Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18386 miejsce

Zaczęło się kalendarzowe lato

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-21 08:06

21 czerwca o godzinie 7.45 naszego czasu rozpocznie się astronomiczne lato. Słońce wejdzie w znak Raka, co oznacza początek lata na półkuli północnej.

W różnych miejscach Polski długość tego dnia będzie różna. W Warszawie Słońce wzejdzie dziś o godzinie 4.14, a zajdzie o 21.01. Dzień będzie trwał 16 godzin i 47 minut i będzie to najdłuższy dzień tego roku. Od 21 czerwca, nazywanego też momentem przesilenia letniego, dni będą się stawały powoli coraz krótsze. Krótki dzień pociąga za sobą "białe noce". Słońce chowa się wtedy płytko pod horyzontem i noce nie są tak ciemne jak zimą.

Każdego roku lato rozpoczyna się w innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu liczba dni wynosi 365 lub 366, natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365,24 dnia. Różnice w początku lata wynoszą zazwyczaj kilka godzin. Stąd też biorą się lata przestępne.

Zmianę pór roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do słońca. Przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku - półkula południowa.

Astronomiczne lato nie zawsze pokrywa się z latem klimatycznym. W ostatnim stuleciu pierwszy dzień lata był najcieplejszy w Polsce w 1917 roku - termometry wskazywały wówczas ponad 35 stopni. Najchłodniej - poniżej 13 stopni - było w tym dniu w 1923 roku.

Klimatyczne lato trwa, dopóki średnia dobowa temperatura przekracza 15 stopni. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj do połowy października. Lato astronomiczne zakończy się 23 września, kiedy to nadejdzie astronomiczna jesień.

W języku starosłowiańskim "leto" było nazwą roku, dlatego mówi się na przykład "od wielu lat", a nie "od wielu roków".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zuzia mazankiewicz
  • zuzia mazankiewicz
  • 17.06.2011 13:22

wiem że lato astronomiczne kończy się 23 września

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.