Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10560 miejsce

Zadania z polskiego, które wzburzają

Przeczytałam na pewnym blogu, że niedawno otwarty serwis Nauko.pl uprości pracę nauczycieli. Zajrzałam i doszłam do wniosku, że polonistom to on ją raczej utrudni. Serwis będę też odradzała swoim uczniom.

Zrzut ekranu serwisu Nauko.pl / Fot. Jola Paczkowska"Nauko.pl to bezpłatny internetowy serwis dla nauczycieli i pedagogów. Dzięki niemu każdy nauczyciel może w bardzo krótkim czasie przygotować materiał do kartkówek, klasówek, sprawdzianów itp. Dzięki temu pedagodzy nie muszą już tworzyć sprawdzianów czy klasówki dla uczniów w tradycyjny, bardzo czasochłonny sposób - przepisując lub kserując zadania z różnych książek - czytam na stronie reklamującej serwis.

I dalej, że znajdę tu zadania dodawane przez nauczycieli. Że są one przydzielane do etapu edukacji oraz przedmiotu szkolnego, dzięki czemu w szybki i łatwy sposób będę mogła zaplanować zajęcia czy też sprawdzian. Tylko się cieszyć.

Patronat honorowy nad Nauko.pl objęło MEN?

Na dole strony mamy informację, z której wynika, że patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, choć w wykazie strony nie widzę? Dziwna sprawa.

Przyjrzyjmy się zatem Nauko.pl dokładniej. Już na stronie powitalnej brakuje mi przecinka, ale... przecież czasem można przymknąć oko na drobne niedociągnięcia. Pozaglądajmy na podstrony. O, np. tu, gdzie twórcy serwisu się chwalą, pisząc o innych:
"Antyweb.pl jest to serwis, gdzie opisywane jest to co się dzieje w Polskim i światowym internecie. Ilość unikalnych użytkowników... (pokreślenia moje)". W tym fragmencie znalazłam cztery błędy.

Dobrze. Przecież nie tego tu szukam. Skupmy się na zadaniach, które mają mi pomóc "w bardzo krótkim czasie przygotować materiał do kartkówek, klasówek, sprawdzianów". Wybieram szkołę podstawową
i język polski.

Zrzut ekranu serwisu Nauko.pl / Fot. Jola PaczkowskaPatrzę na pierwsze zadanie i... przecieram oczy ze zdumienia:
"Jak Robinson Cruzoe znalazł się na wyspię? Opisz z poetyckim opisem morza spokojnym i wzbórzonym".
Drugie:
"Imię KRYSTYNA ma 8 liter, z czego 3 to samogłoski, a 5 to spółgłoski. Zapisz:
a) jeden wyraz składający się z 7 liter z imiona KRYSTYNA niepowtarzając ich,
b) dwa wyrazy składające się z 4 liter tego imiona niepowtarzając ich".
(Podkreślenia moje).

Tak. To ja wrócę jednak do własnych propozycji zadań, a uczniom korzystanie z serwisu będę zdecydowanie odradzać.

Spójrzmy jeszcze na to, co mówi regulamin serwisu

"WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI
1. Chodziaż (pisownia oryginalna! - przyp. red.) dołożono wszelkich starań by informacje w serwisie były jak najbardziej prawidłowe, właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za jej treść.
2. Materiały mogą zawierać nieścisłości i błędy w pisowni. Właściciel serwisu nie gwarantuje poprawności i kompletności materiałów ani wiarygodności rad, opinii, oświadczeń, rysunków lub innych informacji wyświetlanych w serwisie lub rozpowszechnianych za jej pośrednictwem. Użytkownik akceptuje, że opieranie się na takich opiniach, radach, oświadczeniach, notatkach i rysunkach stanowi działanie na własne ryzyko. Treści przekazywane są w takiej formie, w jakiej są dostępne".

Dopóki ten regulamin będzie obowiązywał, korzystania z proponowanych tu zadań, także innym nauczycielom, zdecydowanie polecać nie będę!

*****
Czytaj także:
List otwarty do Twórców serwisu Nauko.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (37):

Sortuj komentarze:

A gdzie podział się mój wpis?

