Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5464 miejsce

Zadłużają się bo chcą „szpanować” – czy to wykończy Polaków?

Wyglądają na co dzień na szczęśliwych, mają nowe zegarki, telefony, dobry samochód lecz chowają przed znajomymi prawdę o stanie finansowym swego domowego budżetu.

Według dostępnych danych zadłużenie Polaków na koniec ubiegłego roku wyniosło 41 miliardów złotych. Blisko 2,5 miliona osób miało problem ze spłaceniem swoich zobowiązań finansowych terminowo. Dlaczego ludzie popadają w długi ? Najprościej byłoby powiedzieć, że z powodu przecenienia swoich możliwości finansowych albo z przyczyn losowych, np. utraty pracy, z powodu redukcji zatrudnienia itd.

Zdecydowana większość ludzi zadłuża się nieświadomie, z powodu, że tak powiem, presji społecznej bądź poprzez uleganie środkom masowego przekazu. Skąd taki wniosek? W Polsce o niczym innym się nie mówi, tylko o wysokim bezrobociu, umowach śmieciowych oraz o tym, że większość polskiego społeczeństwa nie jest wstanie odłożyć grosza z wypłaty na tzw. czarną godzinę. Niby bieda aż piszczy ,a jednak można zaobserwować, że na pierwszy rzut oka Polakom wcale się tak źle nie wiedzie. Prawie każdy jest dobrze ubrany, młodzi w wieku szkolnym oraz ci pełnoletni, którzy teoretycznie mają najgorzej ze znalezieniem pracy, mogą pochwalić się swoimi świecącymi gadżetami z dużym wyświetlaczem.

Człowiek jest istotą społeczną i w grupie realizuje swoje podstawowe potrzeby. Jednostka ludzka pragnie należeć do grupy społecznej, aby w niej cieszyć się szacunkiem i poważaniem. To pragnienie potrzeby przynależności i akceptacji w społeczeństwie jest wykorzystywane przez specjalistów od reklamy. Mimo iż Polacy „groszem nie śmierdzą”, to jak trzeba to i z pod ziemi wydobędą pieniądze, aby zaspokoić swoje potrzeby konsumpcyjne oraz społeczne. I nie ma nic w tym złego, bo przecież po przemianach ustrojowych żyjemy w kapitalistycznej gospodarce rynkowej, która polega na zaspokajaniu swoich potrzeb poprzez posiadanie dóbr materialnych. Dlaczego tylko potrzeby materialne Polaków finansowane są z kilku wziętych chwilówek oraz kredytów gotówkowych, a nie z zarobionych pieniędzy?

Jak wyjść z długów ?

Są dwa powody tego stanu rzeczy. Po pierwsze skromny domowy budżet oraz z drugiej strony chęć przypodobania się innym ludziom. Osoby, które dotyczy ten problem nie wystarcza wynagrodzenie, aby spłacić swoje długi, dlatego potrzebują kolejnej pożyczki, aby mieć środki na spłacenie swoich najbliższych rat kredytowych. Tak powstaje pętla zadłużenia z której ciężko się wydostać.

Na wagę złota w takiej sytuacji jest znalezienie dobrej firmy oddłużeniowej. Jej pracownik będzie wstanie pomóc zadłużonej osobie wyjść na prostą. Dlaczego taki sposób jest najlepszy? Na pierwszy rzut oka wydaję się, że lepszym rozwiązaniem byłaby konsolidacja zadłużenia, czyli zamiana wielu rat kredytowych na jeden. Dla wielu osób, szczególnie dla tych, którzy mają mało środków finansowych, zatrudnienie pracownika firmy oddłużającej jest nieopłacalne. Jednak z drugiej strony wiedza prawnicza oraz umiejętność pracownika wczucia się w sytuację klienta daje dużo lepsze efekty niż kredyt konsolidacyjny.

Pracownicy firmy oddłużającej dzięki swojej wiedzy potrafią obniżyć ratę kredytu by była możliwa do spłacenia dla klienta bez konieczności zapętlania się w kolejne zadłużenie. Warto z dobrą firmą oddłużającą współpracować na dłużej. Oprócz oddłużania taka firma proponuje czyszczenie historii kredytowej w BIK potrzebne dla osób, które jednak wolą zaciągnąć kredyt konsolidacyjny jako sposób na oddłużenie. Banki niestety nie udzielą takiego kredytu osobie, która miała problemy ze spłatą zobowiązań kredytowych w przeszłości. Jednak jest usługa finansowa pod tytułem „Czyszczenie BIK”, która wymazuje takie wpisy.

Czyszczenie negatywnego raportu w BIK to chyba najtrudniejsze zadanie dla doradców finansowych. Choć BIK ma obowiązek przechowywać, a bank raportować negatywne dane przez 5 lat, to są sposoby na to, aby złego raportu w Biurze Informacji Kredytowej się pozbyć. Jak? To już jest tajemnica zawodowa firmy, która się tym zajmuje. Jednak skoro im się to udaje znaczy, że mają swoje sposoby.

Podsumowanie

Polacy żyją ponad stan choć się do tego nie przyznają. Są ludzie, którzy dopiero po kilku głębszych przyznają, że swoje BMW oraz nowiuśkie smartfony HTC One kupili z pieniędzy pożyczonych od firmy pożyczkowej. Przyznają też, że praktycznie całą swoją wypłatę przeznaczają na spłacenie długu, są młodzi , dlatego mają szczęście, że mieszkają z rodzicami, dlatego odchodzi im konieczność płacenia rachunków za prąd, czynsz, itd. Jednak czy w takim zachowaniu jest jakaś logika? Dla mnie jest to zachowanie nieodpowiedzialne, powiedziałbym destruktywne, wręcz głupie. Nie ma nic złego w pożyczkach typu chwilówki, wszystko jest dla ludzi, lecz trzeba to robić z głową i z umiarem. Tego jednak Polakom brakuje. Nie wiem do końca z czego to wynika. Moja teoria brzmi, że prawdopodobnie przyczyną takiego zachowania są kompleksy. Być może ludzie nie potrafią poczuć się pewnymi siebie, wartościowymi bez pewnych gadżetów. Jedno wiadomo na pewno: jeśli w porę się nie opamiętają, prędzej czy później, będą mieć spore kłopoty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Balcerowicz żył p. jak najdłużej, bo Polskie ręce sprawiedliwości dosięgną i ciebie za przestępstwa, których dopuściłeś się będąc ministrem finansów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyszczenie BIK to bzdura. Płaci się za coś co i tak się uzyska za darmo spłacając zadłużenie. Bez spłaty zadłużenia nikt BIKu nie wyczyści. Nie ma żadnej tajemnicy zawodowej ani możliwości wyczyszczenia BIKu bez spłacenia zadłużenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno nie zgodzić się z tezami zawartymi w tekście. Celne spostrzeżenia.
Jedna uwaga, nie widzę niczego niewłaściwego w chęci posiadania rzeczy, dóbr, które młodzi ludzie mieszkający poza granicami naszego kraju na tzw. Zachodzie, mają na wyciągnięcie ręki. Niestety, realia są takie, że u nas albo z wielu dóbr trzeba zrezygnować albo… wyjechać z Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.