Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

160 miejsce

Zaborczość kobiet

Po napisaniu tekstu „Czy kobiety zdominowały mężczyzn”, naturalną konsekwencją kontynuowania tematu wydaje mi się przejście do problemu zaborczości kobiet.

 / Fot. Logo"Zaborczość jest pozbawieniem drugiej osoby jej indywidualności w celu zaspokojenia własnych potrzeb. To taka sytuacja, w której nie pozostawia się innym ludziom przestrzeni dla ich własnego życia, w której kontroluje się innych tak dalece, jak to tylko możliwe.

Oto wypowiedź mojej znajomej Zuzanny: "Mam chyba ten problem, chciałabym zamknąć swojego chłopa w złotej klatce, chciałabym większość rzeczy robić z moim facetem. Jak tylko popatrzy na inną, to krew się we mnie gotuje. Strasznie mnie to męczy, ale nie potrafię inaczej. On uważa, że jestem zaborcza".

W dzisiejszych, nawet tak sfeminizowanych czasach, trudno nawet mówić o posiadaniu praw do kogoś. Nie ma prawa własności. Jest za to dwustronna umowa - formalna bądź nieformalna. Związek to nie niewolnictwo, ale pole do negocjacji. Jednak kobiety nie rozumiejąc tak prostych prawd, próbują całkowicie zagarnąć dla siebie teren prywatny swojego partnera.

Zaborczość to potrzeba posiadania kogoś na wyłączność. Zaborcza kobieta chce wiedzieć absolutnie wszystko o życiu swojego partnera. Ale zaborczość jest szkodliwa, bo zniewala drugą osobę, wyniszcza ją psychicznie, uniemożliwia kontakty z innymi ludźmi. Czasami taki związek może przypominać nałóg albo dwuosobową sektę. Bardzo często wynika to z poczucia niskiej wartości. Poprzez zagarnięcie na własność innej osoby, strona zaborcza może podbudowywać swoje ego.

Wg wypowiedzi Ewy Wojtyły - psychologa w portalu psychologicznym "Wielu mężczyzn przystaje na dominację partnerki (i nie chodzi tylko o figle w sypialni). Dla własnej wygody godzą się na organizację przez nią zakupów, urlopu, życia. Są jednak mężczyźni, którzy komfort związku postrzegają w nieco inny sposób. Chcą mieć wpływ nie tylko na życiowe decyzje. Potrzebują przestrzeni i oddechu, co często utrudnia im zaborczość partnerki. W efekcie mężczyźni duszą się i z czasem z takiego związku odchodzą. Jest bardzo cienka granica między dbaniem o ukochanego, a zabieraniem mu osobistej wolności. Przeglądanie maili i telefonu, dzwonienie po kilkanaście razy dziennie, sceny zazdrości bez powodu - to obsesja i powód do pracy nad sobą oraz jedna z poważniejszych przyczyn rozpadu związków. Szpiegowanie upokarza nas bez względu na pobudki".

Jeśli kobiety chcą zatrzymać partnera przy sobie na dłużej, winny zacząć dostrzegać różnice między płciami. Powinny być bardziej świadome swoich zachowań pod wpływem emocji i przede wszystkim spuścić z tonu. Ważne, by zwracać uwagę na potrzeby swoje i partnera. Przestać być egoistą z nastawieniem na branie i zacząć dawać, no i przede wszystkim nie pozbawiać partnera jego przestrzeni do własnego życia.

Autor: Andrzej Sadowski

Artykuł wcześniej opublikowany przeze mnie jako ciacho w MM Moje Miasto mmszczecin.pl
tu chciałbym opublikować jako "gościa dnia"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Andrzej gratulacje, nawet po zablokowaniu konta przez redakcję, w rankingach odsłon "za tydzień" jesteś na 84 miejscu, "za miesiąc" jesteś na 90 miejscu. Od czasu zablokowania konta przez redakcję (grudzień 2012 r), twoje artykuły odsłoniło 5600 osób!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na jesienne wieczory polecam moje artykuły: link
link
link
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chociaż w tym roku artykuły i galerie naszej rodziny przeczytało (odsłoniło) już 177 tys. czytelników (co dało by nam łącznie - sumarycznie, 20 miejsce na liście najpoczytniejszych autorów wiadomości24 w tym roku), to jednak moja "poczytność" spada. Może to skutek tego, że ostatnio "nic" ciekawego nie napisałem, ale wybaczcie, ojciec Zdzisław ostatnio ciężko się rozchorował (ledwo uszedł z życiem) i jakość nie mam weny do pisania. Ale zawsze możecie przeczytać moje starsze już artykuły, link: link
link
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Randkowicz
  • Randkowicz
  • 26.05.2012 09:18

Comiesięczna randka, to jest to. Mogłaby wiele naprawić w stosunkach partnerów, nawet po 20 latach po ślubie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co zawiera się małżeństwo? Aby żyć dla siebie? Aby spędzać wolny czas oddzielnie? Czy kobiety są tylko zaborcze? Zdarzają się matki. Zaborcza jest wtedy kiedy mężczyzna w łóżku nie potrafi w pełni zaspokoić swojej żony. Nie daje jej poczucia na co dzień, że jest kobietą a tylko powietrzem. Niech każdy mężczyzna kilka tygodni posiedzi w domu nie wychodząc, pomagając, organizując czas . Jak przed ślubem mężczyzna był aktorem miłości to już do końca życia musi nim być. Co sekunda pisał miłosne sms, dzwonił, jeździł wiele kilometrów, prawie co dzień aby zobaczyć swoją ukochaną. To niech się nie dziwi, że kobieta jak teraz tego nie ma to się czegoś boi. W myśl zasady zrobić wszystko aby zdobyć a później tylko mieć. Nikt z nas nie chce być powietrzem. Nawet jak ktoś nie prosi aby był kochany to w różny sposób o to woła. Każde małżeństwo powinno mieć przynajmniej raz w miesiącu randkę. Codzienne rozmowy o sobie. A jak tego nie ma to jest krzyk lub martwe milczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jest bardzo cienka granica między dbaniem o ukochanego, a zabieraniem mu osobistej wolności". Jednak wiele pań ją niefrasobliwie przekracza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym przypomnieć mój artykuł z 2010-08-19, modyfikowany w dniu dzisiejszym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hizia
  • Hizia
  • 01.09.2010 20:16

http://www.mmszczecin.pl/blog/entry/23338/Zaborczo%C5%9B%C4%87+kobiet.html

Komentarze Pani Elżbiety Sadowskiej i Pana Zdzisława Sadowskiego są chyba tak naprawdę nie ich komentarzami. Jak w linku powyżej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dotyczy art a nie powyższych komentarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nim On otworzy usta, Ona już wszystko wie. Nie ma znaczenia jaka jest prawda. Ważne jest co Ona o tym myśli. Tak jest z prawdami życiowymi. Przy prawdach encyklopedycznych woli dać Jemu głos.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.