Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35189 miejsce

Zabytki Śląska bez barier dla niepełnosprawnych

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-08-03 09:26

Pomoc dla osób niepełnosprawnych nie musi się ograniczać do zapewniania im miejsc pracy. Osoby na wózkach inwalidzkich chcą tak samo zwiedzać i wypoczywać jak inni. Pomocą ma być dla nich nowy przewodnik.

Filip Rodzik niepełnosprawny student podczas wycieczki. / Fot. Jerzy Wójcik / Słowo Polskie Gazeta Wrocławska- To jedyne tego typu wydawnictwo w Polsce – przekonuje Robert Banasiak, dyrektor departamentu spraw społecznych urzędu marszałkowskiego. – Do tej pory różne ośrodki wydawały przewodniki po mieście. My jesteśmy pierwsi, którzy w ten sposób opisali najciekawsze trasy naszego województwa. I to przy ogromnym udziale osób niepełnosprawnych – dodaje Banasiak. Autorem książki jest Bohdan Krakowski.

Ratusz o krok od sukcesu
Postanowiliśmy sprawdzić przydatność przewodnika w terenie. Razem z Filipem Rodzikiem, studentem Politechniki Wrocławskiej poruszającym się na wózku, przemierzyliśmy jedną z tras opisanych w przewodniku – z Rynku nad fosę.
– Po samym Rynku i placu Solnym można poruszać się bez większych problemów. Przewodnik wiarygodnie informuje, że ratusz nie jest przygotowany na odwiedziny osób niepełnosprawnych. A szkoda, bo w środku jest winda i tylko kilka stopni przed drzwiami głównymi uniemożliwia wejście – żałuje Rodzik.
Na zaproponowaną w przewodniku wizytę w Piwnicy Świdnickiej wybrać się lepiej wieczorem niż w ciągu dnia. Obsługa, choć bardzo miła, stwierdziła, że jest ich zbyt mało, by pomóc znieść wózek po stromych schodach prowadzących do podziemi. Od Rynku idziemy do przejścia podziemnego na Świdnickiej. – Tutaj zjazdy są dobre, ale raczej dla matek z dzieckiem niż dla osób na wózku. Przewodnik wspomina o tym i poleca pokonywanie ulicy Kazimierza Wielkiego górą, przez przejście dla pieszych – wyjaśnia Rodzik.

Uwaga, stromo
Podobnie wiarygodne opisy dotyczą gmachu opery w pełni przygotowanego na przyjęcie osób niepełnosprawnych oraz Panoramy Racławickiej, znajdującej się na trasie naszej wędrówki.
Nieco problemów stwarza jednak pokonanie głównych ulic przejściami podziemnymi. Bardzo dużo siły musi mieć osoba na wózku, która chciałaby pokonać przejście Oławskie obok Galerii Dominikańskiej. Przewodnik wspomina o tym, podkreślając, że zjazd i podjazd są strome. I w końcu, zgodnie z zaproponowaną w przewodniku wycieczką, sprawdzamy Muzeum Architektury. Wszystko się zgadza. Dolny poziom budynku można pokonać bez żadnych przeszkód. Na schodach znajdują się metalowe podjazdy, którym nie można nic zarzucić.

Trzeba trzymać
Po drodze sprawdzamy jednak jeden z publicznych szaletów przy fosie. Pani jest bardzo uprzejma i próbuje pomóc, jak tylko może, ale to miejsce zdecydowanie nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. – Tego troszeczkę brakuje w bardzo rzetelnie napisanej książce. Na przyszłość autorzy powinni pamiętać, by wspomnieć o toaletach, z których mogą skorzystać ludzie na wózku – przekonuje Rodzik i dodaje, że jeszcze jedna rzecz może być nie do przeskoczenia, szczególnie dla turysty nieznającego zbyt dobrze miasta. – Bardzo przydałyby się mapki konkretnych tras, takie, jakie można znaleźć chociażby w przewodnikach dla rowerzystów. Sam opis w połączeniu z mało przydatną w tej sytuacji mapą Dolnego Śląska może być niewystarczający – zaznacza.
Mimo kilku małych minusów, większość uwag w przewodniku zgadza się ze spostrzeżeniami naszego towarzysza wycieczki. Widać, że wydawnictwo było przygotowywane w porozumieniu z osobami niepełnosprawnymi.

Nie spoczną na laurach
Dyrektor Robert Banasiak z urzędu marszałkowskiego zapewnia, że przewodnik będzie miał kolejne edycje, będzie aktualizowany i uzupełniany o brakujące informacje. – W przyszłym roku powinna pojawić się specjalna strona internetowa, na której osoby niepełnosprawne będą mogły zgłaszać swoje uwagi do tras i aktualizować informacje o nich. Dodatkowo planujemy przetłumaczyć książkę na język czeski i niemiecki. Staramy się o pieniądze z funduszów unijnych na te cele – zaznacza Banasiak.

Jerzy Wójcik
LR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.