Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29665 miejsce

Zagraniczne banki grają na dalsze osłabienie złotówki

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-05 08:47

Jeszcze kilka miesięcy temu Polacy cieszyli się, że w przeciwieństwie do USA i Europy Zachodniej nie mamy toksycznych instrumentów finansowych, które pogrążyłyby naszą gospodarkę i walutę. Okazało się jednak, że tkwiliśmy w błędzie. Toksyczną pułapką, która może sprowokować serię bankructw rodzimych firm, okazały się opcje walutowe.

 / Fot. Marcin Królak/PolskaTo również opcje kryją się za gwałtownym spadkiem wartości złotego. Rynek huczy od plotek, że to zagraniczne banki, które wystawiały opcje dla naszych przedsiębiorstw, obecnie grają na osłabienie złotego. Maklerzy nie chcą ujawniać, o jakie konkretnie instytucje finansowe chodzi. Mówią tylko, że to banki ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Mechanizm jest prosty: im wyższy kurs euro, tym wyższy zysk spekulantów, a tym samym - strata poniesiona przez firmę.

- Przed rokiem szukali frajerów i za pośrednictwem polskich banków masowo wciskali im opcje, przekonując, że nasza waluta będzie się umacniać. Teraz zaciągają firmom pętlę na szyi. Czekają, aż się wykrwawią - twierdzi jeden z największych giełdowych inwestorów Zbigniew Jakubas. Według Jakubasa straty poniesione przez przedsiębiorców na opcjach mogą wynieść nawet 50 mld zł. To suma dla Polski zabójcza. Dla porównania: tyle wynosi jedna szósta przychodów budżetu państwa i mniej więcej średnioroczny zysk wszystkich polskich firm.

- Jeżeli to prawda, naszą gospodarkę czekają problemy na niespotykaną skalę - mówi Grzegorz Mielcarek, doradca inwestycyjny z Investors TFI. Zdaniem Jakubasa Komisja Nadzoru Finansowego jak najszybciej powinna sprawdzić i podać do publicznej wiadomości, jakie zagraniczne instytucje finansowe wystawiały opcje i ile jest ich na naszym rynku. Obok firm na słabnącym złotym tracą również osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w walutach obcych, głównie we frankach. Wczoraj szwajcarska waluta sięgnęła nawet poziomu 3,15 zł. To jej historyczny szczyt.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Grają i grać będą bo najbardziej opłaca im się spekulować. Wystarczy wprowadzić Podatek Tobina i cała ta ohydna spekulacja się skończy. To jest rola rządu i parlamentu aby pozbawić spekulantów możliwości spekulowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.