Facebook Google+ Twitter

Zabytkowy cmentarz prawosławny na warszawskiej Woli

Ta urokliwa prawosławna nekropolia ustępuje popularnością Powązkom czy cmentarzom ewangelickim, ale ma swój niepowtarzalny romantyczny klimat.

Cerkiew pw. bł.Jana Klimaka / Fot. Lidia RaśTakże dzisiaj mniejszy tu ruch niż na cmentarzu przy Powązkowskiej. Tylko dwa stoiska ze zniczami i kwiatami, zwiedzających niewielu, bo mało tu wielkich nazwisk, które byłyby dla turystów magnesem. Wiele mogił jest opuszczonych, bo leżą w nich Rosjanie, Ukraińcy, Tatarzy, których rodziny w czasie I wojny światowej wyjechały z Polski na stałe. Cudem zresztą ocalał sam cmentarz , którego likwidacji domagano się w II RP, by nie przypominał czasów rosyjskiej niewoli ( na fali takich emocji rozebrano sobór św. Mikołaja Newskiego na placu Saskim - obecnym pl.Piłsudskiego).

Powstanie cmentarza w latach 1836-39 także budziło emocje wśród Polaków (prawosławni otrzymali wreszcie odrębny cmentarz; do tej pory chowani byli na Powązkach lub na jednym z dwóch cmentarzy ewangelickich), bo po części zlokalizowano go na terenach byłej reduty powstańczej z lat 1830-31. Jak to zwykle bywało w przypadku carskich inwestycji, także i tutaj teren otoczony wałem ziemnym, przypominał raczej forty, a nie nekropolię.
Z inicjatywy arcybiskupa Egzemplarskiego w 1905r. wybudowano cerkiew pw.św. Jana Klimaka. Świątynia powstała w stylu bizantyjskim na planie greckiego krzyża; szczątki arcybiskupa spoczęły po jego śmierci w podziemiach cerkwi.

Grób Sokratesa Starynkiewicza / Fot. Lidia RaśPierwotnie cmentarz podzielony był na cztery kwatery, w których chowano zmarłych wg rangi. W oddziale I, tuż przy cerkwi spoczywali dostojnicy, oficerowie, duchowni i odznaczeni krzyżem św. Jerzego.

W części tej pochowano Sokratesa Starynkiewicza, rosyjskiego generała, który w latach 1875-1892 pełnił bardzo odpowiedzialnie funkcję prezydenta Warszawy. Z jego inicjatywy wszczęto budowę wodociągów i kanalizacji, nowych bruków oraz wprowadzono konne tramwaje. To dlatego dziś jego dość skromnym grobem opiekuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Działania II wojny światowej szczęśliwie omijały cmentarz, aż do roku 1944, kiedy to Niemcy na / Fot. Lidia Raś jego terenie zamordowali ówczesnego proboszcza, ok.100 dzieci z pobliskiego sierocińca i 60 mieszkańców Woli.

Po wojnie cmentarz systematycznie niszczał; dopiero w 1965 r. wpisano go na listę zabytków i zaczęto tu prace renowacyjne. Niestety brak planów (wywiezionych w 1915 r. podczas ewakuacji duchownych), spowodował chaos w kompozycji cmentarza; z pierwotnych założeń architektonicznych niewiele zostało. Od 1970 r. część cmentarza udostępniono katolikom więc zaburzono tym samym pewną jednorodność nekropolii.

Cmentarz przyciąga swoistą tajemniczością, nieuporządkowaniem; wnikliwy obserwator znajdzie na nim romantyczne i neoromantyczne nagrobki, zdobienia z typową orientalną ornamentyką i to, co szczególnie oryginalne - grobowce zwieńczone cerkiewnymi kopułami.

Więcej zdjęć w Fotogalerii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Na tym cmentarzu też leży znajomy. Z niektórymi można łączyć się tylko myślami. Innych trzeba odwiedzić w domu widząc, że nie doszli do grobów najbliższych.
A za przypomnienie i podejście do tematu i Sokratesa Starynkiewicza duży plus. Jest to przykład na to, iż najpierw liczy się człowiek a dalej narodowość, religia czy kolor.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.10.2009 21:53

piękny reportaż, piękne zdjęcia,mnie jednak urzekają święta Wielkanocne w Prawosławiu, nocna msza trwająca do 3 czy 4 nad ranem i później obfite śniadanie na zapomnienie postu. Naturalnie *5

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.10.2009 21:31

Lidko, 5+ za "niepowtarzalny romantyczny klimat." No, niech mi tylko ktoś powie, że nie jest romantykiem, albo nim nie będzie!..... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne zdjęcia !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Cmentarzyk" ma 18 ha! Za "+" dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy reportaż.Zdjęcia są naprawdę rewelacyjne-oddają bezbłędnie atmosferę i sprawiają ,ze chciałoby się odwiedzić to miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"plusik" tak, "cmentarzyk" raczej nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

uroczy cmentarzyk :) ładne zdjecia, ciekawe informacje, plusik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.