Facebook Google+ Twitter

Zagubieni a... schody - według Wojciecha Tochmana

Kontrola i jej brak, emocje i prawda, niewiara i wiara. W reportażach Wojciecha Tochmana pojęcia te powiązane są ze sobą na zasadzie wynikania.

Wojciech Tochman, "Schodów się nie pali" / Fot. fot. okładka z książkiWojciech Tochman, dziennikarz "Gazety Wyborczej", znaczną część swej zawodowej aktywności skupia wokół problemu osób zagubionych. O ile w "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie", jak i w fundacji Itaka kierunek jego działania wyznacza chęć pomocy rodzinom tychże osób, o tyle w swej twórczości pisarskiej podejmuje temat przyczyn... częstej ucieczki. Od rodziny, od swego środowiska, wreszcie od samego siebie.

"Schodów się nie pali" to wybór jego reportaży z lat 90.- przewrotnych, zaskakujących, przez wielu określanych jako najlepsze.

Korowód nieidealnych postaci

Birute. Sprzedana do niemieckiego burdelu, co dzień zbiorowo gwałcona w jednym z berlińskich mieszkań.

Andrzej Goleniowski. Uciekinier z domu dziecka, wychowany w cygańskim taborze. Nie utrzymujący kontaktu z odchodzącą od zmysłów siostrą.

Wanda Rutkiewicz. Ambitna, zdeterminowana, wyalienowana z relacji społecznych himalaistka. Zaginiona w czasie samotnej wyprawy na szczyt Kangczangdzongi.

Agata M., studentka prawa na UW, po zawieszeniu studiów wychowawczyni we włoskim przedszkolu hinduskiej, kontrowersyjnej wspólnoty Sahaja Yoga.

Grzegorz Przemyk. Poeta wychowany w iście dekadenckim domu. Po okresie wczesnomłodzieńczego buntu nieco opacznie dojrzewający licealista.

Edward Stachura. Wrażliwy i do pewnego momentu usilnie poszukujący prawdy mężczyzna. Ugrzęzły na etapie romantycznego poety, który cały świat buduje na sile słowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.02.2009 10:59

Przebóg! Twój tekst przeczytałem dwa razy. Pięknie, pięknie napisany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tochman to magik.
A cykl opisywania książek jest świetnym pomysłem!! Tak trzymać!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.