Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5320 miejsce

Zagraj mi piękny Cyganie, czyli Noc Muzeów w Tarnowie

Noc Muzeów to okazja do spotkania z kulturą w niecodziennych klimatach. 15 maja w Tarnowskim Muzeum Etnograficznym zwiedzający mieli możliwość spotkać się nie tyle z eksponatami, co z żywymi dowodami na istnienie kultury romskiej w naszym kraju.

Adam Bartosz, Adam Andrasz / Fot. Jolanta BudniakTaka noc, w którą można posłuchać cygańskiej muzyki, obejrzeć zespoły cygańskie, zatańczyć, zaśpiewać i ogrzać się przy ognisku, zdarza się tylko raz w roku, w Noc Muzeów.

15 maja, w Tarnowskim Muzeum Etnograficznym, gośćmi wieczoru byli: konsul Stanów Zjednoczonych David Wesley Warner wraz z małżonką, Małgorzata Różycka – przedstawiciel Kancelarii Premiera, Jacek Milewski- założyciel pierwszej romskiej szkoły, starszyzna romska, przedstawiciele mediów, m. in. TVP Białystok.

Uroczystość otworzyli Adam Bartosz– dyrektor muzeum, Adam AndraszZespół romski / Fot. Jolanta Budniak
rzecznik praw Romów oraz Prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego. Na maszt wciągnięto flagę romską i rozpalono ognisko, a w tle rozbrzmiewał hymn Cyganów, grany przez
romską kapelę ze Słowacji. Goście mogli oglądać pokaz tańca zespołu Nevo Drom z Tarnowa, młodzieży tańczącej romskie oraz hinduskie tańce, pod kierunkiem Palomy Jędrasik, szefowej Stowarzyszenia Kobiet Romskich "Kcher" w Tarnowie. Tańcom i śpiewom nie przeszkodził nawet deszcz, który niczym zaklęty cygańską wróżbą, wstrzymał swoje krople aż do godz. 23.

Cygańska zabawa / Fot. Jolanta BudniakZainteresowanie imprezą było ogromne. Romowie, którzy przybyli na dziedziniec muzeum bawili się do samego końca, nie-Romowie pojawiali się i znikali, zwiedzali również inne oddziały tarnowskiego muzeum, a niejednokrotnie wracali do romskich klimatów, obiecując, że będą tu także podczas kolejnych spotkań z cygańską kulturą.

Na podstawie informacji Natalii Garncarz, pracownika Muzeum Etnograficznego w Tarnowie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.