Facebook Google+ Twitter

Zabytkową kolejką nad jezioro Chechło

Jak dojechać nad wodę? Rowerem, busem, samochodem... Mieszkańcy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego mają alternatywę - zabytkową kolejkę wąskotorową.

Na stacji Bytom Wąsk. / zdj. M.Świgoń Wchodzę schodami na stację wąskotorówki, położoną obok bytomskiego dworca PKP. Chcę dotrzeć do przedostatniego przystanku na linii, zlokalizowanego przy zalewie Nakło-Chechło. W pogodne dni w tym jeziorze kąpią się tysiące mieszkańców Górnego Śląska. Trasa wiedzie przez tereny atrakcyjne turystycznie – kolejka zatrzymuje się w pobliżu ośrodka narciarskiego "Dolomity – Sportowa Dolina" czy przy zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. W środku luźno, choć w upalne weekendowe dni kolejka potrafi być zapchana do granic możliwości. Jeszcze tylko głośny gwizd lokomotywy – i ruszam, w podróż na jednej z nielicznych ocalałych w Polsce pasażerskich linii wąskotorowych.

Podróż trwa blisko godzinę / zdj. M. Świgoń– Jedno ostrzeżenie to pięć minut siedzenia na kocu! - opiekunka upomina znajdujące się w poprzednim wagonie dzieci. Te, jak zaczarowane, nie potrafią odkleić się od okien. Konduktor wskakuje do ostatniego wagonu i rozpoczyna sprzedaż biletów. Jako student płacę za przejazd 2,50 zł. Już po kwadransie, las zastępuje widok bytomskich blokowisk. Z czerwonej, rumuńskiej lokomotywy spalinowej Lxd2 buchają kłęby dymu. Trzęsie trochę bardziej niż w zwykłym pociągu. Dwudziestokilometrową trasę pokonujemy w blisko godzinę. – Czas się wykąpać! – myślę, zmierzając w stronę zalewu. W oddali słyszę znajomy już głos: – Trzecie upomnienie i pół godziny kary!

Zalew Nakło – Chechło

Nad Chechłem / zdj. M. ŚwigońZalew Nakło – Chechło powstał w latach 70. na miejscu dawnego wyrobiska piasku. Obecnie ma ok. 66 hektarów – szybkim krokiem obejdziemy go w godzinę. Leży w pobliżu trasy drogowej łączącej Tarnowskie Góry i Częstochowę. Znajdziemy tu: kempingi, pole namiotowe, małą gastronomię, wypożyczalnię sprzętu wodnego i... plażę naturystów. Zainteresowani mogą wynająć domek. Zimą organizowane są tu kuligi. Ładne, piaszczyste plaże i stosunkowo czysta woda zachęcają do wypoczynku. Jedynie pojawiające się tu i ówdzie stada dzikich kaczek są w stanie zwrócić moje myśli ku polityce...

Dodatkowe informacje:
www.gkw.pl – Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - podstawowe informacje, rozkład jazdy, historia
www.zalew.chechlo.net/index.php – forum dyskusyjne Zalew Nakło-Chechło

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Po torach:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaska4046@wp.pl
  • kaska4046@wp.pl
  • 21.06.2011 11:35

JAK KURSUJE WASKOTORÓWKA DO CHECHŁA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znajome okolice...
Dosłownie parę kroków.*5))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po przeczytaniu komentarzy Joli rozumiem, że z kolejki w tym roku nici:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trafiłem tutaj dzięki artykułowi "Chechło-Nakło - miejsce odpowiednie na majowy weekend", pod którym był odnośnik "WARTO PRZECZYTAĆ" - kliknąłem i... jestem tutaj:) Bardzo podoba mi się, że ktoś napisał o kolejce wąskotorowej. Gdyby nie ten artykuł, nawet nie wiedziałbym, że nad jezioro Chechło-Nakło można w ten sposób dojechać! W tym roku kolejka też funkcjonuje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak starczy czasu by wybrać się do Gliwic (niestety, dojazd jest koszmarny) to się tym zajmę. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, pozwoliłem sobie wysłać zdjęcie znalezione na Wikipedii - wklejam link również tutaj: http://commons.wikimedia.org/wiki/Gliwice

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michał, grunt, to przełamać stereotypy - Ty to robisz ! Piszesz "...mało kto wie, że najbardziej zalesionym województwem w naszym kraju jest... właśnie województwo śląskie.", mało kto równiez wie, że najwyższa zachorowalność na raka jest pomorskie :(, a nie Górny Śląsk. Michał, możesz mi przesłać na emaila zdjecie Waszego Neptuna? :) - ciekawa jestem.
Jolu, piszesz, że byłaś zaskoczona Gliwicami. Moja siostra dojeżdża do pracy z Gdańska do Gliwic i to samo mówi co Ty - dużo zieleni! Nie bardzo jej wierzyłam, ale teraz ... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu - Neptun został zbudowany mniej więcej w tym samym okresie, co... Kanał Kłodnicki, łączący Kłodnicę (a więc i Gliwice) z Odrą, a dalej - z Bałtykiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam Bytomia, ale niedawno byłam w Gliwicach i też byłam mile zaskoczona. Duużo zieleni, m.in. w pięknej Palmiarni i otaczającym ją parku. I ciekawostka - coś, co może połączyć Pomorze ze Śląskiem ;-) - na rynku pomnik Neptuna. Dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.