Facebook Google+ Twitter

Żadnemu bankowi w Polsce nie grozi upadłość

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-01 07:39

Żadnemu z banków w Polsce nie grozi upadłość, mimo kłopotów zachodnich instytucji finansowych - zapewniają ekonomiści na łamach "Gazety Prawnej".

Dziennik zauważa, że polskie banki niemal nie odczuły kłopotów z płynnością, gdyż w niewielkim stopniu finansowały swoją działalność na rynku międzybankowym; pieniądze na kredyty brały z depozytów klientów.
Zdaniem ekonomisty Marka Bogdziewicza, problemy ekonomiczne zagranicznych banków nie przekładają się automatycznie na kondycje polskich spółek. Ekspert jest podkreśla, że rodzime banki posiadają bowiem osobne bilanse i fundusze, a nad tym, by pieniądze nie były nielegalne transferowane za granicę czuwa nadzór finansowy. Dlatego - zdaniem Marka Bogdziewicza - nie ma obecni żadnych przesłanek, by zamieszanie w światowych finansach bezpośrednio przełożyło się na polski sektor bankowy.

Ekonomista zwraca jednak uwagę, że upadłości instytucji decyduje nie jakość aktywów, ale kłopoty z płynnością. A - jak tłumaczy ekspert - masowego wycofania depozytów przez klientów nie wytrzymałby żaden bank na świecie.

Więcej w Gazecie Prawnej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.