Facebook Google+ Twitter

Zagrożenie dla Polski ze strony paktu fiskalnego

Co to właściwie jest Pakt Fiskalny i jakie korzyści, a przede wszystkim jakie zagrożenia czyhają z jego powodu na Rzeczpospolitą?

 / Fot. euractiv.pl Pakt Fiskalny to międzynarodowa umowa podpisana 2 marca 2012r. przez 25 państw członkowskich - podpisały go wszystkie kraje strefy euro. Traktat jest odpowiedzią UE na nieprzestrzeganie przez państwa członkowskie postanowień Paktu Stabilności i Wzrostu.
Polska nie miała obowiązku przystąpienia do nowej umowy, jednak 20 lutego 2013r. Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ratyfikacji "Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej" - pakt fiskalny.

Dopiero po wejściu do strefy euro Polska będzie zmuszona do przestrzegania postanowień traktatu, po jego wdrożeniu będziemy mogli uczestniczyć w debatach podczas posiedzeń na szczytach dotyczących m.in. konkurencyjności umawiających się stron, zmian w strukturze strefy euro i jej przyszłości.
Brzmi obiecująco, ale czy możliwość uczestniczenia w debatach zapewni nam realne korzyści polityczne?
Otóż będziemy uczestnikami debat, w których decyzje podejmują tylko silni gracze dbający o swój własny interes. Możemy co najwyżej żyć iluzją, że mamy coś w UE do powiedzenia. By zostać liczącą się siłą polityczną potrzebujemy potencjału gospodarczego i demograficznego, a chyba każdy wie, że u nas z tym ciężko.. Traktat nam na pewno nie pomoże dopóki sami sobie nie pomożemy w tworzeniu sprawiedliwych praw i kształceniu patriotycznych elit, mających jako priorytet dobro ojczyzny, a nie swoje własne.


Dlaczego tak właściwie podpisaliśmy pakt fiskalny ?

1. Lubimy, gdy dostojni panowie z Europy pogłaszczą nas po główkach za dobre sprawowanie.
2. Przyczyniamy się do niemieckiej wizji budowy Europy, ponieważ pomysłodawcą traktatu jest A.Merkel.
3. Dobry wizerunek w mediach przedkładany jest nad rację stanu. "Obiektywne" media wykorzystują takie sytuacje do budowania poparcia społecznego jedynej słusznej partii. Zobowiązania traktatu są poważne, a korzyści niedostateczne.

ZAGROŻENIA z tytułu paktu:

1. Największym problemem ze strony paktu fiskalnego jest powolna utrata możliwości prowadzenia własnej polityki budżetowej. Stopniowe oddawanie uprawnień KE może doprowadzić do łatwego podporządkowania kraju pod dyktando międzynarodowych lichwiarzy.
2. Jeżeli przyjęlibyśmy euro to przedłużający się kryzys może spowodować, że przekroczymy barierę długo 60% PKB.W takim wypadku będziemy płacić naszej kochanej Unii karne odsetki za brak przezorności.
3. Powtórka wielkiej kradzieży cypryjskiej. Fakt konfiskaty prywatnych środków za przyzwoleniem KE jest sytuacja bez precedensu i oznacza akceptację bezprawia. Oddanie zbyt wielu uprawnień UE może stworzyć dogodną sytuację do kradzieży depozytów, w imię walki z zadłużeniem, rzecz jasna.


Główne zapisy paktu:

1. Złota reguła wydatkowa. Roczny deficyt strukturalny nie może przekroczyć 0.5% nominalnego PKB.
2. Przy długu sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 60% w stosunku PKB w cenach rynkowych, wszczynana jest procedura dotycząca nadmiernego deficytu.
3. Traktat przypomina o procedurze nadmiernego deficytu budżetowego, tych państw strefy euro, w których planowany lub faktyczny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych przekracza 3% PKB
4. Automatyczny mechanizm korygujący. Państwo przekraczające powyższe zasady, musi skorygować nieprawidłowości w określonym czasie.
5. Państwa członkowskie muszą zapisać wymóg dotyczący dyscypliny budżetowej i automatycznego mechanizmu korygującego, najlepiej w konstytucji.


Przy okazji polecam obejrzenie tego krótkiego, ale jakże treściwego filmiku:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.