Facebook Google+ Twitter

Żaby z gminy Wąchock muszą cierpliwie czekać

To dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu starachowickiego. Już w marcu, jeśli tylko dopisze pogoda, ruszy remont drogi krajowej nr 42 na odcinku ul. Ostrowieckiej w Starachowicach (woj. świętokrzyskie).

Zaplanowano wykonanie nowej nawierzchni jezdni, chodników i zatok autobusowych oraz wyrównanie poboczy przy całej ul. Ostrowieckiej w Starachowicach. Modernizację drogi w powiecie starachowickim podzielono na trzy etapy: gmina Wąchock, Starachowice i gmina Brody. Niestety, żaby z gminy Wąchock muszą cierpliwie czekać.

Jest już zgoda środowiskowa wojewody oraz rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę projektu budowlanego. Inwestycja przeszła pierwsze procedury przygotowawcze, potrzebna jest jeszcze zgoda na realizację. Najpóźniej do końca listopada wojewoda powinien wydać zgodę po zapoznaniu się z gotowym projektem budowlanym. Przez kolejnych kilka miesięcy będzie czas na wykup gruntów pod budowę nowej drogi i przygotowanie przetargu na wykonawcę projektu.

Nowa inwestycja to 12-kilometrowy odcinek drogi o kształcie litery "S", będzie to dwupasmówka o szerokości 7 metrów. Planowana jest budowa mostów nad potokami, przepustów, dużych skrzyżowań, wiaduktów oraz bezpiecznych przejść dla zwierząt. Trasa przejdzie w obwodnicę omijającą Parszów i Wąchock, przecinając Rataje, potem dojdzie znów do drogi 42 przed zalewem Pasternik i niedaleko granicy ze Starachowicami. Przy granicy ze Skarżyskiem zaplanowano przejścia górą dla dużych zwierząt oraz tunele dla płazów co 100 metrów w okolicach zalewu Pasternik.

Idzie wiosna, a żaby w okolicy już się nie mogą doczekać, kiedy ruszy budowa na ich odcinku drogi życiowej.
Jak na razie "Król Żab" ze Starachowic, Andrzej Wiśniewski prezes Fundacji Ekologicznej "Żaba" szuka nowych wolontariuszy do akcji. Od kilkunastu lat ekolodzy przeprowadzają bezpiecznie żaby na drugą stronę ruchliwej drogi krajowej nr 42, gdzie znajduje się zbiornik wodny, w którym żaby składają skrzek. W ten sposób co roku wolontariusze ratują życie tysiącom żab. W kwietniu 2006 r. Animal Planet nagrał program promujący akcję ratowania żab w Wąchocku. http://www.biolog.pl/article2308.html

***
Modernizacja dróg będzie finansowana z rządowego programu "Rozwój Polski Wschodniej". Na inwestycję w Wąchocku jest już z tego programu ponad 100 mln zł. Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie to roboty w terenie mogłyby ruszyć pod koniec 2010 roku i potrwałyby około 2 lat.

Na podstawie artykułu "Jazda po dużym "S" (iwo), "Gazeta Starachowicka" nr 11/2009 oraz "Modernizacja 42 zatwierdzona" (iwo), "Gazeta Starachowicka" nr 9 /2009

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.