Facebook Google+ Twitter

Zagraniczna prasa o najnowszej książce o Wałęsie

Czy zagraniczne media dostrzegły zamieszanie wokół wydania książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii"? Czy interesują się informacją, że laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jeden z najsłynniejszych żyjących Polaków na świecie, został oskarżony o współpracę z SB i wkrótce na jaw wyjdą dowody w tej sprawie?

 / Fot. Dziennik BałtyckiZagraniczne gazety informują o tym wydarzeniu, ograniczając się przeważnie do samych faktów, nie interpretując ich i nie pogłębiając tematu. W ich internetowych wydaniach pod artykułami również nie pojawiają się żadne komentarze czytelników, mimo że istnieje możliwość komentowania. Teksty o rzekomej współpracy Lecha Wałęsy z SB nie są eksponowane na stronie głównej i żeby się z nimi zapoznać, trzeba ich szukać wśród wielu innych wiadomości ze świata.

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" poświęcił dziś dwa artykuły na ten temat, oceniające doniesienia IPN-u i analizujące wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego, jednego z najaktywniejszych oskarżycieli byłego prezydenta. Gazeta przypomina w nich zasługi Lecha Wałęsy w obaleniu komunizmu. Twierdzi jednocześnie, że były prezydent nie jest najlepszym adwokatem we własnej sprawie. W jednym tekście szeroko opisana jest dyskusja, jaką w Polsce wywołała książka historyków IPN-u. W osobnym komentarzu frankfurcki dziennik stwierdza, że najwyraźniej przeczytał ją już wcześniej prezydent Lech Kaczyński, który wyciągnął z lektury daleko idące wnioski.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung" sugeruje, że Kaczyński chciałby od nowa napisać najnowszą historię Polski, uznając rewolucję „Solidarności" z 1980 r. za „wypadek przy pracy komunistycznych prowokatorów", a przełom z 1989 r. za „pozorne zwycięstwo demokracji". Niemiecki dziennik pisze, że nikomu nie trzeba udowadniać zasług „Solidarności" i Lecha Wałęsy dla polskiej transformacji. Zaznacza jednocześnie, że „odszczekiwanie się" przeciwnikom nie jest dobrą metodą obrony byłego prezydenta. "Lech Wałęsa nie jest najlepszym adwokatem we własnej sprawie. Nawet jego obrońcy nie przysięgną, że za młodu w chwili słabości nie mógł podpisać czegoś kompromitującego" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Dziennik "Daily Mail" podaje  / Fot. PAP EPA STEFAN KRASZEWSKItylko krótką informację. Anglicy mogą przeczytać w artykule o książce Piotra Gontarczyka i Sławomira Cenckiewicza "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", która zostanie wydana w najbliższy poniedziałek, o konflikcie byłego prezydenta z obecnym oraz o Marcie Dmochowskiej, niezgadzającej się z zarzutami postawionymi pod adresem Lecha Wałęsy.

Znacznie bardziej obszerny tekst można znaleźć w "Herald Tribune". Gazeta szczegółowo przybliża większość argumentów i informacji, które zostały opublikowane w polskiej prasie. Przytacza słowa Lecha Wałęsy, mówiącego, że nigdzie nie ma jego podpisu. Były prezydent jest przekonany o sfabrykowaniu dokumentów dowodzących jego rzekomej współpracy z bezpieką w latach 70. Artykuł prezentuje też dokonania polskiego polityka, jako działacza "Solidarności". Zakończenie materiału zawiera wzmiankę o konflikcie z Lechem Kaczyńskim. Obecny prezydent wierzy, że Wałęsa był "Bolkiem" i dodaje, że popiera publikację książki.

"Telegraph" poświęca sporo miejsca tej kontrowersyjnej wiadomości. Artykuł napisany jest w sposób gloryfikujący Wałęsę, podkreślający jego osiągnięcia. Już w leadzie czytamy, że wybitna postać, która pomogła
odsłonić "Żelazną kurtynę" została oskarżona o to, że była komunistycznym agentem. Autor rozpoczyna tekst informacją, że książka zostanie wydana 25 lat po otrzymaniu przez Wałęsę pokojowej nagrody Nobla. Przytoczona jest jego (Wałęsy - przp. red.)
wypowiedź, w której twierdzi, że zna nazwisko "Bolka" i ujawni je, jeśli książka ukaże się w księgarniach. Czytelnicy mogą zapoznać się z historycznymi dokonaniami byłego prezydenta. Także i tu artykuł kończy się informacją o konflikcie z Lechem Kaczyńskim.

