Facebook Google+ Twitter

Zaduszki lekarskie

Zawsze takie dni jak Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny rodzą wspomnienia, w nas lekarzach również.

Tylko lekarzowi dana jest możliwość dotykania ludzkiego ciała w celu badania jego stanu zdrowia, postawienia rozpoznania i zastosowania leczenia. To właśnie lekarzowi pacjent chce powierzyć swoje najbardziej osobiste tajemnice.

Od narodzin, pierwszego krzyku dziecka, radości matki, łez ojca. Poprzez życie mniej lub bardziej spełnione, ze wszystkimi jego radościami, smutkami, dramatami, wzruszeniami zmierzamy do dnia sądu ostatecznego . Śmierć jest nieodłącznym bratem życia.
Niejednokrotnie posądza się nas lekarzy o obojętność, brak człowieczeństwa i brak emocji w spotkaniu ze śmiercią, śmiercią naszych pacjentów. A my jesteśmy ludźmi z krwi i kości. Umiemy odczuwać, większość z nas to ludzie wrażliwi, przeżywać sukcesy i porażki
te zawodowe również.

W momentach trudnych dla pacjenta - jego choroby, cierpienia, samotności, odwiecznego pytania o drogę ostateczną, czy też rozmowy z jego najbliższymi lekarz powinien okazać się mistrzem sztuki lekarskiej. Wszak nie zawsze możemy wyleczyć, nie zawsze możemy dać nadzieję, ale zawsze powinniśmy pocieszyć. Bardzo często jesteśmy opoką potrzebującego człowieka.

Obserwując swoje doświadczenia i reakcje moich koleżanek i kolegów, śmierć zawsze budzi nasze emocje i szacunek. Oczywiście wielu moich pacjentów zmarło zarówno z przyczyn naturalnych, jak i w tragicznych okolicznościach. Jednak są spotkania ze śmiercią, które pozostaną w mojej pamięci do końca moich dni.

Pierwsze takie doświadczenie, było związane ze zgonem 4-letniego chłopca. Śmierć ta była szczególnie mocnym przeżyciem, gdyż kilka dni wcześniej badałem go w ambulatorium pogotowia. Miał raka nerki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.11.2010 15:14

Spędziłam 3 lata temu dwanaście dni w hospicjum przy kimś dla mnie bliskim, widziałam i słyszałam wiele, ale o dziwo jest mi chyba łatwiej...5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.