Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

659 miejsce

Zadania domowe są nielegalne!

W Polsce, w prawie wszystkich szkołach są stosowane zadania domowe. Przeciętny uczeń spędza nad książkami prawie cały dzień. Czy zadawanie prac domowych to łamanie prawa?

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem prac domowych w Polsce?

Dziecko odrabiające zadanie domowe. / Fot. Źródło: Google GrafikaKażdego dnia podobny schemat: wstać, zjeść śniadanie i iść do szkoły. Po powrocie ze szkoły dzieci najczęściej jedzą obiad i zaczynają odrabiać zadania domowe, uczą się do kartkówek czy sprawdzianów.

Czy polskie szkoły mają prawo zadawać zadania domowe?


Po analizie obowiązującego prawa niejeden uczeń doszedł do wniosku, że szkoły i nauczyciele łamią prawo zadając prace domowe i je oceniając. Istnieją solidne podstawy potwierdzające powyższy wniosek. Głównym przedstawicielem tego twierdzenia jest m.in. Krzysztof Olędzki - Rzecznik praw ucznia oraz rodzica. Na stronie internetowej Biura Praw Ucznia i Rodzica umieścił niepodważalne dowody, że w/w czynności wykonywane przez nauczycieli są nielegalne.

Zwrócę uwagę na treść Art. 31 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w którym jest mowa o wolności osobistej. Wniosek z tego jest taki, że szkoły nadając obowiązek odrabiania prac w domu bezprawnie ograniczają wolność osobistą ucznia. Żaden regulamin czy statut szkolny, a nawet rozporządzenie ministerstwa nie może tego zrobić.

Aktem prawnym, który ma moc ograniczenia wolności osobistej jest ustawa. Wiadomo powszechnie jednak, że żadnej ustawy, w której jest mowa o pracach domowych nie ma. Uczniowie powinni wiedzieć jakie prawa im przysługują, aby w potrzebie śmiało o nich mówić.

Bardzo pomocne mogą być różne organizacje działające na rzecz ochrony praw ucznia. Warto zajrzeć na stronę Biura Praw Ucznia i Rodzica, gdzie można znaleźć porady i pomoc. Na forum należącym do tej strony można bezpośrednio nawiązać kontakt z rzecznikiem.

Do pobrania/przeczytania:
Ustawa o systemie oświaty
Konstytucja RP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo mnie interesuje zdania rodziców uczęszczających na lekcje języka obcego:
1. czy poprzestają tylko i wyłącznie na samej lekcji?
2. Jakie wtedy odnotowują efekty?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2014 12:32

Ostatnio - piszę na FB do koleżanki ze szkoły (nauczycielki): "Chodź na kawę, pełen spontan". Odpowiada: "Nie mogę, sprawdzam kartkówki".

;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem tego oburzenia. Osobiście w klasach młodszych zaraz po przyjściu do domu odrabiałem zadania domowe. Trwało to tyle ile zajmowało mamie podania obiadu. Później zadawane było więcej, ale jakoś sobie radziliśmy. Często na pierwszej lekcji odrabiało się zadania na drugą itd. Ale teraz czasy się zmieniły. Np. mój syn w ogóle nie odrabiał zadań domowych, nawet w szkole średniej miał aż jeden zeszyt, a technikiem został bez żadnego problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poziom edukacji z roku na rok schodzi na coraz niższy poziom. Teraz zabrońmy prac domowych i za kilka lat filmiki z serii "matura to bzdura" nikogo nie będą śmieszyły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za! Och, nienawidziłem ich z całego serca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram poprzednika. Poza poprawą doli belfra widzę jeszcze jeden plus - osoby, których prawa w tak okrutny sposób gwałcono w czasach szkolnych, szybko staną się elita intelektualną kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako nauczyciel też jestem za zniesieniem prac domowych, które potem muszę w swoim "wolnym" czasie (często w domu) poprawiać i oceniać. Popieram zniesienie prac domowych! Więcej wolności dla ucznia! Dziękuję za artykuł i "piąteczka".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.