Facebook Google+ Twitter

Zachodnia moda na grupowe kupowanie mieszkań dociera nad Wisłę

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-03 22:52

W czasie kryzysu klienci nie muszą rezygnować z marzenia o własnym mieszkaniu. Biorąc sprawę w swoje ręce są w stanie osiągnąć cenę nawet o 20 proc. na własne mieszkanie.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Derby_%28Bialoleka%29_-_budynek_C.jpgWłasne mieszkanie w dobrej lokalizacji i w przystępnej cenie - to dla przeciętnego Polaka często tylko marzenie. Nie jest to jednak spowodowane brakiem ofert na rynku, bo tych jest coraz więcej w porównaniu do lat ubiegłych. A jeszcze niedawno, mimo iż mieszkania były droższe, więcej osób mogło pozwolić sobie na zakup własnego M.

- Główną przeszkodą są kredyty hipoteczne - mówi Aleksander Mokrecki, specjalista ds. nieruchomości portalu grupadom.pl. - Obecna sytuacja gospodarcza ograniczyła możliwość ich uzyskania. Po pierwsze, nie każdego stać na taką pomoc od banku. Kryzys zmusza banki do podnoszenia kosztów utrzymania kredytu hipotecznego. Co więcej, wybór waluty, w jakiej możemy uzyskać pożyczkę, jest również ograniczony. W większości zostały wycofane kredyty we frankach, których koszty otrzymania były zdecydowanie niższe niż kredyty w złotówkach - dodaje Mokrecki.

W tej sytuacji warto zastosować zachodnie wzorce. Tam fundusze inwestycyjne kupują mieszkanie w pakietach po zdecydowanie niższej cenie. Skoro to się opłaca, dlaczego nie zacząć tego praktykować w Polsce? Tworząc nieformalną grupę, możemy uzyskać lepsze warunki zarówno u dewelopera, jak i w banku. Ideą wspólnego kupowania mieszkań zaczęły interesować się firmy deweloperskie.

Jeden z czołowych deweloperów mieszkaniowych, stworzył projekt „W grupie taniej”. Co to oznacza dla konsumenta? Grupa osób zainteresowana kupnem mieszkania, ma szanse uzyskać zniżki nawet do 20 proc. na zakup wybranego lokalu z oferty dewelopera. Jeżeli duża firma developerska oferuje zniżki dla nabywców grupowych, warto taką ideę rozszerzyć. Nabywcy sami mogą stworzyć swoją własną grupę, w celu kupienia swego wymarzonego mieszkania po niższych cenach, na które ich będzie stać.

Jest to zupełna nowość na rynku polskim, dobrze znana klientom zachodnim. Niestety ciągle jeszcze niewielu jest świadomych, że takie ułatwienie istnieje na rynku. Wystarczy tylko znaleźć kilka osób, które marzą o własnym M. Deweloperzy inaczej patrzą na indywidualnego nabywcę.
W grupie uzyskamy nie tylko zniżki u dewelopera. Możemy także liczyć na lepsze warunki w uzyskaniu kredytu hipotecznego w banku. Klient starający się indywidualnie o uzyskanie lepszych warunków zakupu mieszkania często tracił swój czas i pieniądze, a niejednokrotnie spotykał się z odmową. Grupy nikt nie zignoruje. Grupowe kupowanie mieszkań jest obecnie sposobem na poradzenie sobie z kryzysem.

Jeżeli własne mieszkanie wydaje nam się nieosiągalne, ceny zbyt wygórowane, warto zainteresować się właśnie takim rozwiązaniem. Warto stworzyć grupę ludzi, zdecydowanych na kupno mieszkania i skorzystać z zaoferowanych zniżek. To ma przyszłość.

Autor: Kamil Bargiel
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie bankier.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.