Facebook Google+ Twitter

Zabraknie 75 mld euro dla najuboższych

Rządy krajów europejskich poważnie ryzykują złamanie obietnic pomocy złożonych najuboższym. Jeśli obecne trendy utrzymają się, do 2010 roku Unia Europejska przeznaczy na pomoc krajom rozwijającym się 75 miliardów euro mniej niż obiecała.

Nowy raport europejskich organizacji pozarządowych pod tytułem „Nie ma czasu do stracenia” (ang. „No Time to Waste”) alarmuje opinię publiczną.

Raport CONCORD

 / Fot. http://www.concordeurope.org/Public/Page.php?ID=4
Raport opublikowany 22 maja przez CONCORD Europejską Konfederację Organizacji Humanitarnych i Rozwojowych skupiającą ponad 1600 organizacji pozarządowych wspieranych przez miliony obywateli w Europie ujawnia, że brak radykalnego wzrostu środków przeznaczonych na pomoc
zagrozi realizacji Milenijnych Celów Rozwoju do roku 2015 oraz znacząco utrudni wywiązanie się UE ze zobowiązań dotyczących redukcji ubóstwa w każdym kolejnym roku.

- Około 100 tysięcy ofiar w Birmie, rosnące szybko ceny żywności i kobiety umierające co minutę podczas ciąży lub porodu. Teraz bardziej niż kiedykolwiek rządy krajów europejskich muszą wywiązać się z obietnic pomocy złożonych najuboższym ludziom na świecie - mówi Justin Kilcullen, prezydent CONCORD.

Oficjalne dane opublikowane przez http://www.oecd.org/ w kwietniu wykazały, że w 2007 r. pomoc Europy drastycznie zmalała. Belgia, Francja i Wielka Brytania zanotowały spadek w stosunku do roku ubiegłego kolejno od 10 do 30 proc. Polska pomoc, choć o 4 procent większa w stosunku do roku 2006, nie wzrosła w ogóle w kategoriach rzeczywistych i utrzymała się na poziomie 0,09 proc. dochodu narodowego brutto (DNB).
Według OECD „większość dawców pomocy nie jest na dobrej drodze do wywiązania się ze zobowiązań dot. jej zwiększenia i będzie musiała podwyższyć ją w sposób bezprecedensowy, aby zrealizować cele, które sama sobie ustaliła”.

Tegoroczny raport CONCORD ponownie zwraca uwagę na fakt, iż rządy krajów europejskich wciąż zawyżają dane statystyczne dotyczące pomocy, m.in. przez zaliczanie do nich umorzenia długów oraz kosztów związanych z uchodźcami. Raport wykazuje, że w roku 2007, piętnaście starych krajów członkowskich UE przeznaczyło zaledwie 0,33 proc. swojego DNB na prawdziwą pomoc rozwojową i przez to w dalszym ciągu nie osiągnęło progu 0,39 proc. DNB ustalonego jeszcze dla roku 2006.

- Każdy rok powolnego postępu w realizacji zobowiązań pomocowych oznacza, że najubożsi otrzymają miliardy euro mniej - mówi Moussa Faye, dyrektor organizacji ActionAid Senegal. - Złamane obietnice kosztują życie. Jeśli mieszkasz w Senegalu, gdzie co ósme dziecko umiera zanim osiągnie piąty rok życia, pomoc równa się zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych i stanowi różnicę pomiędzy życiem a śmiercią.

Unia Europejska a pomoc

Unia Europejska musi także poważnie popracować nad jakością pomocy rozwojowej, tak by była ona prawdziwie odpowiedzialna i przejrzysta. Nieprzewidywalność, słaby dostęp do informacji oraz praktycznie nieistniejący system ewaluacji to cechy prawie wszystkich systemów pomocowych nowych krajów członkowskich UE, w tym Polski. Organizacje pozarządowe zaniepokojone są słabym wywiązywaniem się UE ze swoich zobowiązań dotyczących zwiększenia przewidywalności pomocy, jej usprawnienia, koordynacji i włączenia do niej perspektywy równości płci. Już dziś – dla skutecznej walki z ubóstwem – potrzebne są nowe obietnice, jeszcze bardziej ambitne.

Rok 2008 jest kluczowy dla pomocy rozwojowej, gdyż będzie sprawdzianem wiarygodności rządów europejskich państw. Podczas Forum Wysokiego Szczebla nt. Efektywności Pomocy, które odbędzie się we wrześniu w Ghanie, UE dokona przeglądu postępów w realizacji zobowiązań podjętych w 2005 r. w Paryżu.

- Europa jest odpowiedzialna za nadanie kierunku temu spotkaniu oraz zapewnienie większej i lepszej pomocy - mówi Marivic Raquiza z kampanii GCAP South-East, North and Central Asia (GCAP-SENCA).

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.