W zeszłym tygodniu kilka mniej znaczących gazet, jak np. "San Diego Union Tribune" dostrzegło i obszernie opisało ostrą wymianę zdań między dwoma politykami (Kaczyńskim i Wałęsą - przyp. red.). Teksty wzbogacono licznymi cytatami, podsycającymi atmosferę sporu. Takimi jak np. słowa Wałęsy ("Wstydzę się przed światem, że prezydent państwa uwolnionego od komunizmu dzięki "Solidarności" oskarża mnie o współpracę ze znienawidzonymi Służbami Bezpieczeństwa").
Gazety przypominają, że Kaczyński też był członkiem "Solidarności.

Polskie Radio o książce historyków IPN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Bez komentarza.
Choć tekst bardzo dobrze napisany . Podoba mi sie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

w normalnym kraju ludzie przyznaja sie do popelnionych bledow i tylko tyle oczekuje od Lecha Walesy co do jego osoby nie mam do niego pretensji zrobil tak bo widocznie nie mogl zrobic inaczej....zyli dlugo i szczesliwie.. rozpatrujac to co zrobil w konteksciie najmniejszej komorki(rodziny) zdradzic zone to tez nic wielkiego prawda?, dobra wystarczy dobranoc koniec tematu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żenadą są też niektóre komentarze pod tekstem. I tak PiS ma wszystko...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus dla autora za pracę jaką włożył pisząc ten materiał. O całej tej sprawie nie chcę się wypowiadać. Żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

aha, zapomniałabym a Balcerowicz musi odejść, bo tez w sumie agent.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to pewnie Mazowiecki i Geremek też agenci, tak samo Reagan, kumpel Gorbaczowa, na pewno był zwerbowany i Giedroyć też, wszyscy normalnie, tylko bracia na barykadach:) jedyni sprawiedliwi na tym świecie niedoskonałym:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.06.2008 08:50

Mnie osobiście sprawy SB kompletnie nie interesują. Uważam, że to przeszłość i koncentrowanie się uwagi publicznej na tego typu "aferach" kompletnie nie wpływa na polepszenie jakości naszego życia. Znów media mają pożywkę, znów im wzrośnie oglądalność / sprzedaż gazet. Ten cały spektakl to jeden wielki marketing. Po to, by sprzedać książkę i na niej zarobić. Już widzę tłumy ludzi ustawiających się w kolejce. Tymczasem benzyna jaka była droga taka jest, jedzenie wciąż drogie, opłaty coraz wyższe... Jeden ideolog kłóci się z innymi ideologami. A co mnie to obchodzi? To i tak historia

Komentarz został ukrytyrozwiń

W normalnym kraju prawda i cała prawda może być odsłonięta, w kraju ludzi wiedzących, że błąd młodości mozna odpokutować ciężką pracą i wielkim zaangażowaniem w latach późniejszych. Ale nie tu, w kraju ludzi bezgrzesznych, vide koment Usera Syweryka. Piszę to zakładając wariant dla Wałęsy niekorzystny, że powodowany impulsem, może strachem, może głupotą, coś bezsensownego zrobił.
Ale...czy materiały Bezpieki mogą być wiarygodne? Wszystko jest postawione na głowie. Poszukiwacze i obrońcy Prawdy i tylko Prawdy wierzą tym, dla których kłamstwo było jednym z obowiązków służbowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem co jeszcze sie w Polsce zdarzy, ale widac jak głęboko Kaczyńscy osadzili w agendach i instytucjach panstwowych swoich ludzi, aby stworzyc własną wersje historii.

Żalosne widowisko zgotowane przez autorów ksiazki pod auspicjami IPN nie ma chyba precedensu.
Sam fakt wyprowadzenia wojsk sowieckich z kraju zasługuje na uznanie, jakim sie cieszy Wałęsa.

Jeżeli na jego temat jest taka masa dokumentacji, oznacza to, że był KIMŚ, kim żaden z panów Kaczyńskich NIE BYŁ. I chyba o to chodzi.

Szkoda, że Wałęsa dał sie sprowokowac do zwyczajnych pyskowek, puscily mu nerwy i swoja nieporadnoscią podbija bębenek zacietym wrogom.

Wypowiedzi prezydenta świadczą nie nie tyle o tym, że znał treśc ksiazki przed publikacja, a raczej - że została napisana pod okreslone tezy.

Jest takie pytanie w konstrukcji intrygi kryminalnej "kto odnosi korzyść" - historia opublikowania tej ksiażki jest odpowiedzią na takie samo pytanie, ale tym razem korzysci nie odniesie nikt - traca wszyscy, a najbardziej traci nasz kraj i - o czym pewnie jeszcze nie wiedza - tracą Kaczyńscy. Ta historia im sie nie przysłuzy. Wbrew oczekiwaniom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.