Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22553 miejsce

Zabytki techniki Czarnego Śląska. Wielki piec Huty Pokój

Czarny Śląsk to nie tylko górnictwo, ale również hutnictwo żelaza i cynku. W Rudzie Śląskiej znajduje się imponujący, wielki piec, nieczynny, a aż proszący się o przystosowanie do zwiedzania lub zorganizowanie muzeum hutnictwa.

Wielki piec Huty Pokój. Zostanie rozebrany czy zagospodarowany? / Fot. Wilq, domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/wiki/Huta_PokójCzarny Śląsk to nie tylko górnictwo, ale również hutnictwo żelaza i cynku. Dziś już trochę straciło na znaczeniu. Huta Pokój, mieszcząca się w Rudzie Śląskiej, w latach 20. XX wieku była największą hutą ówczesnej Europy. Dziś to już jedynie cień ówczesnej potęgi.

Huta znajduje się niemal w samym centrum Rudy Śląskiej, w dzielnicy Nowy Bytom. Z daleka wspaniale prezentuje się, szczególnie dla fanów techniki, nieczynny od dawna wielki piec. Ponad czterdziestometrowa konstrukcja stoi od kilkunastu lat bezczynnie i niszczeje.

Na górnym Śląsku istnieje szereg nieczynnych obiektów przemysłowych, zgrupowanych w Szlak Zabytków Techniki. Dominują tam obiekty kopalniane. Niestety, poza miniaturowym muzeum w Ustroniu, leżącym na Śląsku Cieszyńskim, na szlaku nie ma żadnego związanego z hutnictwem metali zabytku. Imponujący rudzki wielki piec aż prosi się o zagospodarowanie, zorganizowanie na jego kanwie muzeum hutnictwa lub chociażby udostępnienie do zwiedzania. Stanowi również doskonały punkt widokowy.

Czytaj też: Industriada - święto Szlaku Zabytków Techniki

Nikt tym projektem nie jest jednak zainteresowany. Wiele mówi się od dawna na temat ratowania wszelkiego rodzaju zabytków, temat ten jest bardzo nośny. W praktyce natomiast na bezproduktywnym gadaniu najczęściej się kończy.

Teren, na którym stoi nieczynny wielki piec, jest własnością ukraińskiej spółki Prywatbank. To, jak również brak funduszy, stanowi na pewno istotny problem. Rzeczywistym problemem jest jednak kompletny brak zainteresowania wielki piecem zarówno władz miasta i województwa, jak również władz Huty Pokój.

Dla ratowania szeregu zabytków powstają jednak inicjatywy oddolne w formie fundacji, stowarzyszeń i towarzystw. Za przykład posłużyć może Fundacja Zamek Chudów. Ta, po przejęciu ruin zamku, częściowo go zrekonstruowała. Na samym zamku, jak również w jego otoczeniu, organizuje się szereg rozmaitych imprez o charakterze historycznym, ściągających co roku dziesiątki tysięcy uczestników. Dzięki temu zamek przeżywa swój renesans.

Co będzie dalej z wielkim piecem Huty Pokój? Nikt nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć. Prawdopodobnie zostanie więc niedługo rozebrany, o ile władze lub jakaś grupa pasjonatów nie zainteresuje się problemem.

Film trzy wieże opowiadający m. in. o wielkim piecu, można obejrzeć na Youtube..

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Lyjo Swaczyna
  • Lyjo Swaczyna
  • 12.04.2011 22:04

Moj Fater św pamięci go budowali bezto niy jeżech obiektywny- no niy wiym jak to je po naszymu

Komentarz został ukrytyrozwiń
broneknotgeld
  • broneknotgeld
  • 12.04.2011 21:34

Ło wielgim piecu
coś se dowiycie
Roki mu lecom
Kaj we niym życie
link
Zdo sie co niy mo nic ze amajzy
dyć kej go potnom na konski ajzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Kisiela
  • Andrzej Kisiela
  • 10.04.2011 17:49

Kolego Sebastianie,proponuję szcegóły omówić na Facebooku, zaproszę ale prosz przyjąć.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to już konkret! Jak mi się wydaje, trzeba wokół sprawy stworzyć odpowiedni klimat. Znaleźć przede wszystkim osoby znane, które pod poparciem projektu zagospodarowania się podpiszą, stworzyć projekt obywatelski, itp, i pisać gdzie tylko się da. Szczegóły do omówienia, nie na forum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju! Do prowdzenie rozmow z Panem Kaczyńskim ( Nie mylić z Jarkiem) delegujmy Pana Sebastiana. A ja wciąż czekam na kontakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Kisiela
  • Andrzej Kisiela
  • 08.04.2011 09:05

Panie Adamie, dziekuję za komplement, propozycja jest interesująca.
Tylko z tym piecem będzie naprawdę kłopot bo właścicielem jest p. Kaczyński z Warszawy ( nie mylić z Jarkiem) i z nim należałoby wpierw przeprowadzić wstępne rozmowy.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tym bardziej jestem ciekaw, co na temat ratowania WP kolega Andrzej sądzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Brudys! Pan Andrzej jako specjalista od piecow ( mowię to uczciwe) jast wymarzonym kandydatem na Prezesa TOWP. Pan zostaniesz sekretarzem, gdyż lubisz lać wodę, a ja laskawie przyjme wiceprezesurę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolego Andrzeju, widzę, że Waść na siłę chcesz zdyskredytować mój artykuł, moje wypowiedzi. Skup się raczej na możliwych scenariuszach co do jego przyszłości, sposobach na jego ratowanie. Być może, chcesz jego zburzenia, jako psującego krajobraz, co szanuję. Wszak i wieża Eiffla wzbudzała (i dalej wzbudza) kontrowersje, jako szpecąca Paryż. Piec też może kontrowersje wzbudzać. Kol. Adam chce jego ratowania, podkreśla jego unikatowość. Chciałbym poznać Waszmości zdanie na ten temat. Skoro już Waszmość tyle energii włożył w dyskredytowanie artykułu, niech Waść iskierkę jeszcze wykrzesze i powie, co można zrobić w jego sprawie, jaki ma Waść do niego stosunek. Bez opieki postoi jeszcze może parę lat, potem zacznie się rozpadać, zacznie się od pomostów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeden z wielkich pieców (chodź nie taki znów wielki) nadal jest czynny, służy do przetapiania złomu." Huta Pokój w okresie największej świetności miała tych pieców siedem. Nie piszę o tym konkretnym piecu, który stoi przy głównej bramie - to w żaden sposób nie wynika z mojej wypowiedzi.
Zdanie zaczynam od "jeden z...", dla podkreślenia, że nie mówię o tym konkretnym który przy bramie głównej stoi, dają wstawkę w nawiasie. Jaśniej nie umiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.