Facebook Google+ Twitter

Zaciskanie pasa po krakowsku. Burzliwa sesja Rady Miejskiej

W środowy poranek, tuż przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta Krakowa, Prezydent Miasta zaprosił do siebie dziennikarzy, by w spokoju prezydenckiego gabinetu opowiedzieć mediom o sytuacji finansowej miasta.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski opowiada o planach budżetowych miasta / Fot. Sławomir OstrowskiO tym, że temat finansów Krakowa jest ważny i spędza sen z powiek wielu radnym najlepiej świadczy fakt, że po wystąpieniu prezydenta na sesji, głos zabrało 41 radnych. Miasto, by dostosować się do nowych przepisów musi zacisnąć pasa.

Prezydenci wszystkich największych miast w Polsce ślą pisma i petycje podpisane przez mieszkańców do premiera RP w nadziei, że wpłynie on na kształt ustaw podcinających skrzydła lokalnym samorządom, ale na efekty tych działań musimy jeszcze poczekać, a jak na razie miasta muszą się dostosować do odgórnych wytycznych.

Duże miasta takie jak Kraków już od dawna odczuwają pomysły rządowe na własnych budżetach, w postaci "janosikowego". Część transparentów poświęcona była Prezydentowi Krakowa / Fot. Sławomir OstrowskiZgodnie z nazwą ten zbójnicki podatek zabiera bogatym i daje biednym. W tym roku Kraków musi oddać na rzecz biedniejszych gmin ok. 67 mln zł. To pieniądze, które można było przeznaczyć na restaurację zabytków, budowę placów zabaw lub na tysiąc innych celów.

By sprostać obecnej sytuacji i móc zrealizować wszystkie zadania wpisane w budżecie Krakowa na rok 2011, miasto musi dokonać wzrostu dochodów własnych w postaci: zwiększenia stawek podatków lokalnych (głównie od nieruchomości), podniesienia cen biletów MPK, czynszów w lokalach komunalnych, poprawę ściągalności opłat i podatków lokalnych.

Środowa sesja Rady Miasta zapisze się w historii tego zgromadzenia, jako jedna z bardziej burzliwych. Los krakowskich finansów spędza sen z powiek nie tylko włodarzom Krakowa. Na obrady Rady Miasta przybyła liczna grupa mieszkańców obawiających sie o stan własnych budżetów domowych. Jak zawsze w takiej sytuacji balkon sali obrad przyozdobiły transparenty protestujące przeciwko polityce miasta. Wśród mieszkańców przybyłych na sesję RM przeważały obawy o wzrost opłat za mieszkania, co w ich przekonaniu jak zawsze uderzy w najbiedniejszych mieszkańców Krakowa.

Innego zdania jest Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski (zobacz wypowiedź Prezydenta Miasta Jacka Majchrowskiego):
Przeciwnicy podwyżek przed Urzędem Miasta Krakowa / Fot. Sławomir OstrowskiBalkon Sali Obrad Rady Miasta Krakowa - przeciwnicy podwyżek obserwują przebieg nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa / Fot. Sławomir OstrowskiNadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa poświęcona budżetowi miasta / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

adam
  • adam
  • 19.05.2011 18:51

zaciskanie pasa to moja specjalnosc, lokaty w getin zakladam, ostatnio lokate wspolna, im wiecej osob, tym lepsze warunki, innej mozliwosci na oszczedzanie nie widze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.