Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadania z polskiego, które wzburzają

Jolanta Paczkowska
Jolanta Paczkowska
Zrzut ekranu serwisu Nauko.pl
Zrzut ekranu serwisu Nauko.pl Jola Paczkowska
Przeczytałam na pewnym blogu, że niedawno otwarty serwis Nauko.pl uprości pracę nauczycieli. Zajrzałam i doszłam do wniosku, że polonistom to on ją raczej utrudni. Serwis będę też odradzała swoim uczniom.

"Nauko.pl to bezpłatny internetowy serwis dla nauczycieli i pedagogów. Dzięki niemu każdy nauczyciel może w bardzo krótkim czasie przygotować materiał do kartkówek, klasówek, sprawdzianów itp. Dzięki temu pedagodzy nie muszą już tworzyć sprawdzianów czy klasówki dla uczniów w tradycyjny, bardzo czasochłonny sposób - przepisując lub kserując zadania z różnych książek - czytam na stronie reklamującej serwis.

I dalej, że znajdę tu zadania dodawane przez nauczycieli. Że są one przydzielane do etapu edukacji oraz przedmiotu szkolnego, dzięki czemu w szybki i łatwy sposób będę mogła zaplanować zajęcia czy też sprawdzian. Tylko się cieszyć.

Patronat honorowy nad Nauko.pl objęło MEN?

Na dole strony mamy informację, z której wynika, że patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, choć w wykazie strony nie widzę? Dziwna sprawa.

Przyjrzyjmy się zatem Nauko.pl dokładniej. Już na stronie powitalnej brakuje mi przecinka, ale... przecież czasem można przymknąć oko na drobne niedociągnięcia. Pozaglądajmy na podstrony. O, np. tu, gdzie twórcy serwisu się chwalą, pisząc o innych:
"Antyweb.pl jest to serwis, gdzie opisywane jest to co się dzieje w Polskim i światowym internecie. Ilość unikalnych użytkowników... (pokreślenia moje)". W tym fragmencie znalazłam cztery błędy.

Dobrze. Przecież nie tego tu szukam. Skupmy się na zadaniach, które mają mi pomóc "w bardzo krótkim czasie przygotować materiał do kartkówek, klasówek, sprawdzianów". Wybieram szkołę podstawową i język polski.

Patrzę na pierwsze zadanie i... przecieram oczy ze zdumienia:
"Jak Robinson Cruzoe znalazł się na wyspię? Opisz z poetyckim opisem morza spokojnym i wzbórzonym".
Drugie:
"Imię KRYSTYNA ma 8 liter, z czego 3 to samogłoski, a 5 to spółgłoski. Zapisz:
a) jeden wyraz składający się z 7 liter z imiona KRYSTYNA niepowtarzając ich,
b) dwa wyrazy składające się z 4 liter tego imionaniepowtarzając ich".
(Podkreślenia moje).

Tak. To ja wrócę jednak do własnych propozycji zadań, a uczniom korzystanie z serwisu będę zdecydowanie odradzać.

Spójrzmy jeszcze na to, co mówi regulamin serwisu

"WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI
1. Chodziaż (pisownia oryginalna! - przyp. red.) dołożono wszelkich starań by informacje w serwisie były jak najbardziej prawidłowe, właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za jej treść.
2. Materiały mogą zawierać nieścisłości i błędy w pisowni. Właściciel serwisu nie gwarantuje poprawności i kompletności materiałów ani wiarygodności rad, opinii, oświadczeń, rysunków lub innych informacji wyświetlanych w serwisie lub rozpowszechnianych za jej pośrednictwem. Użytkownik akceptuje, że opieranie się na takich opiniach, radach, oświadczeniach, notatkach i rysunkach stanowi działanie na własne ryzyko. Treści przekazywane są w takiej formie, w jakiej są dostępne".

Dopóki ten regulamin będzie obowiązywał, korzystania z proponowanych tu zadań, także innym nauczycielom, zdecydowanie polecać nie będę!

*****
Czytaj także:
List otwarty do Twórców serwisu Nauko.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto