Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe autobusy w Krakowie

Łukasz Mic
Łukasz Mic
Rugby Express L, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających
Rugby Express L, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających Łukasz Mic
W ramach akcji "Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu" w weekend na Małym Rynku w Krakowie zaprezentowany został najstarszy w Polsce zabytkowy autobus Rugby Express L oraz inne klasyki krakowskiej komunikacji miejskiej.

Rugby Express L przyciągał dużą rzeszę odwiedzających Mały Rynek. Wspaniale odrestaurowany model przez krakowską MPK S. A. pochodzi z 1929 roku i bez wątpienia jest to unikat na skalę europejską. Autobus został wyprodukowany w fabryce Durant Motors Corporation w USA. Zanim jednak trafił do MPK przechodził przez ręce różnych właścicieli. Jako pierwsza właścicielem stała się Miejska Kolej Elektryczna S.A., która użytkowała go przez dwa lata, jednakże przez duże zużycie paliwa podjęto decyzje o sprzedaży. Kolejnym właścicielem został prywatny przedsiębiorca z Poronina, który woził pasażerów na trasie Poronin-Zakopane. Losy Rugby znacznie się skomplikowały podczas II wojny światowej. Wtedy został nieznacznie zmodyfikowany do obowiązujących wówczas przepisów, które obejmowały wycięcie w tylnej części nadwozia dodatkowych drzwi, jednocześnie ówczesny właściciel zabił gwoździami drzwi środkowe.

W 1985 roku odnalazł go zapalony miłośnik zabytkowych pojazdów, który w dwa lata później stał się jego posiadaczem. Nabywca próbował za wszelką cenę odrestaurować pojazd, jednakże nie podołał postawionemu sobie zadaniu, m. in. ze względów finansowych. Autobus przed trzema laty udało się sprowadzić do Krakowa, po długim oczekiwaniu, przez krakowską MPK.

Warto wspomnieć, że autobus woził pasażerów na pierwszej uruchomionej w Krakowie linii autobusowej. Rugby kursował spod Barbakanu, a swoją trasę kończył na Prądniku Czerwonym.

Kolejny zabytkowy autobus w taborze MPK S. A. to Jelcz RTO zwany potocznie "ogórkiem". Model pochodzi z 1971 roku. Odrestaurowany w latach 2000-2002 przez zakłady w Jelczu, które zajęły się remontem nadwozia, natomiast elementy wyposażenia przeprowadziła Stacja Obsługi Autobusów MPK Wola Duchacka. Popularne "ogórki" były jedynymi autobusami w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w latach 1969-1978. Po grodzie Kraka jeździły do 1985 r.

Nysa N59M o numerze taborowym 28. Wyprodukowana została w 1959 roku, jej odbudowa miała miejsce w roku 2007. Dziewięcioosobowe "nyski" kursowały na liniach, które swoją trasę kończyły na Rynku Głównym w Krakowie. Ze względu na zły stan techniczny i brak części zamiennych na początku lat 80. zostały sukcesywnie wycofywane. Mikrobus powstał na podzespołach pojazdu Warszawa. Dziś, jak przed laty, chętni mogli przejechać się z Małego Rynku do Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Ikarus 280 węgierskie autobusy w różnych odmianach kursowały po całej Polsce. Przez pasażerów nielubiane ze względu na wysoką podłogę i niski komfort jazdy. Po 26 latach służby we wrześniu 2007 roku został wycofany. Pierwsze "280-tki" zostały dostarczone do Krakowa w 1981 roku i były antidotum chroniące miasto przed kryzysem komunikacyjnym.
Po wycofaniu z eksploatacji Ikarusowi przywrócono oryginalny biało-czerwony kolor nadwozia.

Podczas imprezy zaprezentowany został najnowszy, dwutygodniowy nabytek krakowskiego MPK – Autosan M09LE. Pojazd wdrożony niedawno pochodzi z rodziny miejskich autobusów Sancity. Wyposażony w silnik spełniający normę czystości spalin Euro 5. W miejscu długiego drążka skrzyni biegów pojawił się joystick służący do sterowania mechaniczną skrzynią biegów. Kierowca ma również do wyboru tryb automatycznej przekładni.

Sprzyjająca aura przyciągnęła wielu gości. Były zdjęcia na tle zabytkowych autobusów, we wnętrzu czy za kierownicą. Nie zabrakło wspomnień zarówno kierowców autobusów z wieloletnim stażem, jak również pasażerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto