Facebook Google+ Twitter

Zaciskanie pasa według Tuska. Lekarzu, ulecz się sam

Zaciskanie pasa to hasło, które kojarzy się społeczeństwu ze złowieszczą przepowiednią. Prawdopodobnie w piątek premier Tusk będzie mówił w Sejmie o potrzebie oszczędności. Problem w tym, że państwa na czele którego stoi, nie można nazwać przyjaznym, więc "oszczędzanie" nadal najbardziej będą odczuwać najbiedniejsi i średniozamożni.

Artykuł 114 ustawy emerytalnej pozwala ZUS-owi zabrać przyznaną wcześniej emeryturę. Jak informuje serwis Wyborcza.pl zakład potrafi odkryć swój błąd po 10 latach. Za niekompetencję urzędnika, który dekadę wcześniej źle naliczył staż pracy odpokutuje oczywiście emeryt, który od wielu lat był "stypendystą" ZUS. Szanse na to, że znajdzie pracę są bliskie zeru. Winnym czyli wszechwładnym pracownikom zakładu nie spadnie włos z głowy. Straty Skarbu Państwa są oczywiste, koszty społeczne jeszcze większe. Najgorsza jednak jest sytuacja "prawie" emeryta, który często zostaje bez środków do życia.

Kolejnym przykładem wszechwładzy urzędników jest działalność urzędów i izb skarbowych. Media opisywały dziesiątki przypadków przedsiębiorstw, które zostały "rozłożone na łopatki" jedną decyzją niekompetentnego lub nadgorliwego biurokraty. Efekt? Dobrze prosperujące firmy, zatrudniające często setki osób przeszły do historii, a ich pracownicy powiększyli grono bezrobotnych. Koszty? Również oczywiste - zasiłki, zabijanie przedsiębiorczości etc. Ustawa o odpowiedzialności urzędniczej w praktyce jest nieskuteczna. Nieważność decyzji musi zostać prawomocnie stwierdzona, a poszkodowany musi wystąpić do sądu cywilnego i wykazać, jakie straty poniósł. To nie koniec. W przypadku urzędu skarbowego, jego naczelnik musi wystąpić do prokuratury, a ta zbadać w postępowaniu wyjaśniającym czy istnieją przesłanki, by pociągnąć do odpowiedzialności pracownika. Dopiero wtedy otwiera się droga do uzyskania odszkodowania. W wielu przypadkach będzie za późno, by reanimować skrzywdzoną przez państwo firmę.

Kwiatkiem w butonierce bezdusznej polskiej biurokracji jest ustawa refundacyjna. Farmaceuci zgodnie przyznają, że uderza ona w pacjenta. 200 milionów złotych, które zaoszczędzi budżet, okupione zostanie poważnymi problemami m.in. pacjentów chorych na cukrzycę i po przeszczepach. Oczywiście, oszczędności należy szukać i zapewne nie da się uszczęśliwić wszystkich, ale z kalkulacji, które przeprowadzili eksperci wynika, że stracą nie tylko pacjenci, ale też hurtownie farmaceutyczne, apteki i producenci. W pewnym sensie nowe prawo godzi też w wolny rynek, bo uniemożliwia konkurencję. Szybko może się okazać, że oszczędności będą mniejsze niż straty spowodowane działaniami ministerstwa i NFZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Magda M
 • Magda M
 • 17.11.2011 13:28

