Facebook Google+ Twitter

Żagań: Pasjonaci historii odnawiają pomniki

Niedawno powstałe Stowarzyszenie Historyczne Sagan poszerza swoją działalność. Grupa zamierza odrestaurować zaniedbane pomniki i miejsca upamiętniające historyczne wydarzenia.

Tablica upamiętniająca poległych podczas I wojny światowej / Fot. źródło: Stowarzyszenie Historyczne Sagan- Takich postumentów w naszym mieście jest wiele, np. tablica poświęcona poległym podczas I wojny światowej - mówi Daniel Jurkiewicz, rzecznik stowarzyszenia. Grupa ma już na swoim koncie odnowienie kamienia milowego usytuowanego w okolicach Mostu Holenderskiego [przebiega tamtędy Szlak Wielkiej Ucieczki - przyp. aut.] i przygotowuje się do następnych renowacji.

W jaki sposób konserwują zapomniane „zabytki”? - Na początku taką tablicę lub płytę dokładnie czyścimy, następnie uzupełniamy ubytki w wygrawerowanych literach - tłumaczą członkowie „SHS”.

Pasjonaci historii rozpoczęli również prace poszukiwawcze w okolicach żagańskiej obwodnicy, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się niemiecka wieś Fishendorf. - Już podczas pierwszego obchodu znaleźliśmy kilka ciekawych przedmiotów, m.in. guziki armii Ludowego Wojska Polskiego, wyprodukowane w 1943 roku na potrzeby polskiej armii tworzonej na terenie ZSRR - opowiada
Jurkiewicz.

Stowarzyszenie Historyczne Sagan zwraca się z prośbą do osób, które posiadają pamiątki lub przedmioty związane z II wojną światową, o ich udostępnienie bądź wypożyczenie. Zasilą one żagańskie Muzeum Czterech Pancernych; tel. 661346474, e-mail mitnick2@wp.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trzeba się zaangażować - dla żagańskiego Muzeum Czterech Pancernych. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.