Facebook Google+ Twitter

Zachodnie media o językowej ustawie na Ukrainie: początek kryzysu?

Europejskie i amerykańskie media uważają "spór językowy" za początek kryzysu politycznego na Ukrainie.

 / Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO PAP/EPAZachodnie media omawiają protesty, które poruszyły Ukrainę po uchwaleniu kontrowersyjnej ustawy, rozszerzającej znaczenie języka rosyjskiego. Komentatorów ciekawi, czy ten krok nie oznacza początku "powrotu w objęcia rosyjskiego niedźwiedzia".

"Sprzeczki z powodu tej ustawy są symboliczne. Czego chce Ukraina - jeszcze silniej pochylić się w stronę słowiańskiego brata, wyodrębnić swoją językową i kulturalną wyrazistość od Rosji, czy pochylić się w kierunku UE?" - pyta The Financial Times.

Jego zdaniem, w rzeczywistości obrona praw rosyjskojęzycznej ludności chyba nie oznacza "powrotu w mocne objęcia rosyjskiego niedźwiedzia", ale być może "Ukraina wreszcie podchodzi do punktu, gdzie powinna dokonać rozstrzygającego wyboru".

Włoska La Repubblica w swoim artykule zaznacza: "Ukraiński parlament uchwalił ustawę, na którą czekało 10 proc. mieszkańców kraju, a pozostałe 90 proc. odbierało ją jak poniżenie. Ustawa przywraca językowi rosyjskiemu status oficjalnego, przetwarzając go w drugi oficjalny język kraju". Język rosyjski, narzucony przez ZSRR jak państwowy, odbierają Ukraińcy jako krzywdę - pisze dziennikarz włoskiej gazety.

Jeszcze bardziej kategoryczna okazała się niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung. "W Ukrainie zatwierdzenie ustawy, dzięki której język rosyjski w niektórych regionach może otrzymać status drugiego państwowego, doprowadzi do kryzysu politycznego" - pisze.

Gazety cytują deputowanych, którzy twierdzili, że ich kartki do głosowania były wykorzystane nielegalnie. Decyzja jeszcze nie stała się ostateczną, spiker parlamentu Włodzimierz Litwin odmawia podpisania projektu ustawy.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 07.07.2012 19:08

gdyby takie maxy dorwały sie do władzy pewnie tam bym sie znalazł i nie tylko ja.. .. bogu dzięki mamy normalne społeczeństwo glosujace na liberalne PO..choć i tam sa niepoważne wyskoki w ilości jednak wielokrotnie niższej niż w innych partiach..

Komentarz został ukrytyrozwiń
ala
 • ala
 • 07.07.2012 19:03

tak ..to wyrażne ograniczenie swobód obywatelskich przez juszczenke i gloryfikacja UPA i działań które dla innych narodowości stały sie grobem ,i walka o wladze i kase ... doprowadziły do upadku pomarańczowa rewolucje entuzjazmu dla tego ruchu na ukrainie już nie bedzie..

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
 • jędruś
 • 06.07.2012 15:23

juszczenko , tymoszenko itp przypominają mi u nas kaczynskiego tj. jedna słuszna prawda jak za lenina czy w korei a kto nie z nami ten śmiertelny wróg!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
max
 • max
 • 06.07.2012 00:06

@@ puchacz i jędruś - wszystko byłoby normalnie ,gdybyście razem znależli się u czubków np. w Tworkach!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
 • jędruś
 • 05.07.2012 17:36

myśle ze to poczatek demokracji i normalności na ukrainie po tych wszystkich hecach z juszczenko tymoszenko i banderowcami i UPA....

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 05.07.2012 17:24

ukraina wraca do normalności skoro tym językiem posługuje sie większość obywateli!!!a grupka czyjaś tam wrzeszcy od rzeczy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.