Facebook Google+ Twitter

"Zabójca z miasta moreli" - reporterska rozprawa o Turcji

Turcja od kilku lat stoi w swoistym rozkroku między Europą i Azją. Witold Szabłowski w reporterskim tomie "Zabójca z miasta moreli" te tureckie zapasy z własną tożsamością opisuje w sposób fascynujący.

Okładka książki. / Fot. wyd. CzarneOd mniej więcej dwóch lat wydawnictwo Czarne, należące do duetu literackiego Monika Sznajdermann-Andrzej Stasiuk, publikuje książki w serii "Reportaż". Dotychczas ukazały się w niej m.in. takie dzieła, jak "Gottland" Mariusza Szczygła, "Polski hydraulik i inne reportaże ze Szwecji" Macieja Zaremby czy "Serce narodu koło przystanku”"Włodzimierza Nowaka. I przyznać trzeba, że każda kolejna wydana w niej pozycja jest na równie wysokim poziomie - jeśli nie lepsza - od swojej poprzedniczki. A już wydany kilka tygodni temu tom "Zabójca z miasta moreli" Witolda Szabłowskiego zasługuje na miano reporterskiej perły oficyny wydawniczej z Wołowca.

30-letni Szabłowski jest - mimo dość młodego wieku - dziennikarskim wygą. Obecnie pisuje w "Gazecie Wyborczej" i jej reporterskim dodatku "Duży Format", ma też w dorobku pracę dla tureckiej redakcji CNN czy TVN24. Turcja to Szabłowskiego wielka pasja i namiętność. W tomie "Zabójca z miasta moreli", będącym zbiorem tekstów publikowanych wcześniej na łamach "Gazety" i "DF" autor połączył miłość do kraju Kemala Atatürka z dziennikarskim zacięciem i talentem. Efekt tej syntezy jest wyborny.

Turcja prezentowana przez Witolda Szabłowskiego to kraj sprzeczności. Niegdyś potężne / Fot. W24 mocarstwo, po I wojnie światowej dramatycznie osłabione i zredukowane do roli państwa średniej wielkości. Po pierwszym globalnym konflikcie, stery Turcji przejął Kemal Atatürk, który nie tyle państwo i społeczeństwo zreformował, ile - jak przekonuje Szabłowski - stworzył je na nowo. Wprowadzał świeckie obyczaje, rugował nadmierne wpływy religii i zastanego obyczaju, demokratyzował. Dziś Atatürk to postać otoczona religijnym wręcz - w mocno zlaicyzowanym przecież kraju - kultem. Autor ten swoisty fenomen wnikliwie opisuje, odkrywając przed czytelnikiem meandry tureckiej tożsamości.

Turcja opisana na kartach książki Szabłowskiego to kraj, w którym na jednym basenie wystrojona w kuse bikini dama może zażywać kąpieli obok kobiety okutej w pływacką wersję burki, by uniknąć karcących spojrzeń gorliwych religijnie rodaków. To kraj, w którym zwłaszcza mężczyźni są niemal chorzy na seks, ale jednocześnie zachowujący się jak klerycy, czerwieniejący na twarzy na dźwięk słowa “prezerwatywa”. To wreszcie kraj, którego stolica przypomina inne europejskie metropolie, za to prowincja wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tam kilkadziesiąt lat temu. Szabłowski te sprzeczności wychwycił doskonale, opisując je w sposób zarówno daleki od banalnych uproszczeń, jak i stroniący od - zdarzającego się przecież dość często - zachodnioeuropejskiego poczucia wyższości. Autor w swojej książce pełni rolę przewodnika i "szperacza w zakamarkach", oprowadzającego czytelnika po Turcji zupełnie innej niż ta prezentowana w kolorowych turystycznych folderach. Okazał się znakomitym towarzyszem podróży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Interesuje mnie tylko w jakich latach odwiedził tą Turcję. Czy tak jak w Małym PRLu, żyjąc w roku 2011, opisuje przełom lat 1981/1982r, w których to latach w Ostrowi Mazowieckiej wystawały mu jeszcze pieluszki tetrowe. Podziwiam takich ludzi którzy zachwycają się takim "arcydziełem" jak "Nasz mały PRL". Jeżeli to takie samo "arcydzieło" to gratuluję nagrody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja zachęca do przeczytania książki. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się szeroko pojętym Bliskim Wschodem i cywilizacyjnym starciem Wschód - Zachód. Dzięki za przypomnienie!
Tylko mała uwaga: zamach na papieża był w 1981 r. W 79' Agca zabił wydawcę tureckiego dziennika Milliyet w Stambule. Poza tym b. ciekawa recenzja. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.