Facebook Google+ Twitter

Zabójcze drzewa

Topole oraz wierzby są najszybciej rosnącymi drzewami w klimacie umiarkowanym. Najwyższym okazem w Polsce jest rosnąca w Warszawie topola czarna – mierzy 43 metry. Nic więc dziwnego, że upadki takich kolosów mogą być bardzo niebezpieczne.

 / Fot. Dariusz Gdesz, "Gazeta Wrocławska"- Wystarczy, że pojawią się silniejsze podmuchy wiatru lub ulewne deszcze i już zaczyna się problem – mówi Edward Świątkowski ze straży miejskiej w Wałbrzychu dla "Gazety Wrocławskiej". Niebezpieczeństwo ze strony drzew jest coraz poważniejsze, gdyż mimo swojej potęgi, są bardzo łamliwe. Zagrożenie niosą również szybko rozrastające się korzenie, które potrafią uszkodzić chodniki, kanały burzowe czy nawet ulice. Niestabilne topole rosnące w sąsiedztwie ulic, mogą wywołać awarię gdy przewrócą się na linie energetyczne.

Apel straży miejskiej

Naturalna jest reakcja straży miejskiej, która apeluje do wszystkich mieszkańców Wałbrzycha o zgłaszanie zagrożeń niesionych przez łamliwe topole. Wiąże się to również z rosnącą liczbą wniosków o zezwolenie na wycięcie niebezpiecznego drzewa. – Wydanie decyzji poprzedzamy oględzinami drzewa - mówi Edyta Marciniak z zespołu ochrony i kształtowania środowiska Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu dla "Gazety Wrocławskiej". W większości przypadków decyzja jest pozytywna i przeszkadzające topole są szybko usuwane.

Niebezpieczny pyłek

Topola stanowi zagrożenie również dla alergików. W okresie kwitnienia wytwarza ona ogromne ilości pyłku. Unoszący się w powietrzu biały puch przypominający śnieg jest przyczyną kataru i łzawienia oczu u każdego alergika. Pozbycie się takiego drzewa rosnącego w centrum blokowiska może być ulgą dla wielu mieszkańców.

Źródło: www.walbrzych.naszemiasto.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

wycinanie drzew było jest i będzie
chodzi o to co napisała Pani Klisowska czyli kształtowanie społeczeństwa
wmawianie wszem i wobec że drzewa to zagrożenie
a co w obecnych czasach nie jest zagrożenim śmiem twierdzic że wszystko w nadmiarze.
w dalekiej przeszłości sztuką ogrodniczą zajmowali się fachowcy dziś nominanci partyjni.
sadzeniem drzew muszą zajmowac się wizjonerzy a ci się mogą pomylic
projektując przestrzeń trzeba się dobrze zastanowic czy nasze chciejstwo nie doprowadzi do jej rychłej zgłady.
To że my chcemy to nie oznacza że tak będzie.Każda rzecz we właściwym miejscu ma sens.
człowiek pustyni źle się czuje na śniegu i mrozie. Tak i drzewa powinny rosnąc tam gdzie jest ich naturalne siedlisko czyli las.
W miastach powinny znajdowac się w enklawach parkowych.
W centrach krzewy drzewo podobne znoszące nieprzyjazne środowisko/spaliny,brak wody i inne utrudnienia/ kto to wie ma piękny ogród a reszta ciągły remont i fazę początkową. pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie, pozbywanie się drzew z ekologicznego punktu widzenia nie przynosi nic dobrego, ale niektóre znalazły się po prostu w złym miejscu o niewłaściwej porze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Topole mają swoje wady, zgadza się. Jednak wolałabym bardziej ostrożne szafowanie takimi okresleniami jak w tytule. W ten sposób kształtuje się w społeczeństwie postawy przyzwolenia na wycinanie drzew wszelakich gatunków. A ten proceder niebezpiecznie nasila się w całej Poslce i wymyka się spod wszelkiej kontroli. Ponieważ w lasach państwowych występuje niedobór drewna, a zapotrzebowanie rynku rośnie, więc coraz częściej drzewostany komunalne traktowane są jako źródło drewna. Zarówno stolarskiego jak i opałowego. Zanim się opamiętamy, może się okazać, że mieszkamy na betonowej pustyni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

bidulka;( ;) generalnie ścinaniu, mówię NIE;-) ale jeżeli trzeba, to trzeba;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Topole przyciągają pioruny. I jakieś takie giętkie są. U mnie na podwórku przechylała się coraz bardziej w stronę domu, ale na szczęście została ścięta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.