Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8455 miejsce

Zagraj w Szekspira. Wciel się w Makbeta

Dzieła wielkiego pisarza były już ekranizowane i przenoszone na karty komiksów – czas na „konwersję” dzieł Szekspira na komputery osobiste. Za projektem stoi autorytet amerykańskiego uniwersytetu.

Arden: The World of William Shakespeare; http://arden.indiana.edu/ardenworld.htmFilantropijna Fundacja MacArthurów przekazała na ręce Edwarda Castronovy, profesora Indiana University 240 000 dolarów na sieciową grę zatytułowaną Arden: The World of William Shakespeare (Arden: Świat Williama Szekspira ).

„Arden” będzie grą z gatunku MMORPG – Massive Multiplayer Online RPG (Masowa Sieciowa (gra typu) RPG dla wielu graczy ). MMORPG ma dwie główne cechy: ogromny, dający niemalże nieograniczoną swobodę świat, oraz tysiące ludzi, grających w grę równocześnie, za pośrednictwem Internetu. Edward Castronova chce wykorzystać te właściwości gier sieciowych do stworzenia Anglii czasów Szekspira. Anglii, w której moglibyśmy spotkać szekspirowskich bohaterów, odwiedzić Tower of London czy Globe Theater i posłuchać staroangielskiego. Skoro miliony ludzi zbierają się po to, by stawić czoła orkom czy smokom, czemu by nie stawić ich w szranki z Szekspirem? pyta Castronova i dodaje: Chcemy postawić teksty i idee Szekspira przed ludźmi, jako elementy gry, tak, że będą stopniowo dowiadywać się o Bardzie coraz więcej, nawet o tym nie wiedząc. Sama chęć przybliżenia zwykłemu człowiekowi twórczości Szekspira to nie wszystko. Jest jeszcze inny aspekt projektu, który pod lupę weźmie potencjalnych graczy.

Narzędzie

Twórcy MMORPGów kreując wielkie światy stawiają przed grającymi zadania. Ludzie muszą wybrać sobie profesję, rozwijać konkretne cechy, grupować się w społeczności, drużyny i gildie; muszą rozporządzać pieniędzmi, komunikować się z innymi graczami i odgrywać różne role „społeczne”. Te wszystkie możliwości producenci dają graczom, by utrzymać ich przy swojej grze. Castronova zauważa jeszcze coś: naukowcy dostają od producentów nieznane do tej pory narzędzie badawcze. Na „syntetyczny” świat można wpływać i badać reakcje jego „mieszkańców”, a następnie odnosić je do świata prawdziwego. Co więcej, projekt „Arden” może także pomóc wielu studentom zdobyć doświadczenie w programowaniu, a tym samym zwiększyć ich szanse na znalezienie pracy w przemyśle gier komputerowych. A przemysł ten może zyskać kreatywnych ludzi, doświadczonych w pracy nad grami.

Niebezpieczeństwo

Indiana University tworzy więc grę, która pozwoli nam dokładniej poznać dzieła Szekspira, naukowcom da nowe obiekty badań, a przemysłowi gier pracowników z doświadczeniem. Czy oprócz Anglii zobaczymy Weronę lub Danię? Tego jeszcze nie wiadomo, chociaż znając praktyki rynku gier sieciowych, możliwość spotkania Romea i Julii czy Hamleta może zostać stworzona w formie dodatku, za który przyjdzie nam zapłacić. Nic dziwnego nie byłoby także w próbie zarobienia kilku dolarów na graczach, którzy chcieliby nabyć dla swoich postaci dodatkowe stroje lub wirtualne pamiątki po pisarzu. O tym jednak, czy Arden: The World of William Shakespeare zostanie wykorzystane także jako narzędzie do zarabiania, za wcześnie mówić. Za to już teraz można postawić pytanie: czy zamiast poszerzać wiedzę o dziełach Szekspira, „Arden” nie stanie się dla wielu jedynym źródłem wiedzy o nich? I czy czyniąc gry sieciowe poletkiem intensywnych badań socjologicznych nie wkraczamy w erę nowego rodzaju manipulacji masami? Pytania te stawiane są może jeszcze na wyrost; gra jest wciąż we wczesnym stadium planowania. Kiedyś jednak „Świat Williama Szekspira” ujrzy światło dzienne, a wtedy… Cóż, może uzyskamy na te pytania odpowiedzi.

Strona projektu: http://arden.indiana.edu/ardenworld.htm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.10.2006 22:21

A mi się wydaje, że troche obiektów będzie chciało - może będzie to coś bardzeij w rodzaju The Sims ;) Gdzie po prostu będzie się żyło w wykreowanym przez szekspirowskie sztuki świecie. Ale zresztą - zawsze zostają bandyci, wraże armie, dzikie bestie, zdradzieccy wujowie i inni ;). Ale ja wole mieć nadzieje, że wymyślą twórcy coś orginalnego po prostu. Chcą nas zapoznać z ekstami szekspira, a jak możn aprzeczytać w artykule "postawić w szranki z Szekspirem". Więc może tworzenie sztuk scenicznych? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Thaven - może, może... Ale coś mi się wydaje, że wtedy żadne "obiekty" nie będą chciały w to grać :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.10.2006 21:28

Asen - może nikogo? może szykuje się MMORPG wyłamujący sie ze schematów, zmieniający podejście do tego typu rozgrywki. Bopóki co wszystkie sa jednakowe i ijednakowo nurzące :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak ja kocham MMORPG, w taką Tibię np. to przegrałem ładne pół roku. Ciekawy art.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podejrzewam, że do ubicia pójdą trzy wiedźmy i Lady M. - jako sub boss kampanii "Mgły Danii"

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sumie dobre pytanie. Może podłych rabiusiów, którzy będą próbowali przeszkodzić nam w ukulturalnianiu się Shakespearem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.