Facebook Google+ Twitter

Zagraniczny zaciąg do polskiej kadry

David Logan, Roger Guerreiro, Emmanuel Olisadebe, Ludovic Obraniak, Rune Holta, Joe McNaull to tylko kilka nazwisk sportowców którzy występują bądź występowali w barwach Polski, choć niewiele z krajem nad Wisłą mają wspólnego.

David Logan podczas treningu kadry w Łodzi. / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiCo powoduje, że obcokrajowcy tak chętnie występują w biało-czerwonych barwach? Czy chodzi tylko o pieniądze, sukces sportowy a może jeszcze o coś innego... Czy nie zatracamy coraz bardziej słowa "reprezentant Polski"? Kiedyś to był zaszczyt, jaki chcieli osiągać polscy sportowcy, którzy latami ciężko trenowali, by stać się reprezentantami Polski. A teraz? Nawet nie będąc Polakiem i rozgrywając kilka dobrych meczów, można nim się stać...

David Logan, Amerykanin który przyleciał do Polski trzy lata temu, ma nam pomóc w osiągnięciu sukcesu podczas Eurobasketu. Wszystko w porządku... ale czy nie potrafimy odnosić zwycięstw dzięki polskim koszykarzom tylko musimy sięgać po Amerykanina, który jak sam przyznał mógłby grać chociażby dla Afganistanu, jeśli by go o to poprosili, a jedyne słowo jakie umie wypowiedzieć po polsku to "cześć"...

Rogerczy Olisadebe to kolejni sportowcy, którzy nie są wybitni i z pewnością wielu polskich piłkarzy jest od nich lepszych, ale ponieważ są z dalekich krajów to wnoszą do polskiej kadry trochę egzotyki i chyba to jedyny powód dla, którego są, czy byli powoływani... oczywiście nie zapominam o golach Olisadebe, które dały nam upragniony awans do Mundialu 2002 i o tym, że ożenił się z Polką, ale co z niego za Polak, jak obecnie z naszym krajem (poza żoną) nie ma nic wspólnego. Nie wspominając już o Rogerze, który jest piłkarzem dobrym, świetnie wyszkolonym technicznie, ale w samej Legii jest co najmniej kilku lepszych, którzy do kadry powoływani nie są... Z pewnością Mazurka Dąbrowskiego znają lepiej niż Brazylijczyk.

Ludovic Obraniak. / Fot. EPA/BARTLOMIEJ ZBOROWSKITroszkę inaczej rzecz się ma z Obraniakiem, w którego żyłach płynie polska krew. Oczywiście, ciężko mu będzie się zaaklimatyzować w kadrze, nie władając choćby angielskim (po francusku w kadrze rozmawiają tylko Żewłakow, Wasilewski, Krychowiak i kontuzjowany Jeleń) ale szczerze mu kibicuję i ciesze się, że mimo zainteresowania trenera Domenecha on wybrał reprezentacje Polski. Miłe, bo np. Roger sam przyznał, że gdyby otrzymał powołanie z Brazylii, nie zastanawiałby się i wybrał reprezentacje Canarinhos...

Na sam koniec zostawiłem sobie norweskiego żużlowca Rune Holtę, który przyjął obywatelstwo, by móc jeździć w swojej klubowej drużynie jako Polak (gdy były ograniczenia liczby obcokrajowców w składzie) i by zbierać kasę za występy w naszych barwach w Pucharze Świata, bo reprezentacji Norwegii w żużlu nie ma. Holta nie utożsamia się z Polską wcale. Choć w naszym kraju startuje już 15 lat, po polsku nie umie powiedzieć ani słowa. Polscy żużlowcy co roku odnoszą sukcesy w juniorskich imprezach - czy nie lepiej inwestować w sprzęt tych chłopaków niż nabijać kabzę Norwegowi? Czy nie lepiej inwestować w młodzież, w ośrodki treningowe, zapewnić im sportowy byt?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ktoś ostatnio zapytał: Ciekawe co by powiedzieli Polacy jakby cała drużyna składała się z zawodników bez żadnego związku z krajem. Reprezentacja to reprezentacja, mimo wszystko to mają walczyć o wynik nasi a nie "inni".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego właśnie zaznaczyłem, że z Obraniakiem to inna sytuacja i że kibicuje mu żeby pomógł kadrze;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalizowanie zawodników takich jak Olisadebe czy Logan powinno być zakazane we wszystkich dyscyplinach sportowych. Od takich "transferów" są kluby a nie zespoły narodowe. Co innego przypadki jak Obraniaka, który ma polskie korzenie, poza tym zgodnie z prawem on dziedziczy obywatelstwo po dziadku, który nigdy się go nie zrzekł. Ciekawe jak szybko wkomponuje się w zespół :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.