Facebook Google+ Twitter

"Zagroda Albrechta" w Swołowie wyróżniona w konkursie "Przyjazna wieś"!

Podsłupskie Swołowo to ciekawa wieś-skansen. Kilka lat temu, etnografowie uznali ją za przykład dawnej architektury wiejskiej, charakterystycznej dla rejonu Pomorza. Wieś, jako projekt specjalny, otrzymała finansowe wsparcie Unii Europejskiej na rekonstrukcję ośmiu budynków - pod nazwą "Zagroda Albrechta".

Muzealna "Zagroda Albrechta" we wsi Swołowo k. Słupska, zdobyła drugą nagrodę w krajowym konkursie "Przyjazna wieś", przeprowadzonym po raz trzeci w ramach działalności Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Organizatorem konkursu "Przyjazna wieś", było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podsłupską zagrodę Albrechta komisja konkursu doceniła za infrastrukturę techniczną. Jego celem było pokazanie najlepszych projektów infrastrukturalnych, zrealizowanych począwszy od 1 maja 2004 roku na obszarach wiejskich, przy wsparciu środków Unii Europejskiej.

"Zagroda Albrechta" w Swołowie, jest oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Jury konkursu zwróciło szczególną uwagę w ocenie prezentowanych projektów - "Wzmocnienie potencjału turystycznego Pomorskiej Krainy w Kratę – rekonstrukcja Zagrody Albrechta w Swołowie". Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyła gmina Mieszkowice w województwie zachodniopomorskim, za projekt - "Zagospodarowanie turystyczne miejscowości Gozdowice z uwzględnieniem rzecznego przejścia granicznego".

Swołowo to zabytkowa wieś kaszubska z początków XIII wieku, położona w województwie pomorskim, przy trasie Słupsk - Darłowo (15 km od Słupska), z elementami średniowiecznych form zabudowy; ma m.in. zachowaną niwę siedliskową na planie owalnicy, przebieg dawnych dróg, zabudowę i zagospodarowanie przestrzeni. Zdaniem znawców jest jedną z najciekawszych historycznie wsi na Pomorzu, uznaną za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę "Krainy w Kratę" (nazwa wzięta od rodzaju zabudowy, tzw. szachulcowej). W Swołowie znajdują się zachowane obiekty budownictwa szkieletowego (ryglowego) z początków XIX wieku, które było typowe dla bogatych pomorskich zagród chłopskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.