Facebook Google+ Twitter

Zaduszki, czyli krakowskie święto zmarłych

Od wieków 1 listopada obchodzona jest uroczystość "Wszystkich Świętych". Bardzo ważnym dniem jest drugi listopada czyli "Zaduszki". Obecnie nie jest to powszechnie obchodzone święto.

Cmentarz Batowicki / Fot. Fot.Henryk CzechowskiKraków oraz jego aglomeracja już od kilku tygodni przygotowuje się do zabezpieczenia mobilnego, bezpieczeństwa mieszkańców i gości, zabezpieczenia parkingów oraz organizacji ruchu drogowego. Podstawowe instytucje, które odpowiadają za elementy organizacji, są już w stanie ostrego pogotowia.

Szacuje się, że w okresie od 29 października do 2 listopada cmentarze w Krakowie, Wieliczce oraz aglomeracji krakowskiej odwiedzi pół miliona osób, a może więcej. Z Krakowa autobusami MPK można dojechać do Wieliczki, Niepołomic, Skawiny, Krzeszowic, Zabierzowa i innych okolicznych miejscowości.

Logo Zarz.Infrastr. i Transportu w Krakowie / Fot. ze zbiorów ZIKiT KrakówW okolicach krakowskich nekropolii czekają nas utrudnienia w ruchu. Kompleksowe informacje na temat "Wszystkich Świętych 2011 roku" można znaleźć na stronie internetowej www.krakow.pl
Natomiast władze innych miast i regionów na swoich stronach internetowych szczegółowo podają informacje odnośnie spraw związanych z działaniem cmentarzy. Opisują także, w jaki sposób do nich dojechać.

Jest ważna informacja dla kierowców: największe obecnie miejsce korkowe w Krakowie koło Makro, czyli Rondo Ofiar Katynia, od 28 października staje się bezkolizyjne. Otwarty zostanie poziom 0 oraz wiadukt - poziom 1. Bez problemu, przykładowo od bramek koło lotniska Balice wiaduktem nad rondem przejedzie się dalej. Natomiast przejazd pod rondem, czyli poziom -1, otwarty będzie pod koniec listopada. Wszelkie szczegóły na stronie ZIKiT.

ZIKiT Kraków to instytucja odpowiedzialna za drogi i transport miejski. Zajmuje się planowaniem rozkładów jazdy komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej, zabezpieczenie dróg miejskich oraz miejsc parkingowych w okresie świątecznym, szczegóły na stronie www.zikit.pl .

Logo MPK / Fot. ze zbiorów MPKMPK Kraków - operuje głównie taborem tramwajowym i autobusowym. Odpowiada za zabezpieczenie komunikacji miejskiej oraz umożliwienie przewiezienia pasażerów w okresie Święta Zmarłych do rejonów cmentarzy. Szczegółowy rozkłady jazdy tramwajów i autobusowych w tym też linii specjalnych jest na stronie www.mpk.krakow.pl zakładka „rozkłady jazdy”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.