Facebook Google+ Twitter

Zaćmienie Słońca dziś od godziny 9.47 do 12.07. Jak bezpiecznie prowadzić obserwację? (wideo)

20 marca między godziną 9.47 a 12.07 będzie można oglądać w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko jest widowiskowe, ale może być niebezpieczne dla wzroku. Zanim zaczniecie obserwację sprawdźcie, w jaki sposób ją prowadzić, by nie narazić na szwank zdrowia.

https://flic.kr/p/97v96V / Fot. Andrés Nieto Porras/CC BY SA 2.0Częściowe zaćmienie Słońca będzie można obserwować w piątek, 20 marca między godziną 9.47 a 12.07. Maksimum zjawiska zobaczymy około godziny 10.50. Należy pamiętać, że obserwacji nie można prowadzić bez uprzedniego zabezpieczenia wzroku.

Nie można polegać na zwykłych okularach przeciwsłonecznych i opalonej szybce. Każda z powyższych metod może doprowadzić do chwilowego lub całkowitego porażenia nerwu wzrokowego.

Żeby bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca należy zaopatrzyć się w specjalne okulary lub folię Baadera, która przepuszcza tysięczne części światła słonecznego. Innym rozwiązaniem jest zakup płytki stosowanej w maskach spawalniczych. Prof. dr hab. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego zaleca stosowanie płytki nr 13 lub 12.

Czytaj także: W piątek Księżyc przesłoni 3/4 tarczy Słońca. Obserwuj zaćmienie w planetarium Centrum Nauki Kopernik


Inną bezpieczną metodą jest tzw. projekcja. Wystarczy naprowadzić teleskop lub lornetkę na Słońce tak, by wiązka padała na karton lub kartkę papieru. Należy bezwzględnie pamiętać, by nie zaglądać w okular instrumentu optycznego w trakcie prób naprowadzania wiązki.

Czytaj także: Obserwuj zaćmienie Słońca w gdańskim Centrum Hewelianum
Gazeta Wrocławska/X-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przecież to nie tylko tralala coś do oglądania. Szkoda, że artykuł NIC ie mówi o praktycznej stronie i skutkach zaćmienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemcy przygotowywali się już od 5 lat gdyż mają spory % energii słonecznej w swojej sieci. Taki nagły spadek zasilania sieci może spowodować zakłócenia w całej Europie, bo jesteśmy połączeni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Energetyczny kolaps grozi całej Europie, sieć energetyczna będzie miała problem. Zobaczymy jutro! Słoneczna energia nagle nie zasili paneli

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.