Facebook Google+ Twitter

Zagraniczne media o Wrocławiu: Policja chroniła neonazistów

Po publikacji artykułu Pilar Raholi w Onet.pl, przez nasz kraj przeszła fala oburzenia. Zaprotestowała nawet Ambasada Polski w Barcelonie. Dzisiaj na Google News widzę, że Wrocław został skojarzony z legalną demonstracją neonazistów.

Do demonstracji zwolenników nacjonalistycznej, acz legalnej partii Narodowe Odrodzenie Polski, wymierzona przeciw imigrantom, doszło 21 marca na Rynku. Uczestnicy NOP byli zadowoleni, że "mogli bez przeszkód wyrażać swoje poglądy, a Policja w tym razem będzie musiała obejść sie bez uporczywego i nudnego spisywania uczestników zgromadzenia" (cytat ze strony Nacjonalista.pl). Bowiem demonstracja, podczas której padały jawnie rasistowskie hasła, była legalna.

Na ten sam termin i w tym samym miejscu umówili się anarchiści. Doszło do przepychanek, a policja interweniując, była niejako zmuszona do ochrony nacjonalistów, bo ich demonstracja była, w przeciwieństwie do anarchistycznej, legalna. Zatrzymano dwóch antyfasztów.

W gruncie rzeczy obie grupki były małe, po obu stronach barykady spotykają się tu często ci sami ludzie. Potwierdzają to ci wrocławianie, którzy akurat mieli okazję przechodzić przez Rynek w środę, w czasie trwania demonstracji.

Pytanie podstawowe: czemu prezydent Rafał Dutkiewicz zdecydował się wydać pozwolenie na demonstrację zorganizowaną przez grupę, która nie kryje się ze swoimi rasistowskimi poglądami, o czym łatwo można się przekonać, odwiedzając stronę internetową NOP? Jeszcze z okazji akcji organizowanej w listopadzie 2006 r., kiedy zwolennicy tej partii zakłócili spotkanie Żydów przy pomniku na ul. Łąkowej, przynosząc transparenty "Palestyna - prawdziwy Holocaust", prezydent nazywany był przez radykałów z NOP nie inaczej jak "cham" i "tępy burak". I to właśnie z tego powodu, że organizatorzy akcji musieli się tłumaczyć przed funkcjonariuszami. Czyżby więc doszło tym razem do niedopatrzenia w Urzędzie Miasta?

Całe zdarzenie nie miałoby pewnie większego znaczenia, bo do podobnych incydentów dochodziło już we Wrocławiu wielokrotnie. Ale chyba jeszcze nigdy stroną "chronioną" nie byli neofaszyści, odwołujący się do tradycji przedwojennej Falangi i pozdrawiający się sprężystym wyrzutem prawej ręki z wyprostowaną dłonią. Mam nadzieję, że zaszło jakieś nieporozumienie, a prezydent Wrocławia wytłumaczy jego mieszkańcom, czemu jawnie rasistowska demonstracja była legalna.

Niedawno narobiono smrodu przy tagu: Polska. Teraz przy nazwie mojego ukochanego miasta, które jest też tagiem w moim spersonalizowanym serwisie Google News jest podobny smród. I nie pomaga zatykanie nosa.

Czytaj:
artykuł w Independent Media Center o zatrzymaniu dwóch antyfaszystów podczas demonstracji neonazistów Indymedia: Policja chroniła neonazistów i aresztowała antyrasistów
Ukarani za sprzeciw wobec neonazistów
Wojewoda dolnośląski zażądał od Dutkiewicza wyjaśnienia sprawy

Obejrzyj zdjęcia - mówią więcej niż słowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Co masz na myśli, Oliwio?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adam - pociągniesz, mam nadzieję, ten temat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

ossad: oczywiście, że ich działania są sprzeczne z Konstytucją. Jednak Policja i ABW zgodnie przyznają, że nie chcą ich delegalizacji, gdyż wtedy będzie dużo trudniej ich inwigilować

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szymonie, dziękuję za naświettlenie sprawy. Jeśli NOP już wcześniej szerzył takie hasła, to na jakiej podstawie pozostaje legalnie działającą organizacją? Nie jest to sprzeczne z konstytucją?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze sobie z tym radzą nasi zachodni sąsiedzi. U nich demonstracje legalnych ugrupowań neonazistów są pod baczną obserwacją Policji i kiedy ktoś podniesie hasło rasistowskie, natychmiast jest aresztowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest wstyd i hańba, żeby takie manify miały miejsce. :-/

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tymkonkretnym wypadku władze miasta nie miały prawa odmówić demonstracji. Miały jednak prawo ją natychmiast rozwiązać po rozpoznaniu czynu przestępczego. I tutaj nie zadziałała Policja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.03.2007 11:03

(+) I to oczywisty za walke z ludzka glupota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiu, poczytaj sobie:
http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm
Art. 30: "Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych"
Art. 35, pkt. 1: "Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury"
I jak na tym tle ocenisz hasła, żeby czarni wracali do Afryki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.