Polski premier D.Tusk zapewnia w wyborczym klipie w imieniu minister zdrowia, że jak tylko wyrwą z Unii 300 mld euro to wspólnie zlikwiduja kolejki do lekarza.Tak jakby 20 lat rzekomo udanych przemian i cztery lata samodzielnych,komfortowych rządów nie wystarczało.Polska w budowie kojarzy sie dziś bardziej Polakom z bajzlem na budowie. Grecki premier i minister finansów deklarują -reformy i cięcia albo śmierć.Niemiecki MF W Schauble apeluje-ratujmy strefę euro, niemieccy bankierzy- ratujmy co sie da, Merkel i Sarkozy deklarują, że Grecja pozostanie w strefie euro, a Irlandia po cichu już drukuje swoją stara walute.Zarówno Europa jak i Polska gra na zwłokę i obie są na coraz mocniejszych dopalaczach. Euforia giełdowych graczy przeplata sie ze stadną paniką.Gigantyczne pieniądze na GPW tracą dziś polscy emeryci, OFE straciło w ostatnich miesiącach blisko 10 mld zł pieniedzy polskich emerytów,na razie. Dywagacje- tzw. analitykó bankowych czy 55 proc. próg ostroznosciowy przekraczamy przy kursie euro do złotego na poziomie 4,50 czy 4,70 to zabawa w piaskownicy. Ten próg już przekroczylismy, jesli tylko uczciwie policzyć ukryte pod dywanem długi: w tym wydatki drogowe ( 30 mld zł), długi zaciagnięte poprzez Fundusz Rezerwy Demograficznej (ok. 12 mld. zł) długi ZUS i FUS, długi wobec szpitali za tzw. nadwykonania (ok. 1,5 mld. zł) dług wobec UE za niewykorzystane blisko (1,2 mld. euro ) dotacji na polskie koleje, blisko 1 mld. zł, które budżet będzie musiał oddać w ramach zwrotu VAT - u za materiały budowlane. Polska stoi nad przepaścią. Dzis juz raczej zbliżamy sie do konstytucyjnego progu 60 proc. i Polacy dowiedzą sie o tym wkrótce. MF S.V.Rostowski zmienia w budżecie bez mrugnięcia okiem średnioroczny kurs euro do złotego z 3,89 na 4,3, a wzrost PKB moze być zarówno 4 jak i 3 proc.-prawdziwy cudotwórca, choc niektórzy uważaja, że bardziej cudak. Nasz sztukmistrz z Londynu przechodzi samego siebie.Nasz dług zagraniczny zbliżył sie do kwoty 250 mld. zł. czyli blisko 60 mld. euro.Całe nasze rezerwy dewizowe państwa to tylko 70 mld. euro. Głupio i wielce ryzykownie puszy sie prezes NBP M. Belka, ze ma dużo amunicji do obrony złotego i nie omieszka jej użyć, 1 mld. euro wyrzucone na interwencje juz poszło w błoto. Juz zimą Polska bedzie musiała użyć nadzwyczajnej pożyczki z MFW w kwocie 30 mld. dol.. Wystarczy, że tylko złoty osłabi sie do poziomu 4,70- 4,90 za euro, a wzrost PKB w 2012 r. spadnie poniżej 2 proc.A jak euro bedzie po 5,50 to ta mocna ekipa z wyborczego klipu załątwi nam z Unii nawet 400 mld. Wtedy atak na progi ostrożnosciowre pójdzie z jednej i drugiej flanki- słabego wzrostu PKB i słabego złotego. W sylwestra może nie być zbyt wielu okazji do świetowania naszej przyszłości i stabilnych fundamentów polskich finbansów publicznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
 • Mirek K
 • 16.11.2011 20:27

@ ciekawy głupku -a skąd biedni mają brać pieniądze na leki,skoro emeryt ledwo zipie by przeżyć miesiąc ,nie mówiąc o leczeniu. To właśnie państwo o takich powinno zadbać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ciekawy
 • ciekawy
 • 16.11.2011 15:37

Odnoszę wrażenie ,że niektórzy wszystko chcą za darmo od państwa .A skąd na to kasę ? Czy ktoś sprawdził ile leków stanieje ? Ile nowych jednostek chorobowych jest objętych refundacją ?@ Janek W za komuny tak rozdawali ,że został ocet. Proszę sprawdzić w necie ile tysięcy ton leków wyrzucili pacjenci , bo refundowane , bo darmowe. Trochę rozsądku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janek W.
 • Janek W.
 • 16.11.2011 15:18

Ta ustawa o lekach to komuna w czystej formie. Ręcznie sterować rynkiem potrafili komuniści. Ministerstwo się uczy od najlepszych. Pogratulować pani marszałek Kopacz powrotu do głębokiej komuny!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
C
 • C
 • 16.11.2011 15:10

@ e. Trzeba nie mieć mózgu lub być zaślepionym żeby bronić ustawy, o której poza rządem nikt dobrego słowa nie powiedział. Eksperci różnych dziedzin od farmaceutów do ekonomistow suchej nitki na ustawie nie zostawiają, ale ty bronisz bubla, bo wierzysz w Tuska. Do tego bredzisz, przejdź się do aptecznych sieciówek i zobacz w jakich cenach są leki bez recepty. Słyszałaś o paskach insulinowych za 50 gr? Owszem można je kupić. Teraz dodaj sobie 20% do tych 'bajońskich' sum. Bedziesz miala ceny z sufitu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lancet
 • Lancet
 • 16.11.2011 14:32

Panie Gdak a może by tak na premiera ? Polata pan samolotem !

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 16.11.2011 14:26

Farmaceuci płaczą od 20 lat. Sprywatyzowali się jako pierwsi [ z dentystami] i to oni chcą dyktować ceny aby jak najwięcej do swojej kieszeni. Leki bez recepty osiągają bajońskie sumy i te na receptę nierefundowane mają ceny ustalane przez apteki - oczywiście maksymalne . Najprościej zwalić na NFZ i Ministerstwo Zdrowia. A ja panu Gdakowi dedykuję ; Upływ szybko życie jak potok płynie czas ..........! Warto gdybać -Gdaku ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety nie ma Pan racji pisząc o tym co znaczy słowo liberalizm. Ten liberalizm konkretnie. Liberalizm gospodarczy czyli taki jak jest np w USA oznacza wolność dla koncernów i międzynarodowych korporacji oraz całą masę przepisów dla obywateli, którzy mają wszystko utrzymywać płacąc podatki. W takim liberalizmie 2% społeczeństwa ma 95% zasobów finansowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.