Facebook Google+ Twitter

Zachwyceni tradycjami Bułgarii

Przez dwa lata uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu realizowali europejski projekt Comenius „W kręgu dwunastu gwiazd”. Na przełomie kwietnia i maja odbyła się podsumowująca wizyta w bułgarskiej szkole Vidin.

Wizyta w Bułgarii podsumowała program "W kręgu dwunastu gwiazd". Na zdjęciu uczniowie w miejscowości Bełogradczik w zachodniej części Starej Płaniny. / Fot. źródło: ZST-HFinansowany przez Unię Europejską Comenius umożliwia partnerską współpracę miedzy szkołami państw członkowskich oraz wymianę uczniowską miedzy placówkami. Celem programu jest lepsze poznanie historii, kultury oraz obyczajów panujących w innych krajach w myśl dewizy jedność w różnorodności.

W dniach od 25 kwietnia do 2 maja dziesięcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli z ZST-H przebywała z wizytą w bułgarskiej szkole w Vidin. Wizyta miała na celu podsumowanie projektu oraz poznanie kultury Bułgarii. - Bułgarzy zgotowali nam wspaniałe przyjęcie, swoją słowiańską gościnnością zaskakiwali nas na każdym kroku. Wystarczy wspomnieć przywitanie w szkole chlebem i solą przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego czy koncert przygotowany specjalnie na nasz przyjazd – wspomina Wioletta Sosnowska, koordynator ds. projektu. - Bułgaria zachwyciła nas swoimi tradycjami, otwartością oraz gościnnością. Oprócz pracy nad projektem, mieliśmy okazję zwiedzić najpiękniejsze zakątki północnej i południowej Bułgarii oraz stolicę kraju Sofię – dodaje nauczycielka.

Project „W kręgu dwunastu gwiazd” realizowano od października 2007 roku. W jego ramach uczniowie oprócz Bułgarii odwiedzili region Asturias w północnej Hiszpanii. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów tego projektu. Były to dwa lata ciężkiej, ale i bardzo owocnej pracy w każdej ze szkół. To dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli powstało wiele cennych produktów, które z powodzeniem mogą służyć jako materiał dydaktyczny dla innych odbiorców – podsumowuje Sosnowska.

Sami uczniowie tak wypowiadają się na temat szkolnych projektów: - Comenius to szansa dla młodych ludzi, która mobilizuje do nauki języków obcych. Dzięki niemu możemy zwiedzić różne ciekawe miejsca, nawiązać przyjaźnie z obcokrajowcami, a także przeżyć wspaniałą przygodę - mówi Paulina, laureatka szkolnego konkursu ZST-H.

To nie pierwszy unijny projekt przeprowadzony w ZST-H. Wcześniej szkoła brała udział w programie Sokrates Comenius, umożliwiając swoim uczniom wyjazdy m.in. do Belgi, Włoch czy na Teneryfę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.