Facebook Google+ Twitter

Zagrajmy to jeszcze raz, czyli muzyka 2008 roku

Choć w serwisie pojawiło już się parę podsumowań roku 2008 w muzyce, nie mogłem się oprzeć stworzeniu swojej własnej listy sukcesów i porażek. Oto moje odczucia zebrane w paru, czasem niecodziennych, kategoriach.

Najlepsza płyta zagraniczna

 / Fot. materiały prasowe zespołuWygrywa zespół Coldplay z albumem Viva La Vida or Death And All His Friends choć nie bez kontrowersji. Dla wielu fanów Chrisa Martina i spółki najnowszy krążek to co najmniej zdrada stanu i totalna klapa. Ja się jednak z tą opinią nie zgodzę. Płyta brzmi wspaniale, kompozycje są nietuzinkowe (poza Viva la Vida, do której pretensje rości sobie nie byle kto, sam Joe Satriani) mimo porzucenia dotychczasowego stylu anglików. A jest to tym ciekawsze, że w każdym niemal wywiadzie Chris Martin przejawia obsesyjny perfekcjonizm, jak dotąd objawiający się w strachu przed eksperymentowaniem.
A kto jeszcze mógłby powalczyć w tej kategorii? Na pewno TV on The Radio z kapitalną Dear Science pokazującą, że w muzyce wciąż wiele można odkryć. Świetnie zadebiutowała też angielka Adele z krążkiem 19, ale o tym później.

 / Fot. galeria zespołuNajlepsza płyta polska

Czy ktoś jeszcze pamięta, że to właśnie w tym roku (konkretniej na początku) pojawił się Gospel Lao Che? Jeśli nie, to radzę się do tego nie przyznawać. Muzycy zaprezentowali niezwykły, eklektyczny koncept-album, gdzie prawie każdy styl muzyczny ma swoje pięć minut. Ciekawe teksty, świetna muzyka i doskonała energia pomiędzy członkami kapeli zaowocowały najlepszym albumem minionego roku. I trasą koncertową, na której z publiką dzieją się rzeczy wręcz niewiarygodne.
Lao Che nie jest jednak bezapelacyjnym zwycięzcą. Z dobrej strony pokazał się tarnowski Totentanz, świetną formę zaprezentowały ostatnio Pustki, wiele oklasków zebrała Hipertrofia Comy. Ale Gospel to krążek jakich na polskim rynku naprawdę mało i raczej szybko nikt mu nie dorówna.

Największa porażka (zawiedzione nadzieje)

Postanowiłem nie typować kandydatów z zagranicy, bo w mojej opinii zdecydowaną przegraną roku jest Maria Peszek. Przynajmniej jeśli chodzi o stronę muzyczną Marii Awarii bo oprócz tego zdążyła się pojawić w wielu programach i czasopismach. Można powiedzieć, że producentem był Smolik, można mówić o świetnych tekstach, ale mnie to nie przekonuje. Miastomania była zjawiskiem nowym na rodzimym rynku, w dodatku miała specyficzny klimat, który świetnie spajał całą płytę. Tym razem nie czuję ani tej atmosfery, ani oryginalności tekstów. Mam wrażenie, że Maria za bardzo poszła w stronę eskalacji swojej kontrowersyjności a za mało skupiła się nad dopracowaniem piosenek. Nic w tym albumie nie zmusza mnie do ponownego przesłuchania. Szkoda i liczę, że Maria Peszek jeszcze nie raz pokaże zęby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

No nie mogę nie zaprotestować przeciwko wywyższaniu Coldplay. Owszem, mam kompletnie inne odczucia i, jak sam mówisz - płytę odczytuję jako conajmniej zły znak. Ale może popadam już w fatalizm ;) Dodam tylko, że nowego Placebo boję się znacznie bardziej. Oj, to będzie dopiero straszne!
I refleksja na temat Adele: singielek świetny, płyta nudna i conajwyżej przeciętna. Ale de gustibus non est disputandum. Więc już milczę ;) A krajowy debiut dla Snowmana poproszę! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, subiektywne podsumowanie. Trochę mało przykładów, ale jest dobrze. Za samo zainteresowanie muzyką i tematem należy się plus, chociaż z tą Marią Peszek mam zupełnie odmienne zdanie. Każdy jednak ma pełne prawo do własnych odczuć. Przy okazji pozdrawiam. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

kurczę, faktycznie. Wiedziałem o solowym projekcie Romka ale nie o tym, że pierwsza płyta wydana została jeszcze przed Minimaxem pl II. Mój błąd, za których wszystkich serdecznie w takim razie przepraszam. Świerk, szacuneczek i dzięk za czujność :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ocieramy się" to nie jest pierwszy longplay Von Zeit dlatego ogłaszając ją najlepszym krajowym debiutem tak jakby sobie w kolano strzeliłeś ;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.