Facebook Google+ Twitter

Zagadka botaniczna z nagrodami

Z botaniką mam żywy kontakt od młodości. Wydaje mi się, że wiele wiem. Jednak nie wiem, co to za gatunek. Na dodatek, nie tylko ja nie wiem. Moi mądrzejsi przyjaciele, też nie!

Co to za krzew? / Fot. Barbara PodgórskaKrzew z rodziny różowatych, niewątpliwie. Kwiaty małe, białe. Owoce granatowe, teraz, po lekkich przymrozkach czerwieniejące. Jadalne, aczkolwiek niesmaczne. Próbowałem, i żyję. Nutka też próbowała, bo ona próbuje wszystko to, co ja. Też żyje!

Zatem polecamy miłośnikom survivalu. Pestka jedna. Znam botanikę, wydaje mi się, dobrze. Ale za czorta nie potrafię oznaczyć. Pytałem przyjaciela, doktora fitosocjologii. Pytałem na Bio-Forum. Nic! Lokuję to krzaczysko gdzieś w okolicach irg lub świdw.

Kto je rozpozna, otrzyma w prezencie antologię wierszy o drzewach "Drzewa ojczyste", wydana przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Odpowiedzi proszę wpisywać w komentarzach. Kontakt również przez serwis albo akp1951@gmail.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dere%C5%84_jadalny
To jest krzew lub drzewo o nazwie DEREŃ ,który obecnie rzadko występuje w stanie dzikim.Często sadzony jest w ogrodach i parkach. Należy do roślin długowiecznych, raz posadzony rośnie w danym miejscu przez wiele lat. Kwitnie jeszcze przed pojawieniem się liści. Owoce kształtu śliwki są intensywnie czerwone, rzadziej żółte, dojrzewają we wrześniu. Mają smak kwaskowaty. Zawierają kwasy organiczne, cukry,jak również garbniki i witaminy,głównie witaminę C i P. Nadają się na konfiturę, do produkcji wina i nalewek,a kiedyś solone i podawane jak przekąska do mięs zamiast oliwek. Należy do zapomnianych już dziś leków roślinnych stosowanych głównie w dolegliwościach jelitowych,czasem przy złej przemianie materii i anemii. Ze względu na duża zawartość witamin soki z derenia podawane są przy zaziębieniach.
Tyle wiadomości z mojego notatnika. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że wszyscy zrezygnowali. Opór materii okazał się zbyt wielki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, to nie rodzaj malus. No wlaśnie, żeby choc rodzaj botaniczny okreslic...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opis i zdjęcie pasuje mi do jabłoni purpurowej, tylko ta pestka się nie zgadza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

NIczego tak nie pragne, jak tego, żeby ktos wygral te ksiązki! Nie ustawajcie w staraniach! Pyrsk, Ludkowie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drodzy! Bardzo dziekuje za udzial w konkursie. Ale uprzedzalam,że jest trudny. To niestety nie dereń. Derenie znamy, rózane gatunki. Czy wiecie,że owoce bialego tez sa jadalne, ale paskudne w smaku? Z "cornusa masa" robimy nalewki. W tym roku także. To zagadkowe krzaczysko ma owoce okrągle raczej, no może nieco owalne, granatowe, czerwieniejąće dopiero o tej porzez. Deren ma zielone, czerwieniejący. Isi, wysle cala biblioteke swoja, ale nie, nie, nie, nie za derenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda to na DEREŃ, ale sa różne jego odmiany. W rodzinie mam botaników i biologów, więc mnie dokształcają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudna zagadka! Podnoszę pule nagrod do dwoch tytulów: antologii wierszy o drzewach i antologii wierszy o kwiatach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Lechu! Nie ma kolcow, ani inkszych cierni. ale nie wszystkie irgi maja, Nie chce mi sie sprawdzać, ale wydaje mi się,że np. igra pomarszczona nie ma. Ale moge sie mylsić. Pyrsk!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.10.2010 20:23

Jesli krzew ma kolce, to wygląda mi na irgę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.