Facebook Google+ Twitter

Zadziobać odmieńca!

Kiedy w dzieciństwie wypuszczałam z klatki kanarka Maciusia, żeby sobie pofruwał po pokoju, rodzice ostrzegali: "Zamknij okno, bo wyleci i wróble go zadziobią!" Poczynione wśród ptaków obserwacje szybko przydały mi się ludzkim świecie.

Persecution of witches. / Fot. Nieznany http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Persecution_of_witches.jpgHomo sapiens (z naciskiem na sapiens) przynajmniej pod jednym względem przypomina zwierzątka - nie toleruje osobników odmiennych od reszty stada. Owszem, jest w stanie zaakceptować, a nawet darzyć uwielbieniem i naśladować nielicznych, których inność jest wynikiem świadomego wyboru (jak zielone włosy Michała Wiśniewskiego bądź dziwaczny wizerunek gwiazd J-rocka), natomiast dyskryminuje osoby naznaczone odmiennością przez Matkę Naturę.

Co gorsza, niegroźny odmieniec jest bardziej narażony na szykany niż powszechnie występujący szkodnik. Klasycznym przykładem może być panująca w naszym kraju tolerancja wobec pijackich wyczynów. (Jednocześnie znacznie rzadziej spotykany abstynent wciąż jest traktowany jako podejrzany typ.) Dla uciszenia głosu sumienia prześladowcy z reguły dopisują do swoich działań mniej czy bardziej solidne ideologiczne uzasadnienie. Aby nie być gołosłowna, odwołam się do przykładu powszechnie spotykanych "odmieńców". Ale nie bójcie się, nie będą to geje ani lesbijki!

Lewus

Około 10 proc. mieszkańców Ziemi to leworęczni. Choć zdaniem naukowców są oni szczególnie uzdolnieni matematycznie, muzycznie i plastycznie, wielu rodziców traktuje leworęczność dziecka jak rodzaj kalectwa i zmusza do posługiwania się "właściwą" ręką. Do niedawna postępowali tak niektórzy nauczyciele - doskonale pamiętam kolegę z podstawówki, który obrywał po łapach linijką, kiedy próbował trzymać pióro w lewej ręce. (Pozostałe małe potwory przyglądały się temu z nietajoną uciechą.) Inny chłopczyk był w podobny sposób karcony przez zatroskaną babunię, gdy zdarzyło mu się przeżegnać lewą ręką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Ta "skłonność do grafomanii" w profilu to chyba lekka kokieteria :) Ja bym chętnie poczytała dalej. Daję komplet gwiazdek.

A co do odmieńców, ci "popularni", których odmienności zdązyły spowszednieć i utrwalić się w powszechnym odbioprze jako swego rodzaju tabu, rzeczywiście mają (no, powiedzmy, mieli) przechlapane. Inaczej wygląda sprawa z odmiennością oryginalną, rzadko spotykaną, która potrafi być bardzo pożądana, szczególnie w naszym świecie, który zaczyna gardzić "jednakowością". Spójrzcie na te wszystkie tatuaże, kolczyki w nosach - czy choćby wspomniane zielone włosy Wiśniewskiego. Wyróżnienie się z tłumu jest dziś kluczem do sukcesu. Podobno, na przykład, dzieci z wymyślnym, rzadko spotykanym imieniem sa lepiej traktowane w szkole. Kiedyś wszelkiego rodzju "kobiety z brodą" całkiem nieźe zarabiały na swojej inności. Jest tylko jeden haczyk - trzeba mieć dość mocny charakter i dość wiary w siebie, żeby udźwignąć ludzkie spojrzenia na ulicy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie spod sztancy, bliźniaczo podobni mentalnie, emocjonalnie, wizualnie.....
jakże ubogi byłby świat homo sapiens!
Różnimy się ... i to jest piękne, to nas wzbogaca.
A tolerancja dla odmienności, świadczy o naszej kulturze.
*****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, że tak późno. Ale lepiej późno, niż wcale. Dołączam do rzeszy chwalących. Dodam jeszcze, że po przeczytaniu takiego i innych, dobrych artykułów, w wykonaniu młodych dziennikarzy, rozjaśnia się we mnie płomień nadziei na polepszenie stosunków międzyludzkich. Pozdrawiam Serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odmienności niestety można mnożyć, wiem coś o tym… Pierwszy przykład z brzegu. Stałem się odmieńcem, bo odbiłem się od narkotycznego towarzystwa. Trochę mnie to kosztowało, jednakże patrząc z perspektywy czasu, wolę dzisiaj pisać tutaj niż nawet nie umieć się podpisać… Temat rzeka… Bez wahania 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo dobry artykuł, kto jak kto, ale Marta potrafi wyciągnąć interesujące "rzeczy" z ludzkiej podświadomości i egzystencjalności :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dałem maxa (+).
Fajnie podany problem, z ktorym na codzien sie stykamy. Tak często, że przestajemy go widziec.Oczywiscie leworecznosc i ruda glowa to tylko przyklady odmiennosci. Kiedys za duzo mniejsze "dziwnosci" mozna bylo wyladowac na stosie...
PS.Czy to prawda, ze rude sa falszywe? ;-)))))))))))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Agnieszka - Słuszna uwaga. Pastoureau też to dostrzega i komentuje tak: Jedynym wyjątkiem jest sam Dawid, który według Księgi Samuela „był rudy, miał piękne oczy i pociągający wygląd”. Mamy tu do czynienia z przekroczeniem ustalonej skali charakterystycznym dla każdego systemu symboli. Aby system mógł skutecznie działać, potrzebny jest jakiś wentyl, jakiś wyjątek. Dawid jest takim wyjątkiem, a tym samym zapowiedzią Jezusa. Podobne zjawisko spotykamy bowiem w ikonografii chrześcijańskiej, która począwszy od XII wieku nieraz, zwłaszcza w scenie aresztowania i pocałunku, przedstawia Chrystusa z rudymi włosami, podobnie jak Judasza. Mamy tu do czynienia z odwróceniem systemu w celu zwiększenia jego „wydajności” i z jednoczesnym zademonstrowaniem faktu, że skrajności w końcu się stykają.
Nb. jego książka jest rewelacyjna, aż żałuję, że nie mam pojęcia o recenzowaniu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

wiem coś o tym jako lewus
jak się płynie pd prąd rzeki najwięcej człowiek nałyka się g...a
tylko nieliczni dopływają

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomity tekst ! :)
I a'propos - w krajach islamskich złodziejowi ucinano prawicę; w ten sposób był ukarany podwójnie - czynnosci przypisane do prawej ręki musiał wykonywać tą lewą, "nieczystą".
A kanarek zawsze wśród wróbli zginie. Bo żółty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.08.2009 23:39

Ja pamiętam koleżankę z liceum, która w zeszytach pisała lewą ręką, a na tablicy prawą :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.