Facebook Google+ Twitter

Zagraniczni inwestorzy uciekają z Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-16 07:34

Coraz więcej zagranicznych inwestorów zamyka swoje fabryki w Polsce i zwalnia pracowników. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", decyzję o likwidacji w Polsce swoich fabryk rozważa czterech inwestorów z branży motoryzacyjnej. Z kolei firmy, które dopiero miały budować u nas fabryki, zaczynają się wycofywać z tych projektów.

O przenosinach do Rumunii poinformowała już firma Takata-Petri produkująca części dla przemysłu motoryzacyjnego. Do sierpnia zakład z Wałbrzycha zwolni ponad pół tysiąca osób.

W październiku swoją fabrykę ma zamknąć także SEWS Polska należąca do japońskiego koncernu Sumitomo. Firma produkująca na Dolnym Śląsku kable elektryczne dla Toyoty również trafi do Rumunii.

Zdaniem ekspertów, to kryzys zmusza inwestorów do ostrego cięcia kosztów, a Polska przestała być już krajem tak tanim jak wcześniej. Jedną z przyczyn jest także wzrost płac - tylko w zeszłym roku o 10-12 procent. Inwestorów niepokoi także silny złoty, który sprawia, że produkcja staje się droższa. Ponadto inwestorzy obawiają się podniesienia podatków.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.