Facebook Google+ Twitter

Zagrożeni biznesmeni

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-10-21 17:25

Co drugi pacjent, który odwiedza prywatną przychodnię lub gabinet (gdzie ma wykupiony pakiet świadczeń medycznych), skarży się na notoryczne złe samopoczucie i bóle żołądka, które nie są objawem zatrucia pokarmowego. Wywołuje go zjadliwa bakteria Helicobacter pylori, powodująca zapalenie. Wszystko dlatego, że młodych ludzi w pędzie do kariery zżera stres, a tempo życia jest zbyt duże. Lekarze biją na alarm. To jest plaga.

Dolegliwości występują u osób bardzo aktywnych zawodowo i żyjących na wysokich obrotach. Są to przede wszystkim biznesmeni, bankowcy i prawnicy w wieku 27 - 38 lat. Wielu z nich jest zatrudnionych w zagranicznych firmach, bankach i spółkach.

- Moje kłopoty żołądkowe rozpoczęły się, odkąd zaczęłam pracować na eksponowanym stanowisku w dużej firmie - mówi Marta Oleszko. - Pierwszy posiłek udaje mi się zjeść dopiero wczesnym popołudniem, gdy odczuwam ból. Mam stresującą pracę, jestem ciągle pod presją. Ostatnio żołądek coraz częściej mi doskwiera z coraz większym natężeniem, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Musiałam skorzystać z pomocy lekarza.

- Jednego dnia przychodzi 2 - 5 pacjentów, którzy mają zapalenie żołądka - mówi dr Jadwiga Kacprzak, która leczy pracowników dużych firm. - Bakteria atakuje wtedy, gdy błona śluzowa jest niedokrwiona na skutek ciągłego pośpiechu, nieracjonalnego odżywiania, działania dymu tytoniowego i drinków. A nieleczone zapalenie prowadzi do powstania wrzodów żołądka. Takie przypadki są nagminne.

Do nagłych ostrych bólów żołądka wzywane jest w nocy pogotowie ratunkowe. W wielu przypadkach o pomoc proszą wrzodowcy.

Lekarze, oprócz leków, zalecają menedżerom i biznesmenom zmianę trybu życia, rezygnację z szybkich dań i odpoczynek od codziennych obowiązków.

(ew)
-
Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.10.2008 17:16

Stres spowodowany zbyt szybkim życiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.