Facebook Google+ Twitter

Zagłębie Dąbrowskie zapomniane w śląskim kalendarzu imprez

Regionalne stowarzyszenie "Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego" zwróciło uwagę na wydany przez władze Górnośląskiego Związku Metropolitarnego (GZM) kalendarz imprez kulturalnych "Metropolia Silesia. Pełnia Kultury", który pomija ten okręg.

Przedstawiona oferta imprez kulturalnych jest skierowana do wszystkich osób, niezależnie od wieku czy wykształcenia, a bogactwo i różnorodność programu zainteresuje każdego.
Członkowie Forum jednakże są niezadowoleni, iż miasta zagłębiowskie, mimo udziału pieniężnego w GZM nie są uwzględniane przy lokalizacji kolejnych wydarzeń. Rzecznik prasowy Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Krzysztof Krzemiński usprawiedliwia decyzje GZM: "W żadnym wypadku nie rozgraniczamy imprez na te organizowane w Zagłębiu, czy na innym terenie i nie mamy zamiaru tego czynić w przyszłości mając na uwadze budowę marki Metropolii „Silesia”", mówiąc o innych kryteriach rzecznik wspomina: ,,Wydarzenia zostały wybrane według następującego klucza: najbardziej znacząca impreza kulturalna danego miesiąca, odbywająca się cyklicznie co roku. Przyjęliśmy zasadę: „jeden miesiąc - jedna impreza”, aby uniknąć „natłoku” wydarzeń w miesiącach letnich i „kulturalnej posuchy” zimą .

Jest to bardzo rozsądne uzasadnienie, jednak dlaczego w Sosnowcu, Czeladzi czy Dąbrowie Górniczej nie można zorganizować więcej tego typu imprez?

W kalendarzu znajduje się 12 imprez, z czego tylko jedna ,,Metropolitalna Noc Teatrów” – ma bezpośredni związek z Zagłębiem Dąbrowskim.

Pojawienie się wydarzeń kulturalnych na liście zaprezentowanej przez GZM ma duże znaczenie dla miasta i rangi: wiąże się to z prestiżem, wśród tegorocznych imprez znajdują się: Rawa Blues, Off Festival, Festiwal Ars Cameralis, Interpretacje, Konferencja i Festiwal Tańca, czyli ich nazwy już są znane i mówią same za siebie. Znalezienie się wśród nich jest wielką nobilitacją.

Czy Sosnowiec nie posiada imprez unikalnych na skalę województwa? Od lat miasto organizuje takie festiwale czy konkursy, jak: Europejski Konkurs Tenorów, Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej oraz Sosnowieckie Dni Literatury, World Fusion’s Day, zatem nie jest to miasto będące kulturalną pustynią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.