Facebook Google+ Twitter

Zaczynam się wstydzić za Unię...

Eurokraci chyba oszaleli - nie do takiej Unii chciałem wstępować. Komisja Europejska domaga się od władz suwerennej Szwajcarii... podniesienia podatków.

Kilka dni temu świętowaliśmy głośno rocznicę przystąpienia do Unii. Nie nagłaśniano natomiast w Polsce innej unijnej sprawy. Otóż Komisja Europejska wystąpiła ostatnio z oficjalnym protestem wobec władz suwerennej Szwajcarii, domagając się... podniesienia podatków.

Absurd jakich mało. Gdy świat ściga się w obniżaniu podatków grupka "mózgowców" z Brukseli łamie nie tylko zasady normalności, ale wręcz ociera się o stan chorobowy. Od kilku lat w Europie słychać płacz, że nie jest realizowana tzw. Strategia Lizbońska. Był to pakiet pobożnych życzeń europejskich urzędasów, którzy chcieli modernizować europejską gospodarkę tak, aby była konkurencyjna. Była więc mowa o innowacyjności, ale też mniejszej władzy urzędników i pośrednio... niższych obciążeniach podatkowych.

Teraz mamy płacz, że się nie udaje. Bo udać się nie może. Europa (czytaj: Unia Europejska) to absurdalne podatki i absurdalne regulacje. Pół biedy, gdy Unia chciała określać na swoje potrzeby minimalną długość banana, ustalała że marchewka to owoc, albo pracowała 2 lata nad definicją powideł. Robiła to na własny użytek. Ale teraz urzędasy zaczynają eksportować własne chore pomysły na gospodarkę. Zamiast skoku w stronę USA, mamy więc pretensje do Szwajcarii (skandaliczne!), zamiast podnoszenia konkurencyjności, mamy zapowiedzi wzrostu minimalnej akcyzy na paliwo. A potem mamy zdziwionych urzędasów, nie rozumiejących czemu Unia zostaje w tyle.

Są jednak też informacje pozornie dobre. Ostatnio z Brukseli doszły przełomowe wieści o zaprzestaniu prac regulujących zasady tworzenia... opakowań na kawę. Miały być specjalne unijne wzorce i regulacje. I nie będzie ich. Świetna wiadomość? Pozornie tak... Bo istota tej informacji to przyznanie, że jakiś Euro-dureń chciał takie wytyczne wydać.

W tej sytuacji zaczynam się bać jeszcze bardziej. Bo horda urzędasów z Brukseli zaraz coś wymyśli. Trzeba przecież ciągle znajdować uzasadnienie dla rosnącej rzeszy urzędniczych posad. A biurokraci przecież nie wyjdą z klimatyzowanych biur i nie wezmą się do innej - realnej roboty, w której trzeba konkurować, handlować, wytwarzać, doradzać lub tworzyć. Zamiast tego będą pouczać Szwajcarów jakie mają mieć podatki, a nam wymyślać instrukcje - jak opakować herbatę lub jaka ma być gramatura papieru do owijania śledzia...

Ja takiej Unii nie chcę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.11.2007 10:23

+-bardzo dobre

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczyna się Pan wstydzić za Unię?... Jak wielu innych - dość późno się Pan zorientował jak bardzo lewacka i stanowiąca zagrożenie dla suwerenności państw jest Unia... do danapol: a kto powiedział, że ludzie chcą tracić suwerenność własnych państw i żyć w jakimś eurosojuzie, czy jakichś "Stanach Zjednoczonych Europy"?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi autorze, UE to także ja i Ty. Stopniowo przekształca się ona w organizację zbliżoną do stanów (zjednoczonych europy)-zwłaszcza państwa, które podpisały układ z Schengen, zatem odwołując się do postanowień umowy handlowej ze Szwajcarią "urzędasy" dbają także o gospodarkę każdego z państw członkowskich. UE jest wielka i potrzebuje dużego budżetu, do którego pieniądze wpływają pośrednio z naszych podatków. Zatem, gdy nastąpi odpływ inwestycji do Szwajcarii (ze względu na niskie podatki w tym kraju), Unia nie będzie mogła dopłacać nam do rolnictwa, dotować budowy u nas dróg czy obiektów sportowych na Euro 2012. Fakt faktem,że niektóre działania Brukseli zdają się być absurdem, ale nie dotyczy to opisanego powyżej przypadku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.05.2007 17:29

Kiepski tekst. Żadnych faktów, ale za to dużo wytrząsań autora i wiele niepotrzebnych emocji. Zamiast podejść rzeczowo, to jak zwykle krzykactwo. Felieton felietonem, ale w nim też może być rzeczowa argumentacja, a w tym tekście jest tylko trochę inwektyw i biadolenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z obserwacji wiem, że nieuczciwa konkurencja, to konkurencja, którą wygrywa konkurent. Jak ktoś ma wysokie podatki, to niech nie dziwi się, że nikt u niego nie chce inwestować. To jest właśnie konkurencja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

można mieć swoje zdanie nt. systemu podatkowego - do rzadkości zresztą należą osobnicy łaknący wyższych stawek (o ile nie są w gremiach rządzących i nie potrafią tego obejść)
ale w tym przypadku idzie o kwestię nieuczciwej konkurecji, a nie o żądanie podwyższenia podatków (tego UE zażądać nie może, może natomiast odwoływać się do ustaleń zawartych w umowie handlowej między UE a Szwajcarią)

Komentarz został ukrytyrozwiń

unia coraz czesciej sie osmiesza...najgorszejest to, że "madre" glowy z brukseli nie wiedzą w jakim kierunku powinien isc rozwoj. Unia jest sklocona wewnetrznie, obywatele ue odnosza sie do niej z coraz wiekszym sceptycyzmem...sypie sie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.