Facebook Google+ Twitter

Żagań: Czołg „Rudy 102” pojawi się na święcie „Czarnej Dywizji”

W sobotę, 17 września wielka feta w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Pancerniacy z „Czarnej Dywizji” obchodzić będą coroczne swoje święto. - Będzie kolorowo i zapachowo! - mówią wojskowi. Na uroczystościach pojawi się także odrestaurowany czołg T-34: „Rudy 102”.

Tegoroczne święto dywizji, podobnie jak w latach ubiegłych, połączone jest z dniami miasta Żagania – Jarmarkiem Michała. To niepowtarzalna okazja dla mieszkańców i gości, aby móc zapoznać się z historią „Czarnej Dywizji” i uczestniczyć w szeregu imprezach, grach i zabawach przygotowanych przez wojskowych.

Pancerniacy najpierw będą uczestniczyć w mszy św., by potem przenieść się na plac gen. Maczka, gdzie odbędzie się apel poległych.

Pasjonaci historii oręża wojskowego i militariów, sympatycy, mieszkańcy oraz goście, nieco później uczestniczyć będą w „Pikniku Husarskim”, które swoje skrzydła ulokował na wyspie Pałacu Książęcego oraz na Skwerze Czołgisty. Tu z kolei odbędzie się prezentacja sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej wraz z współczesnym wyposażeniem dywizji, którym głównym orężem są czołgi Leopard 2A4 i PT-91 „Twardy”, będące w dyspozycji dwóch brygad pancernych stacjonujących w Świętoszowie i w Żaganiu. Natomiast w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu na wyposażeniu są transportery opancerzone „Rosomak”.

Na święcie pancerniaków pojawi się odrestaurowana ikona polskich filmowych seriali – czołg T-34 „Rudy 102”.

Z pewnością kulminacyjnym punktem święta pancerniaków będzie inscenizacja batalistyczna forsowania rzeki Divos przez 10. Pułk Strzelców Konnych w wykonaniu Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznych.

Wojskowi także przygotowali szereg niespodzianek. - Nasze imprezy będą kusić kolorytem mundurów wojskowych i zapachem serwowanej grochówki – zachęca do uczestnictwa w wojskowym święcie chorąży Krzysztof Gonera z sekcji prasowej dywizji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wszystko fajnie, tylko nie rozumiem co w planie imprezy robi msza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.