Facebook Google+ Twitter

Zagrażające bezpieczeństwu samochody znikną z dróg

Zgodnie z nowym projektem resortu infrastruktury, pojazdy poważnie uszkodzone w wypadkach oraz zatruwające środowisko będą trafiały do recyklingu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

 / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Car_accident_poland_2008.jpg&filetimestamp=20080605204950)Nad projektem rozporządzenia o przesłankach decydujących o wycofaniu pojazdu z użycia pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Zgodnie z jego założeniami, po ulicach nie będą już jeździły zardzewiałe wraki. Ukrócone mają zostać również praktyki przywożenia z zagranicy zdezelowanych aut, które przed interwencją blacharza w przydrożnym warsztacie, nie nadają się do użytku. W przypadku kiedy samochód będzie mocno rozbity lub tak zniszczony przez eksploatację, że nie spełni określonych wymagań, to zostanie wycofany z ruchu. Trafi wówczas do recyklingu, by nie zagrażał bezpieczeństwu i środowisku naturalnemu.

Projekt określa szczegółowe wymagania techniczne, które musi spełnić samochód aby był uznany za bezpieczny. W przypadku ich niespełnienia samochód będzie wycofany z eksploatacji. Do recyklingu trafią pojazdy ze złamaną ramą, wygiętą płytą podłogową lub takie, w których w wyniku przegrzania nastąpiły deformacje 30 proc. powierzchni nadwozia, płyty podłogowej czy dachu. Zezłomowane zostaną także samochody, w których korozja doprowadzi do zatarcia numerów.

Nowe przepisy mają pomóc w szybszym usuwaniu z rynku pojazdów, które były zalane podczas powodzi. Jeżeli żywioł spowodował poważne uszkodzenia, to samochód zamiast na giełdę lub do komisu trafi do stacji demontażu – pisze "DGP".

Obecnie prawo stanowi, że samochód może być wycofany z eksploatacji tylko wtedy, gdy właściciel sam skieruje go do stacji demontażu. Jednak jeżeli tego nie zrobi, a usterki nie zostaną zdiagnozowane przez stację kontroli pojazdów, to zagrażające bezpieczeństwu auta dalej będą jeździć po naszych drogach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oby odpowiednie przepisy weszły w życe jak najszybciej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.