Komentarz został ukrytyrozwiń

List otwarty do Twórców serwisu Nauko.pl - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Pawle, pozwoli Pan się wtrącić? Sądzę, że popełniliście Państwo dwa błędy: podjęliście się zadania, które przekracza możliwości tak szczupłego grona i nie poinformowaliście od razu potencjalnych odbiorców, na jakiej zasadzie funkcjonuje strona. Zaszkodził Państwu również ten nieszczęsny patronat, ponieważ każdy miał prawo oczekiwać, że na stronie popartej autorytetem MEN-u wszystko musi być merytorycznie i formalnie poprawne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam. Jestem programistą - twórcą serwisu nauko.pl. Tak się składa, że jestem też jednym z programistów, którzy tworzyli serwis link (widać to po identyfikatorze mojego konta - nr. 2) - choć nie publikuje swoich postów na łamach tego serwisu.

Nauko.pl jest serwisem/narzędziem, które zostało stworzone z inicjatywy dwóch osób: mnie (informatyka) oraz kolegi (marketing). Moja żona (wcześniej wspomniana) jest nauczycielką matematyki - nie j. polskiego. Serwis był pod kątem ortografii i gramatyki sprawdzany przez kilkoro znajomych nauczycieli - większość błędów została wychwycona przed publikacją, jednak zawsze może się zdarzyć jakiś błąd.
W tej oto mojej wypowiedzi, też pewnie kilka błędów się znajdzie - choć staram się pisać poprawnie - czy dlatego NIE powinienem się wypowiadać ? Takie podejście może doprowadzić do kuriozalnej sytuacji, gdzie cały internet zostanie zdominowany przez polonistów krytykujących błędy innych, którzy czasem mają coś do powiedzenia.

Wracając do serwisu Nauko.pl - u źródeł pomysłu był (i nadal jest) serwis, który tak jak wiadomości24 zostanie wypełniony treścią przez samych zainteresowanych (w tym przypadku nauczycieli). Wszystkie błędy wprowadzone w treści zadań, są wprowadzone przez nauczycieli (choć część z nich udało nam się wychwycić i poprawić). Naszym błędem było zorganizowanie konkursu, który spowodował lawinę zadań o niskiej jakości.

Każdy serwis, aby się utrzymać, musi zarabiać (chociażby koszty serwera). Jednak od samego początku mieliśmy założenie, aby NIE pobierać żadnych opłat od nauczycieli.
Pani Jolu: dajemy Pani darmowe narzędzie, które może Pani pomóc i to od Pani zależy, jak Pani z tego skorzysta.
Zaraz po zalogowaniu - może Pani dodać sobie prywatne (niewidoczne publicznie) lub publiczne (widoczne dla innych) zadania (z pewnością ma Pani pokaźną kolekcje u siebie w segregatorze lub w komputerze).

Nauko.pl ma ułatwić zarządzanie tymi zadaniami, sortowanie, wyszukiwanie oraz przygotowanie wydruku gotowego na klasówkę. Dodatkową zaletą jest możliwość skorzystania z bazy gotowych zadań, oraz tych wprowadzonych przez innych użytkowników (nie trzeba z tej opcji korzystać).
Nie mamy w zamiarze decydować które zadania są dobre, a które nimi nie są. Nie będziemy oceniać tych zadań ani podważać kompetencji samych autorów.
Planujemy wprowadzić jedynie system oceniania zadań, aby średnia ze wszystkich ocen (wystawionych przez nauczycieli) uwiarygodniała jakość konkretnego zadania. Dzięki takiemu mechanizmowi, zadania o niskiej jakości (z błędami) zostaną naturalnie wyeliminowane.
W przyszłości planujemy również stworzenie kont redakcyjnych (na wzór link które mamy nadzieje odciążą nas i pomogą zapanować nad wszystkimi przedmiotami.

Jednak zawsze, przed pobraniem zadania na klasówkę, nauczyciel, jako jedyna osoba znająca swoich uczniów, będzie musiał zerknąć na zadanie i wybrać takie, które będzie odpowiednie (zakres materiału i poziom wiedzy) dla jego podopiecznych.

Z wyrazami szacunku
Paweł Grzegorczyk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albo skorzystać ze słownika ortograficznego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż... Fenomen internetu polega, między innymi i na tym, że każdy może się za pośrednictwem tego medium publikować, że nie użyję określenia - produkować. I tak pewnie jest z twórcami nauka.pl Pani Jolanta Paczkowska jako nauczyciel polonista słusznie postąpiła wytykając autorom żenujące błędy ortograficzne. Póki co - pisownia i zasady ortografii języka polskiego nie zostały zmienione. Mam nadzieję, że MEN jednak nie jest patronem (niech będzie, że honorowym) owego serwisu.
Podobno dobrymi intencjami jest piekło brukowane, a cała ta sprawa przypomina słynne powiedzenie Mrożka - A może byśmy tak coś zaorali?
Pozdrawiam - Pani Jolu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z oświadczenia "Niestety nie jesteśmy polonistami ani zawodowymi nauczycielami." i ... "który narodził się z obserwacji czynności, jakie wykonuje żona (nauczycielka) jednego z twórców..." Może niepotrzebnie się czepiam, ale chyba można było poprosić żonę o opinię...

Komentarz został ukrytyrozwiń

My też nie pobieramy wynagrodzenia i bezinteresownie publikujemy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na stronie pojawiło się oświadczenie:

Oświadczenie
"W nawiązaniu do artykułu Pani Jolanty Paczkowskiej pt. "Zadania z polskiego, które wzburzają" opublikowanym na stronach serwisu internetowego link

Pani Jolanta Paczkowska obnażyła publicznie niedoskonałości naszego serwisu. Rzeczywiście w treści naszego serwisu znajduje się wiele błędów ortograficznych i stylistycznych. Niestety nie jesteśmy polonistami ani zawodowymi nauczycielami. Serwis jest traktowany hobbistycznie a nie komercyjnie. Poświęcając nasz wolny czas postanowiliśmy zrealizować pomysł, który narodził się z obserwacji czynności, jakie wykonuje żona (nauczycielka) jednego z twórców Nauko.pl. Nie kierujemy serwisu do uczniów, ale do nauczycieli. z prośbą o współtworzenie treści. Nie jesteśmy wstanie w 100% wyeliminować błędów w dodawanych zadaniach. Jednak staramy się w miarę naszych możliwości i wiedzy moderować zadania, poprawiać błędy stylistyczne oraz ortograficzne.

Serwis został objęty patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009. Zgodnie z regulaminem http://innowacje2009.pl/regulamin. Paragraf 5 pkt. 2 zobowiązywał nas do oznaczenia wszystkich naszych działań logotypami FRSE, Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponieważ patronat ERKiI wygasł z dniem 31 grudnia 2009 usuneliśmy niezwłocznie logotypy. Jest to nasze zaniedbanie, że nie zostało to zrobione pod koniec 2009 roku. Usuneliśmy również zadania pochodzące z testów przygotowywanych przez CKE.

Nie pobieramy żadnych profitów z naszego serwisów, ponosimy jedynie koszty związane z utrzymaniem serwerów, domeny itp. Każde wytknięty błąd staramy się natychmiast poprawić. Wręcz prosimy każdego użytkownika o wskazanie błędów.

Nikt nie potrafi docenić, że jest grupka zapaleńców, która próbuje zrobić coś dla innych bezinteresownie. Pani Jolanta Paczkowska nie zadała sobie trudu, aby porozmawiać z nami na temat serwisu. Przyznajemy się do błędów. Serwis tworzą tylko dwie osoby, które po nocach starają się zrealizować swój pomysł. Nie posiadamy zaplecza finansowego ani wsparcia żadnej instytucji. Kierują nami tylko i wyłącznie dobre intencje. W naszym zamyśle serwis miał być narzędziem, które umożliwi zamieszczanie przez nauczycieli zadań z ich zbiorów, biblioteczek oraz umożliwi szybki wydruk testu. Przez wiele miesięcy zastanawialiśmy się jak zrealizować nasz pomysł, aby był on łatwy w obsłudze. Najprościej jest jednak skrytykować czyjąś pracę. Taka jest nasza polska mentalność.

Pomimo wszystko będziemy się starali zrealizować nasz pomysł do końca, poprawiać błędy i wprowadzać nowe rozwiązania techniczne. Mamy nadzieję, że udało nam się, choć trochę wytłumaczyć. Nie sztuką jest krytykować, ale sztuką jest przyjąć z pokorą wytykane błędy. Szkoda jedynie, że nie ma wzmianki o pozytywnych aspektach naszego pomysłu.

Zespół Nauko.pl"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.02.2010 21:18

O ile pamiętam..... :) Każda ocena artykułu powinna być podpisana przez aurora, który ją wystawia. Żadnych anonimowych gwiazdek, chyba o to nam chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.