Facebook Google+ Twitter

Zachodnia cywilizacja: między fałszem a absurdem

Według rzekomych mędrców i samozwańczych autorytetów brylujących we wszechobecnych mediach elektronicznych, burzliwy w naszych czasach rozwój cywilizacji osiąga właśnie wyżyny doskonałości. Tymczasem zachodnia cywilizacja miota się na polu minowym miedzy fałszem i absurdem.

Rozpędzony świat pokonuje w ekspresowym tempie progi kolejnych epok: przemysłowej, postindrustialnej, informatycznej.

Całkiem inny jednak obraz rzeczywistości wyłania się tej matni fałszu i obłudy, jeśli się znajdzie jakąś szczelinę w otoczce agresywnego marketingu, złocącego chorą tkankę społeczną, lichą farbą taniego blichtru. Mało, kto, niestety chce sobie w ten sposób psuć dobry nastrój tym bardziej, że społeczeństwo ślepo oddaje się przyjemności totalnej konsumpcji.

Od czasów feudalizmu, pańszczyzny i poddaństwa nie było w naszym kraju tak głębokich podziałów społecznych i nierówności w dochodach. Rośnie przepaść między opływającymi w dobra tego świata kapitalistami, ludźmi władzy, beneficjentami uprzywilejowanych korporacji i celebrytami z jednej strony a spauperyzowaną siłą najemną i całą resztą dołów społecznych.

Szczególnie dotkliwie nowe porządki uderzyły w wielkoprzemysłową klasę robotniczą, która przetrwała szczątkowo tylko w dawnych socjalistycznych gigantach takich jak Polska Miedź, Orlen, Kopalnia Węgla i Elektrownia Bełchatów i jest o dziwo klientelą polityczną radykalnej prawicy. Cała reszta szeregów tej wielomilionowej armii pracy przepadła razem z przemysłową masą upadłościową PRL-u.

Na naszych oczach ten sam kapitalizm, który na fali niezadowolenia z komuny powrócił do kraju dwadzieścia dwa lata temu na robotniczych plecach, odebrał swoim dobroczyńcom i nosicielom najpierw prawo do stałego zatrudnienia, potem ośmiogodzinny dzień pracy a ostatnio przywileje branżowe i prawo do emerytur po ukończeniu 60 i 65 lat pracy. Czyż to nie prawdziwy chichot historii?

W zamian, zniesmaczone mizerią życia w stanie wojennym społeczeństwo, zostało wciągnięte w chocholi taniec oszalałej konsumpcji. Na sfinansowanie uroków doraźnego dobrobytu nie wystarczyło jednak pieniędzy w wyprzedaży majątku narodowego. Trzeba było zaciągać długi na zatkanie dziury budżetowej, z roku na rok rosnącej w zawrotnym tempie.

Ojcowie założyciele nowego ładu społeczno-gospodarczego lekkomyślnie i beztrosko oddali gospodarkę kraju na łaskę i niełaskę zachodniego kapitału. Transformacja ustrojowa, której kręgosłupem była prywatyzacja, dokonywała się w korupcyjnej otoczce, burząc ład moralny oparty na poszanowaniu państwowej własności, będącej efektem harówki licho opłacanych dwóch pokoleń ludzi pracy.

Wielkim grzechem kolejnych rządów była rozrzutność i marnotrawstwo publicznego grosza. Słynne cztery wielkie reformy Buzka przygotowane i wdrożone bez ekonomicznych kalkulacji nadały deficytowi budżetowemu charakter systemowy i stały się motorem wzrostu długu publicznego. Grzechem głównym tych nieprzemyślanych i nieuzasadnionych zmian był niesłychany przyrost zatrudnienia w sferze budżetowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pamiętam jak Urban mówił, że rząd się wyżywi.Była to cyniczna odpowiedź na sankcje nałożone przez Regana. Tego samego, któremu właśnie odsłonięto pomnik w Warszawie.Urban miał rację sankcje nie zaszkodziły rządzącej elicie, ale nam Polakom to i owszem.Odczułem to o osobiście. Cóż stare czasy, ale trzymające władzę elity zawsze mają lepiej od pogardzanego przez nich "motłochu. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Włodzimierzu, są jeszcze inne drogi. Już Prezydent nadaje im formę prawną, zgłaszając poprawki do ustawy o zgromadzeniach. Pamiętać też trzeba o nieustannych podchodach w kierunku cenzury internetu. Czynione są więc przygotowania przez rząd. I to jest zrozumiałe, bo rząd, jako rzekł Urban, sobie poradzi ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę nie zgodzić się z Pana poglądem na te sprawę, Istotnie blok wschodni stanowił stabilną przez lata przeciwwagę dla chciwości światowego kapitału, Wraz z upadkiem obozu radzieckiego została mocno zachwiana równowaga idei.Głównym przeciwnikiem zachodniej cywilizacji stał się świat islamu, który w jeszcze większym stopniu bazuje na wyzysku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem Panie autorze polega na tym, że ów zwrot zachodniej cywilizacji dokonał się w związku z upadkiem bloku wschodniego. Wcześniej był tam "kapitalizm z ludzką twarzą" bo się prawicowe władze obawiały, że wyborcy zagłosują na socjalistów. Teraz już się nie mają czego bać, więc galopem wraca kapitalizm taki jak był kiedyś - połączony z wyzyskiem i totalną kontrolą państwa nad wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.