Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

295 miejsce

Zagospodarowanie terenu po kopalni Miechowice

Na śląsku jest mnóstwo niezagospodarowanych hałd. Niektóre, jak ta w Miechowicach mają zostać przekształcone. Co powstanie na jej miejscu? Czy inwestorzy planują postawić w Bytomiu kolejny hipermarket?

Dawna Kwk Miechowice / Fot. Mariusz SzrekOd 2015r. na terenie po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Miechowice, znajduje się hałda. Początkowo ogrodzona była ceglanym płotem, jednak z czasem ludzie zaczęli rozbierać płot. Chodzili tamtędy na skróty do pobliskiej przychodni, lub wyprowadzali psy.

Teren od dawna uznawano za niebezpieczny z powodu starych szybów i bunkrów. Nie wszystkie wejścia do podziemi odpowiednio zabezpieczono, w związku z czym doszło do kilku wypadków. Wypadkom ulegali głównie złomiarze, szukający przedmiotów na sprzedaż, ale także dzieci mieszkające w blokach naprzeciwko hałdy, które bawiły się na terenie po kopalni.

Wypadki na hałdzie


Terenem zainteresowano się jednak dopiero po wypadku do którego doszło w 2015 roku, podczas dorocznego pokazu samochodów militarnych, który odbywał się na miechowickiej hałdzie. Kawałek terenu osunął się pod czternastoletnim chłopcem. Doszło do samozapłonu. Chłopiec doznał ciężkich poparzeń. Z racji problemów z ustaleniem podmiotu mającego wypłacić odszkodowania, chłopiec nie doczekał się żadnej rekompensaty.

Przez kilka kolejnych miesięcy straż pożarna monitorowała teren i regularnie przyjeżdżała gasić miejsca w których dochodziło do kolejnych samozapłonów.

Następnie władze we współpracy z inwestorami, podjęły działania mające na celu wyrównanie terenu. W ciągu pięciu kolejnych lat hałda miała stać się bezpiecznym terenem pod nowe inwestycje.

Dalsze plany


Obecnie gdy do zakończenia prac pozostały trzy lata, coraz częściej pojawiają się doniesienia i spekulacje na temat przeznaczenia terenu. Władze, jeszcze podczas wyborów proponowały stworzenie parku. Miało się tam znajdować kilka stref sportowo – rekreacyjnych, jednak na pomyśle poprzestano. Później pojawiły się plotki sugerujące, że ma tam powstać nowoczesny aquapark. Co raz częściej jednak mówi się o projekcie nowego centrum handlowego.

Niedaleko dawnej kopalni znajduję się już jedno centrum handlowe – Plejada. Mieszkańcy osiedla nie są zadowoleni z perspektywy bliskiego sąsiedztwa z hipermarketem. Wielu liczy na to, że władze wrócą jednak do planów parku. Zwłaszcza, że dawny park miechowicki zaczął przypominać bardziej las.

Plany co do hałdy nie są jeszcze pewne, jednak warto zainteresować się kwestią wykorzystania takich terenów. Z racji wielkości, tego typu tereny, stwarzają wiele perspektyw rozwoju dla śląskich miast. Jednak często jedyne co się buduje to sklepy. Tylko czy Bytom naprawdę potrzebuje kolejnego marketu?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Piotrze, jeśli chodzi o park, to rzeczywiście teraz wygląda lepiej niż 20 lat temu, ale nie o park tu chodzi lecz o teren pokopalniany, który wciąż straszy i ludzie mieszkający obok chcieliby tam teren miły dla oka i z pożytkiem dla okolicznych mieszkańców, o czym właśnie pisze Ewelina. obawiają się jednak że jak zawsze wygra komercja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu w tym miejscu, nigdy nie było hałd, to są tereny po byłym parku z ruinami pałacu Tiele von Wincklerów. Dziwię się tylko Ewelinie, że przez ostatnie pół wieku nic się nie robiło w tym miejscu, a gdy teraz zaczęło się coś dziać, to musimy wybrzydzać...ale ten basen, muszla były w otoczeniu drzew, i to nie pospolitych topól, ale klonu, jaworu, dębu czerwonego, sosny wejmutki, lipy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezapominajmy, że hałda to odpady górnicze i tam jest wiele niebezpieczeństw. Wyziewy, promieniowanie skał itp itd.... zagospodarowanie takiego terenu musi być bardzo dobrze przemyślane i przebadane, by nie robiło więcej szkód niż pożytku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, jeden niewielki plac zabaw i kilka przyrządów do ćwiczeń nie robi wrażenia przy tak dużym terenie. Dawniej był tam basen, muszla koncertowa i dwa spore place zabaw. Obecnie większość terenu to po prostu drzewa, dlatego napisałam, że park miechowicki przypomina las. A odpowiadając na pytanie - wczoraj :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...dawny park miechowicki zaczął przypominać bardziej las."
Ewelino, kiedy byłaś w tym parku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.