Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zagroda Albrechta" w Swołowie wyróżniona w konkursie "Przyjazna wieś"!

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Podsłupskie Swołowo to ciekawa wieś-skansen. Kilka lat temu, etnografowie uznali ją za przykład dawnej architektury wiejskiej, charakterystycznej dla rejonu Pomorza. Wieś, jako projekt specjalny, otrzymała finansowe wsparcie Unii Europejskiej na rekonstrukcję ośmiu budynków - pod nazwą "Zagroda Albrechta".

Muzealna "Zagroda Albrechta" we wsi Swołowo k. Słupska, zdobyła drugą nagrodę w krajowym konkursie "Przyjazna wieś", przeprowadzonym po raz trzeci w ramach działalności Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Organizatorem konkursu "Przyjazna wieś", było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podsłupską zagrodę Albrechta komisja konkursu doceniła za infrastrukturę techniczną. Jego celem było pokazanie najlepszych projektów infrastrukturalnych, zrealizowanych począwszy od 1 maja 2004 roku na obszarach wiejskich, przy wsparciu środków Unii Europejskiej.

"Zagroda Albrechta" w Swołowie, jest oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Jury konkursu zwróciło szczególną uwagę w ocenie prezentowanych projektów - "Wzmocnienie potencjału turystycznego Pomorskiej Krainy w Kratę – rekonstrukcja Zagrody Albrechta w Swołowie". Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyła gmina Mieszkowice w województwie zachodniopomorskim, za projekt - "Zagospodarowanie turystyczne miejscowości Gozdowice z uwzględnieniem rzecznego przejścia granicznego".

Swołowo to zabytkowa wieś kaszubska z początków XIII wieku, położona w województwie pomorskim, przy trasie Słupsk - Darłowo (15 km od Słupska), z elementami średniowiecznych form zabudowy; ma m.in. zachowaną niwę siedliskową na planie owalnicy, przebieg dawnych dróg, zabudowę i zagospodarowanie przestrzeni. Zdaniem znawców jest jedną z najciekawszych historycznie wsi na Pomorzu, uznaną za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę "Krainy w Kratę" (nazwa wzięta od rodzaju zabudowy, tzw. szachulcowej). W Swołowie znajdują się zachowane obiekty budownictwa szkieletowego (ryglowego) z początków XIX wieku, które było typowe dla bogatych pomorskich zagród chłopskich.
Zabudowa Swołowa to wzorcowy przykład pomorskich owalnic, których planowe zakładanie odbywało się we wczesnym średniowieczu. Główną oś planu wsi ułożono równolegle do kierunku płynącego tutaj strumienia, zwanego "Zieloną Strugą". Na nim spiętrzono wodę i utworzono mały staw, który przez wieki pełnił funkcje gospodarcze i rekreacyjne. Plac owalnicy, wraz z kościołem i stawem, jest płaski, a jego otoczenie tworzą łagodne zbocza doliny. Domy mieszkalne zajmują najwyżej położone tereny i zamykają zagrody od zewnątrz.

Podsłupskie Swołowo to ciekawa wieś-skansen, którą kilka lat temu etnografowie uznali za przykład dawnej architektury wiejskiej, charakterystycznej dla rejonu Pomorza. Wieś, jako projekt specjalny, otrzymała finansowe wsparcie Unii Europejskiej na rekonstrukcję ośmiu budynków - pod nazwą "Zagroda Albrechta". Obecnie trwa realizacja kolejnych zabytkowych obiektów, m.in. zagrody biedniejszego chłopa - zagrodnika, który najmował się do prac u bogatszych gospodarzy. W ramach tego projektu zrekonstruowana zostanie chałupa mieszkalna i dwa obiekty gospodarcze: dom chlebowy i kuźnia. Chałupa zagrodnika będzie urządzona zgodnie z tradycjami panującymi wśród średniozamożnych chłopów z końca XIX wieku.

Prócz tej posesji - odnowionych zostanie kilka innych budynków gospodarczych, w tym największego z nich - stodołę bogatego pomorskiego chłopa. Po zakończeniu prac, w obiekcie tym będzie urządzona sala z multimedialną ekspozycją wystawienniczą, prezentującą zjawiska kulturowe typowe dla tego regionu. Będzie to także miejsce do organizowania koncertów, pokazów i spektakli teatralnych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto