Facebook Google+ Twitter

Zabytek informatyki. Nowe życie starych komputerów

Po raz pierwszy w Europie, a drugie na świecie powstaje w Zabrzu interaktywne muzeum zabytków informatycznych i historii komputerów. Rozmawiam z prezesem Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Informatyki Panem Krzysztofem Chwałowskim.

Panie prezesie, skąd inicjatywa stworzenia takiego muzeum?
Zainspirowani wielokrotnym oglądaniem materiałów z muzeum w Kalifornii z Doliny Krzemowej postanowiliśmy wspólnie z kolekcjonerami podzielić się i pokazać światu nasze zbiory, których mamy na chwile obecna ponad 800 egzemplarzy.

W jaki sposób edukacja wpłynie na nowe pokolenie?
Mamy na celu uświadomienie młodzieży, że telefon komórkowy a właściwie jego parametry techniczne były zawarte kiedyś w urządzeniu mieszczącym się w hali. Chcemy przekazać młodym ludziom podstawy informatyki i elektrotechniki w namacalny sposób, zachęcając do zdobywania i pogłębiania wiedzy technicznej w tym zakresie.

Kiedy powstało Stowarzyszenie, jakie są jego cele?
Założycielskie spotkanie Stowarzyszenia odbyło się w 2009 roku i od tej pory udało nam się przygotować do ekspozycji stałej w pełni interaktywnej ponad 100 eksponatów. W najbliższym czasie będzie można zobaczyć eksponaty w naszym muzeum w Zabrzu, a na chwilę obecną można je podziwiać i z nich korzystać na różnych eventach i pokazach współorganizowanych z instytucjami kultury na Śląsku.

Na jakie trudności napotkaliście przy tworzeniu muzeum?
Pierwszym największym problemem był problem lokalowy, który na chwilę obecną udało się rozwiązać dzięki życzliwości Pani Prezydent miasta Zabrze Małgorzacie Mańce-Szulik. Kolejnym problemem są finanse. W dzisiejszych czasach pozyskiwanie zabytkowego sprzętu oraz przywracanie go do stanu użytkowego zaczyna być bardzo kosztowne. Ze względu na brak zapisów w ustawie napotykamy na wiele trudności chociażby brak możliwości ubezpieczenia zabytków informatyki w Polsce.

Więcej szczegółów na tema naszych poczynań z zabytkami informatyki znajdą Państwo na stronie www.zabytkiinformatyki.edu.pl

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.