Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14416 miejsce

Zabrze: największa inwestycja Poczty Polskiej

Innowacyjne Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze Poczty Polskiej, gdzie zatrudnienie znajdzie docelowo nawet 1,2 tys. osób, do końca tego roku powstanie w Zabrzu. Koszt tej największej pocztowej inwestycji przekroczy 120 mln zł.

Terminal Poczty Polskiej / Fot. Marcin NowakBudowa zaczęła się jednak nie od uroczystego wbicia łopaty, ale od głośnych protestów mieszkańców pobliskiego osiedla, którym nie podobało się, że w związku z inwestycją wycięto kilkaset drzew i zamknięto zabytkową alejkę, która była popularnym miejscem spacerów i ścieżką rowerową, z której korzystali mieszkańcy ulic Franciszkańskiej, Gdańskiej, Kotarbińskiego, Tatarkiewicza i okolic. Jak jednak zapewnił Michał Dziewulski z biura prasowego Poczty Polskiej, w zamian za wycięte drzewa, po wybudowaniu terminalu, teren zostanie ponownie zazieleniony.

Budowa Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego i terminalu o kubaturze 180 tys. metrów kwadratowych, w którym zatrudnienie znajdzie ponad tysiąc osób, zostanie ukończona jesienią. To największa inwestycja Poczty Polskiej. Choć dziś trudno powiedzieć o dokładnej liczbie pracowników szacuje się, że zatrudnienie znajdzie tam około 1200 osób.

Równolegle z zabrzańskim, budowany jest terminal we Wrocławiu. Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielcze, choć stanie na terenie Zabrza, nie będzie jednak podlegało bezpośrednio pod tamtejszy urząd pocztowy. Być może jednak właśnie tam przeniesiona zostanie część pracowników zabrzańskiej poczty. W terminalu będą sortowane nie tylko przesyłki z naszego regionu, ale też międzynarodowe.

Budowa zbliża się do ukończenia / Fot. forum SkycrapercityPodobne pocztowe centra logistyczne istnieją już w Warszawie (otwarte trzy lata temu, największe w Polsce), Krakowie, Łodzi i pod Poznaniem. Ich tworzenie to element strategii Poczty, która zastępując małe sortownie dużymi centrami usprawnia pracę i szybciej doręcza przesyłki. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie to nowatorskie jak na region przedsięwzięcie będzie próbowało przyciągnąć szereg młodych, uzdolnionych ludzi oraz wykorzystać ich projekty i pomysły. Chodzi głównie o informatyków, automatyków i specjalistów z branży telekomunikacyjnej oraz logistycznej z pobliskiej Politechniki Śląskiej i innych uczelni. Chodzi o to aby praktyczne rozwiązania i projekty wdrażać w sukcesem w takiej instytucji jak Centrum Ekspedycyjno-Rozdzielczego.
Tego typu innowacje niebawem wprowadzone zostaną w innych podobnych centrach w Polsce.

Według wcześniejszych założeń, w Polsce ma być w sumie 14 wielkich terminali przeładunkowych Poczty Polskiej, budowanych w ramach reorganizacji systemu dzielenia i przewozu przesyłek. Mają być w pełni skomputeryzowane i zautomatyzowane. Dodajmy, że centrum powstanie na terenie handlowo-przemysłowej strefy krawędziowej, która rozbudowuje się na terenie, położonym nieopodal przyszłego węzła autostrad A1 i A4.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doszło ;-) Napisałam odpowiedź kilka dni temu. Nie doszła??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doszło do Ciebie? No to ok. Pewnie, że dobry co nie? :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to źle zrozumiałam. Myślałam, że nazwałeś alejkę zabytkową, ponieważ była często uczęszczanym szlakiem spacerowym, a nie z powodu rosnących na wokół niej drzew ;-)

Z innej beczki - sprawdzasz gg czasami? Dobry pomysł z tym materiałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak na warunki Śląskie to te lipy miały aż 100 lat. Zasadził je jeszcze folwarczny dóbr Ballestremów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alejka chyba nie była zabytkowa, ale często uczęszczana... (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.