Facebook Google+ Twitter

Zabytkowy wiatrak z Żuław został wystawiony na sprzedaż. Można go kupić za blisko pół miliona złotych

450 tys. trzeba zapłacić za zabytkowy wiatrak z Palczewa. To jeden z ostatnich tego typu zabytków na Żuławach.

 / Fot. By Bartol (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 pl (httpWiatrak został wystawiony na popularnym portalu oferującej nieruchomości na początku listopada. Wiatrak został wyceniony na 450 tys. złotych. Jak podkreślił sprzedający, wiatrak z Palczewa to jeden z dwóch wiatraków ocalałych na Żuławach. Obiekt wpisany jest na listę zabytków województwa pomorskiego. Chociaż zabytek wymaga kapitalnego remontu, wewnątrz obiektu zachowały się niektóre oryginalne, urządzenia młyńskie.

- Konstrukcja ceglano-drewniana w dobrym stanie, część murowana spięta klamrami, pokrycie drewniane po rekonstrukcji - czytamy w ogłoszeniu. Przypomnijmy wiatrak z Palczewa to wiatrak przemiałowy, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Konstrukcja służyła do mielenia zboża. Jest to wiatrak typu holenderskiego o nieruchomym korpusie na planie ośmioboku z obracaną drewnianą głowicą. Zdolność obrotu czapy dachu o 360 stopni pozwalała na ustawianie powierzchni skrzydeł prostopadle do kierunku wiatru.

Pierwotnie na czapie po przeciwległej stronie w stosunku do dużych skrzydeł znajdowały się mniejsze skrzydła. Mały wiatraczek za pomocą drewnianych przekładni zębatych samoczynnie regulował ustawienie czapy i dużych skrzydeł w stosunku do zmian kierunku wiatru. Czapa poruszała się na żeliwnych rolkach posuwających się po żeliwnym pierścieniu umocowanym na nieruchomej części wiatraka.

Obiekt ma pięć kondygnacji. Dolna część korpusu jest zbudowana z cegły i otoczona jest nasypem ziemnym. Górna część korpusu jest drewniana, pokryta gontem, wewnątrz składa się z trzech kondygnacji. Najwyższą kondygnację budynku stanowi ruchoma czapa wiatraka.

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.