Facebook Google+ Twitter

Zagraniczna prasa o 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-01 08:55

W 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej ważniejszymi od stosunków z Niemcami wydają się dla Polaków relacje z Rosją. Tak piszą niemieckie gazety przed uroczystościami w Gdańsku z udziałem Angeli Merkel i Władimira Putina.

"Financial Times Deutschland" zauważa, że choć na Westerplatte będzie się przypominać o niemieckiej napaści na Polskę, to polska debata publiczna stoi dziś pod znakiem historycznego sporu z Rosją.
Także "Berliner Zeitung" twierdzi, że Polacy są zaszokowani tym, jak rosyjski sposób historycznego patrzenia na wojnę coraz bardziej przypomina sowiecki.

Tymczasem polska i niemiecka historiografia na temat wojny i nazistowskich zbrodni zmieniła się do tego stopnia, że powstaje obecnie wspólny podręcznik do historii. Dlatego obecności kanclerz Merkel na uroczystościach nie towarzyszy na szczęście szczególne napięcie - pisze „Berliner Zeitung".

Komentatorzy przypominają, że konsekwencje drugiej wojny światowej i osamotnienia Polski w jej pierwszej fazie odczuwalne były w polskiej polityce przez długie lata. Dlatego, jak pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Angela Merkel będzie jest w Polsce mile widzianym gościem, w odróżnieniu od poprzedniego kanclerza Gerharda Schrödera, który - jak czytamy - "mając anteny nastawione na Rosję", nigdy nie zrozumiał, że Polacy aż do 1989 roku odczuwali skutki niemieckiej napaści z 1939 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.